شهریور, ۱۳۹۷ بدون نظر مقالات موفقیت

اعتماد به نفس در رهبری

مردم از رهبرانی پیروی می‌کنند که می پذیرند آنها در رهبری بالاتر از خودشان هستند. برای من مدت زیادی طول کشید تا این اصل را فهمیدم و حتی مدت زیادی طول کشید تا آن را به کار بستم. خوشبختانه، من این شانس را داشتم که این درس را در مرحله خیلی آغازین حرفه ام، فرا بگیرم.

تو نمی‌توانی رهبر بزرگ باشی مگر اینکه این اعتماد به نفس را داشته باشی که میتوانی افراد را رهبری کنی، تو نمی‌توانی در کسی انگیزه ایجاد کنی، مگر اینکه این اعتماد به نفس را داشته باشی که به او انگیزه خواهی داد و تو نمی توانی در یک مذاکره فروش موفق شوی، مگر اینکه این اعتماد به نفس را داشته باشی که آنها از تو خرید خواهند کرد.»

کافیست یک روز تصمیم بگیرید اعتماد به نفس نشان دهید و با نشان دادن اعتماد به نفس ، تبدیل به فردی با اعتماد به نفس شوید . وقتی وارد جمع می شوید، با نشان دادن اعتماد به نفس وارد اتاق شوید. وقتی با دیگران صحبت می کنید، خود آگاهانه در صدایتان اعتماد به نفس نشان می‌دهد.

«اون وقت می بینی که مردم به عنوان یک رهبر به سمت تو جذب می‌شوند، زیرا آنها تو را قوی تر و با اعتماد به نفس بیشتری نسبت به خودشان تلقی می کنند.مردم می خواهند راهبری شوند. اما آنها تنها از کسانی پیروی می کنند که از توانایی رهبری خود مطمئن هستند!»

برای به دست آوردن اعتماد به نفس کافیست، به حد دیوانه واری اعتماد به نفس نشان دهید!.»

 

گفتگوی مقدس با خدا

راه های افزایش اعتماد به نفس

اصل رهبری تنها مبتنی بر پذیرش است.وقتی خودم را بیش از دیگران با اعتماد به نفس نشان دهم، آنگاه به عنوان فردی توانمندتر پذیرفته می‌شوم. البته، باور و احساس با اعتماد به نفس بودن یک چیز است، اما اینکه آن اعتماد به نفس را طوری نشان دهیم که دیگران هم آن را احساس کنند،مقوله کاملا متفاوتی است.

من مدت زیادی رهبران با اعتماد به نفس را نگاه کردم و از آنها الگو برداری کردم. من به آنچه انجام می‌دادند نگاه کردم و از آنچه آموخته بودم برای ساختن و نشان دادن اعتماد به نفسم استفاده کردم. مردم بر مبنای عوامل بسیار متفاوت، از عمق وجود خود فردی را به عنوان یک رهبر می‌پذیرند. کتاب های خیلی خوبی به مقوله زبان بدن و پذیرش پرداخته اند، اما من قدرتمند ترین و ساده ترین راه های نشان دادن اعتماد به نفس در رهبری را در پنج عامل متفاوت خلاصه کرده ام:

۱- یک نحوه خوش آمد گویی

۲- صدای شما

۳- ژست شما

۴- حالات چهره شما

۵- ظاهر شما

وقتی کسی را برای نخستین بار ملاقات می کنید، آن فرد قضاوت های لحظه ای فراوانی درباره شما دارد. برخی از آنها به صورت خودآگاه و برخی ناخودآگاه هستند، اما چه بخواهید چه نخواهید، ما انسانها ذاتا اهل قضاوت کردن هستیم. همانطور که همه ما میدانیم، نخستین تأثیرگذاری، آخرین تأثیرگذاری است، بنابراین، مهم است که همان ابتدا تأثیر خوبی از خود به جای بگذاریم.

رهبر قوی باش

روش احوالپرسی رایج در اغلب فرهنگ های سرتاسر جهان، دست دادن است . قانون شماره یک این است که کمی محکم دست طرف مقابل را بفشارید. اگر دست دادن شما ضعیف و نرم باشد، آنگاه ضعف و نرمش را نشان می دهید.

 

اما لطفاً، سعی نکنید به محکم ترین شکل ممکن دست بدهید. اگر دست کسی را به حدی فشار دهید که برایش آزاردهنده باشد، آنگاه شما اعتماد به نفس نشان نمی دهید، بلکه برعکس ضعف خود را نشان می دهید.

گام بعدی اعتماد به نفس در رهبری، که یکی از مهمترین عواملی است که به واسطه آن مخاطب بلافاصله شما را رهبری قوی یا ضعیف تلقی می کند، تماس چشمی شماست. بسیاری از مردم می ترسند که در نخستین ملاقات با افراد، مستقیم به چشمان آنها نگاه کنند.

شما می توانید هنگام ملاقات با کسی محکم دست بدهید و قدرتمند ترین صدای جهان را داشته باشید، اما اگر بلافاصله نگاه خود را به دزدید یا به پایین نگاه کنید، او فوراً به واسطه حسی درونی متوجه می‌شود که شما نگاه خود را می دزدید به این علت که عزت نفس پایینی دارید، یا واقعاً توجه نمی کنیدیا به نوعی بی احترامی می کنید.

حالت های مختلف رهبری

البته منظور این نیست که سعی کنید به فرد مقابل خیره شوید، بلکه می خواهیم بگوییم صرفاً با آن فرد ارتباط ایجاد کنید و بگذارید بداند که با وی راحت هستید، همانطور که خودتان راحت هستید.

عامل مهم بعدی در اعتماد به نفس در رهبری و میزان پذیرش رهبری شما، صدای تان است .وقتی فردی را ملاقات می کنید ،کمی بلند تر از حد معمول صحبت کنید. مطالعات موردی ثابت کرده اند، فردی که در گروه با صدای رسا تری صحبت می کند، معمولا به عنوان رهبری گروه پذیرفته می‌شود.

نکته بعدی در اعتماد به نفس در رهبری، این است که وقتی می‌نشینید سرتان را بالا بگیرید و ژست خوبی داشته باشید. وقتی در جمع سرتان را پایین می اندازید و حالتی سست و وارفته دارید، مردم شما را به منزله فردی فاقد اعتماد به نفس تلقی می‌کنند. اما،وقتی با حالتی مطمئن می ایستید، بدن شما موادی شیمیایی تولید می‌کندکه در واقع اطمینان شما را افزایش می دهد . فیزیولوژی مستقیما روی احساسات و سطح انرژی شما تاثیر می گذارد.

وقتی در جمعی سخنرانی می‌کنم، اغلب اوقات ،افرادی مرا به کناری می برند و می خواهند به آن مشاوره شخصی بدهم. آنها به من می‌گویند که چقدر افسرده هستند. جالب است که هر بار این کار را می‌کنند، می توانید قیافه آنها را ببینید که سرشان پایین گرفته اند ، شانه های افتاده و نگاه عبوسی در چهره خود دارند.

معمولا پاسخ من این است:« چرا این کار را با خودتان کرده اید؟» پس از اینکه با نگاهی بی حالت و گیج به من خیره می‌شوند، مفهوم فیزیولوژی و تاثیرگذاری آن بر روی توازن شیمیایی بدن را برای شان شرح می‌دهم.اگر خود را به موضوع علاقه‌مند نشان دهند، آنها را در وضعیت فیزیولوژیکی متفاوتی قرار می‌دهم که در آن احساس افسردگی غیر ممکن می شود.

پیشنهاد می کنم ،همچنان که این مطالب را می خوانید ،این کار را روی خودتان آزمایش کنید. صاف بایستید، سینه خود را جلو بدهید، سرتان را بالا نگه دارید و روبه رویتان را نگاه کنید، لبخند فراخی روی چهره خود داشته باشید، با صدای بلند بخندید، بالا و پایین بپرید .در این وضعیت غیر ممکن است احساس یأس و ناامیدی کنید، زیرا بدن شما موادی شیمیایی تولید می‌کند که به شما احساس شادمانی می دهد. بنابراین، دست به کار شوید، با اعتماد به نفس بایستید، خواهید دید که ذهن شما به تدریج احساس اعتماد به نفس در رهبری را پیداخواهد کرد .

یک رهبر شاد باش

در قدم بعدی، خودتان را به خنده زیاد و عدم بروز نگرانی عادت دهید، حتی وقتی امور دشوار به نظر می‌رسند .وقتی مشکلات سر بر می‌آورند، مردم به رهبر خود می نگرند تا تصمیم بگیرند چه واکنشی داشته باشند. وقتی شما را خندان و به دور از نگرانی ببینند ،شما نشان می دهید که نسبت به توانایی خود برای غلبه بر مشکل ،اعتماد به نفس دارید. وقتی در چهره خود اخم داشته باشید، سرگشتگی و نگرانی خود را نشان می دهید و این موجب می‌شود افراد گروه تان احساس سرگشتگی و نگرانی کنند.

بالاخره، اطمینان حاصل کنید که ظاهر آراسته ای دارید. برای این که به عنوان رهبر پذیرفته شوید، بهتر از سایر افراد پیرامونتان لباس بپوشید . چه این را قبول کنید، یا نه، پذیرش واقعیت دارد و وقتی شما به زیبایی لباس می پوشید، نه تنها معمولا احساس بهتری نسبت به خودتان دارید، بلکه در نخستین تاثیرگذاری حیاتی موفق می شوید .

وقتی فهمیدم اعتمادبه‌نفس کلید رهبری است، آن لحظه، تبدیل به نقطه عطف زندگیم شد . در این زمان بود که دیگر از جستجو رهبری جادویی دست کشیدم و تصمیم گرفتم خودم تبدیل به همان رهبر شونم. پس از فراگیری و به کارگرفتن این درس، در یک شرکت فروش مستقیم مشغول به کار شدم، که کار من در آنجا جذب و آموزش گروه فروش بود. قبل از این شرکت، هرگز به هیچ میزان موفقیتی دست نیافته بودنم. در حقیقت ،احساس من این بود که فردی شکست خورده و بدبخت هستم . اما تصمیم گرفتم در هر کاری که انجام می‌دادم، اعتماد به نفس خیلی زیادی از خودم نشان دهم.

کلید رهبری

وقتی با فروشندگان مصاحبه می‌کردم که فقط در مقابل کارمزد، برایم کار کنند، به آنها می‌گفتنم چطور به راهنمایی و آموزش آنها خواهم پرداخت. به آنها می گفتم چطور وقتی شروع به کