تیر, ۱۳۹۸ بدون نظر روابط زوجین, مقالات موفقیت

اختلالات جنسی چیست

رفتار جنسی همواره برای بیشتر مردم موضوعی جالب توجه و گیرا بوده است. در طول سالیان دراز نظرات مردم درباره جنسیت و انحراف ها و اختلالات جنسی تغییر بسیار کرده است. روشن است که اطلاق لفظ « اختلال» به معنی بیرون بودن از روال و نداشتن سلامت و تندرستی است.

ویژگیهای فعالیت جنسی بهنجار و عادی

فعالیت جنسی در ابتدایی ترین سطح خود، دو نیاز مهم و وابسته به هم( اما نه معادل هم) انسان را بر آورده می سازد؛ تولید مثل و احساس لذت خاص جسمانی و هیجانی. انگیزه اولیه فعالیت جنسی؛ به طوری که تقریبا میان همه انسانها معمول است، لذتی است که ایجاد می کند، اما بندرت در طول عمر جنسی فرد، تولید مثل هدف اولیه فعالیت جنسی است.

هر دو عمل فوق حائز اهمیت است. یکی به دلیل لذت بی همتایی که شخص از همسر خود می برد و به او می دهد، دیگری به دلیل بر آورده ساختن هدف بسیار مطلوب خانوادگی و به مفهومی دیگر، با جنبه شخصی کمتر و جنبه غریزی بیشتر، که تداوم زندگی نوع بشر و حفظ عضویت در گروه های اجتماعی خاص، به ویژه گروه های ملی و مذهبی است.

رابطه جنسی بهنجار و عادی به طوری که در اغلب نوشته های مذهبی و اخلاقی آمده، رابطه ای است که هدف آن مقاربت یا نزدیکی احلیلی – مهبلی است. بدیهی است که در این رابطه طرف مقابل باید متعلق به جنس مخالف باشد.

طبقه بندی اخلال های جنسی

اگر چه گوناگونی بی شماری در شیوه مقاربت افراد انسانی وجود دارد، اما این شکل از فعالیت جنسی( یعنی مقاربت احلیلی- مهبلی) در همه جوامعی که میل به بقا دارند، بارزتر است. با وجود این،محتاطانه تر این است که بگوییم افراد بهنجار از انواع زیادی از فعالیت های جنسی که مطابق با تعاریف محدود نوشته های مذهبی و اخلاقی نیست، احساس لذت می کنند.

حال پرسش این است که « چه هنگام این رفتار کسب لذت اختلال آمیز تلقی می شود»؟

اختلال جنسی عبارت است از رخداد هر گونه انحراف یا کژکاری در فعالیت و رابطه جنسی بهنجار که به پریشانی بارز و مشکلات بین فردی منجر می شود.

اختلالات جنسی را بر اساس سه طبقه اصلی این اختلال ها معرفی کنیم

♥ کژکاری های جنسی

♥ انحراف های جنسی

♥ اختلال هویت جنسی

از اینکه مطالب اختلالات جنسی را خواندید خوشحال هستید؟ می توانید هم اکنون مشتری مطالب سایت شوید تا جدیدترین مطالب سایت برای شما ایمیل شود. لطفا روی تصویر زیر کلیک کنید.

 

کژکاری های جنسی چیست ؟

کژکاری های جنسی عبارتند از: بروز اختلال یا آشفتگی هایی در میل جنسی، انگیختگی جنسی یا اوج لذت جنسی که در هر دو جنس مرد یا زن دیده می شود، اما جلوه های آن در زنان و مردان متفاوت است.

در برخی از افراد، ابتلا به کژکاری جنسی از همان نخستین روزهای آغاز فعالیت جنسی وجود داشته است که این نوع کژکاری جنسی را نوع مزمن یا مادام العمر می نامند. برای مثال، بیماری که می گوید: « برای آمیزش با مردان هیچگاه میلی در خود احساس نکرده ام»، از نوعی کژکاری جنسی مزمن رنج می برد.

در برخی از افراد ابتلا به این اختلال پس ازدوره ایا از فعالیت طبیعی جنسی آغاز شده است که این نوع کژکاری جنسی را نوع اکتسابی می نامند.

برای مثال، یک خانم ۳۲ ساله متاهل می گفت: « سه سال است ازدواج کرده ام و یک فرزند دارم ولی در این یک سال اخیر هر وقت می خواهم با همسرم نزدیکی کنم، مهبلم لیز نمی شود و آمیزش برایم بسیار دردناک شده است».

به عبارت دیگر، در کژکاری جنسی اکتسابی، فرد قبل از ابتلای به این اختلال، فعالیت جنسی تقریبا بهنجار و عادی داشته است. به علاوه رخداد کژکاری های جنسی ممکن است تعمیم یافته یا موقعیتی باشد.

مشکلات نعوظی و مشکلات انگیختگی

در کژکاری جنسی فراگیر یا تعمیم یافته، فعالیت جنسی فرد در هر موقعیتی، با مشکل روبه رو است. برای مثال، زنی که دچار سرد مزاجی یا اختلال اوج لذت جنسی از نوع تعمیم یافته است، در هر موقعیتی و با هر مردی نمی تواند به اوج لذت برسد، اما در کژکاری های جنسی موقعیتی، فعالیت جنسی فرد فقط در برخی از موقعیت ها و شرایط خاص دستخوش اختلال می شود.

برای مثال، زنی که دچار سرد مزاجی از نوع موقعیتی است، گزارش می کند که فقط هنگام نزدیکی با شوهرش چنین مشکلی دارد اما در صورت استفاده از سایر روشها می تواند هر قدر که می خواهد به اوج لذت جنسی برسد.

هم چنین هنگام مطالعه کژکاری های جنسی باید مشخص سازیم که آیا این کژکاری ها ، ناشی از عوامل روان شناختی است یا در اثر ترکیب عوامل روان شناختی با یک بیماری جسمانی پدید آمده اند. مورد اخیر هنگامی رخ می دهد که شواهدی دال بر وجود برخی از بیماری های رگی «عروقی» هورمونی یا کالبد شناختی در دست باشد.

با وجود این ۴۰ درصد مردان گزارش کردند که دچار مشکلات نعوظی یا انزالی هستند، و بیش از ۶۰درصد زنان وجود مشکلات انگیختگی یا اوج لذت جنسی را گزارش دادند.

۱- اختلال های میل جنسی

الف- اختلال میل جنسی اندک یا کم کار

ویژگی اصلی اختلال میل جنسی اندک یا کم کار، کمبود یا فقدان خیال پردازی های جنسی و بی میلی برای فعالیت جنسی است. میل جنسی اندک ممکن است کلی باشد و همه شکل های ابزار فعالیت جنسی را شامل شود یا ممکن است موقعیتی و محدود به یک فرد یا یک فعالیت جنسی خاص باشد.

برای مثال ممکن است فرد نسبت به آمیزش جنسی با همسرش بی میل باشد ولی برای….. تمایل نشان دهد. افراد مبتلا به این اختلال معمولا اقدامی برای آغاز فعالیت جنسی نمی کنند و یا چنانچه نشانه ای از میل به فعالیت جنسی از سوی طرف مقابل خود احساس کنند با اکراه آن را می پذیرند. ممکن است میل اندک به فعالیت جنسی ناشی از نیاز مفرط به ابراز جنسی از سوی همسر یا طرف مقابل باشد.

فرهنگ های اشتباه گریبانگیر خانواده

به بیان دیگر، در فرهنگ ما معمولا این مردان هستند که برای انجام فعالیت جنسی با همسرانشان پیشقدم می شوند. حال اگر زنی از سوی همسر خود نشانه هایی دال بر تمایل به رابطه جنسی دریافت نکند، معمولا بعید است که خود پیشقدم شود. از این رو زدن بر چسب « دچار میل جنسی کم کار» به این قبیل زنان، نادرست و نشانه ای از بی تجربگی درمانگر است.

سن شروع این اختلال، چنانچه از نوع اولیه یا مادام العمر باشد، همزمان با بلوغ جنسی است. اما در بیشتر موارد، این اختلال در دوران بزرگسالی، پس از یک دوره برخورداری از میل جنسی کافی و به دنبال پریشانی های روانی، رویداد های تنش زای زندگی یا مشکلات بین فردی روی می دهد.

فرهنگ های تقریبا ۲۵ درصد از افراد دچار میل جنسی اندک هستند

از دست دادن میل جنسی بسته به عوامل روانی – اجتماعی یا ارتباطی، ممکن است همیشگی یا دوره ای باشد.

بر آوردهای انجام شده از مبتلایان به این اختلال بیانگر آن است که تقریبا بیش از ۵۰درصد از مراجعان درمانگاه های مشکلات جنسی، دچار میل جنسی اندک هستند و تقریبا ۵۵درصد از این مراجعان را مردان تشکیل می دهند.

برخی از پژوهشگران عنوان کرده اند که تقریبا ۲۵درصد از افراد ممکن است به نوعی دچار میل جنسی اندک یا کم کار باشند. یافته های این پژوهشگران نشانگر آن است که افراد دچار این اختلال به ندرت…می کنند و تقریبا ۳۵درصد از زنان و ۵۲درصد از مردان دچار این اختلال، هیچگاه استمنا نکرده اند و چنانچه ازدواج کرده باشند، ماهی یکبار یا حتی کمتر از آن اقدام به آمیزش جنسی می کنند.

ب- اختلال بیزاری جنسی

ویژگی اصلی اختلال بیزاری جنسی، بیزاری و اجتناب دائم از تماس جنسی تناسلی با یک جنس مخالف است. در این اختلال، وقتی فرد فرصت تماس جنسی با یک جنس مخالف را به دست می آورد دچار اضطراب، ترس، یا تنفر می شود به طوری که این حالت ها اغلب به پریشانی یا بروز مشکلات بین فردی قابل ملاحظه می انجامند.

بیزاری نسبت به تماس جنسی ممکن است بر جنبه خاصی از تجربه جنسی متمرکز شود. به عبارت دیگر، ممکن است فرد مبتلا به بیزاری جنسی صرفا از ترشحات آلتی« ترشحات زنانه یا مردانه» یا فرورفتن احلیل به مهبل ترس و تنفر داشته باشد.

برای مثال، یک زن ممکن است به هیچ وجه دوست نداشته باشد که پستان ها یا آلت تناسلی اش را کسی لمس کند، در حالی که میل جنسی او به طور کلی و توانایی وی برای انجام یک آمیزش رضایت بخش، بهنجار و عادی است. هم چنین امکان دارد فردی یک نوع بیزاری جنسی کلی داشته باشد ولی فاقد میل جنسی نباشد؛ بنابراین ممکن است تجربه……مکرر و لذت بخش داشته باشد ولی از رابطه جنسی پرهیز کند یا آن را دوست نداشته باشد.

برخی افراد بیزاری فراگیری را در مورد همه محرک های جنسی از جمله بوسیدن و لمس کردن نشان می دهند و شدت واکنش فرد هنگام رویارویی با محرک جنسی ممکن است از اضطراب متوسط و فقدان لذت تا پریشانی روانی شدید، گسترده باشد. برخی از مبتلایان به اختلال بیزاری جنسی شدید، هنگام رویارویی با یک موقعیت جنسی ممکن است به اضطراب شدید، حالت ضعف، تهوع، تپش قلب، سر گیجه و مشکلات جنسی دچار شوند.

چنین افرادی ممکن است به بهانه های مختلف از قرار گرفتن در موقعیت های جنسی یا تنها ماندن با جنس مخالف اجتناب کنند.

بیزاری جنسی 

برای مثال، یک بیمار دچار بیزاری جنسی که از موقعیت شغلی و اجتماعی بالایی برخوردار بود ، یکی از راه های اجتناب از قرار گرفتن در موقعیت های جنسی را استفاده نکردن از عطر و لباس های تمیز عنوان می کرد.

وی می گفت : « به رغم آنکه خودم هم از بوی بد عرق پیراهن هایم در عذاب هستم اما فکر می کنم که چنانچه حالت ژولیده و بوگندویی داشته باشم هیچ کس رغبت نمی کند که به من نزدیک شود و این حالت برای من بسیار اطمینان بخش است.»

از جمله راهبردهای دیگری که مبتلایان به این اختلال برای اجتناب از موقعیت های جنسی به کار می برند می توان به زود خوابیدن ، مسافرت رفتن، مصرف مواد مخدر و غرق شدن در فعالیت های شغلی، اجتماعی یا خانوادگی اشاره کرد.

پژوهش های گوناگون نشانگر آنند که بیزاری نسبت به روابط جنسی غالباً حاصل تجربه های جنسی آسیب رسان قبلی ، مانند مورد سوء استفاده جنسی واقع شدن در دوران کودکی ، زنا با محارم یا تجاوز به عنف است . همچنین ، در جوامعی که پسران و دختران تا قبل از ازدواج هیچگونه ارتباط جنسی را تجربه نکرده اند، کیفیت نخستین رابطه جنسی پس از ازدواج نقش مؤثری بر نگرش و تمایلات جنسی بعدی آنا خواهد داشت.

برای مثال ، برخی از پسران یا مردانی که قبل از ازدواج هیچگونه تجربه یا اطلاعات جنسی صحیحی ندارند ممکن است در شب زفاف بر اثر آمیزش ناشیانه یا توأم با هیجان های کنترل نشده آنچنان درد و جراحاتی را در همسرشان ایجاد کنند که تا مدت ها موجب بیزاری یا ترس وی از رابطه جنسی شود.

 

نارضایتی جنسی از مهم‌ترین عوامل طلاق در ایران است:

بیش از ۵۰ درصد طلاق‌ها ناشی از مشکلات و اختلالات جنسی می‌باشد. رابطه‌ی جنسی زن و مرد نه تنها یک رابطه‌ی جسمی شهوانی نیست بلکه آثار بسیاری در روابط زناشویی دارد، این رابطه عاملی برای تقویت حس اعتماد به نفس، رهایی از تنش‌های روزانه، افزایش صمیمیت و بالابردن حس حمایت‌گری مردان از زنان است.. 
عشق را در زندگی جاری کنید.هم اکنون روی تصویر زیر کلیک نمایید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *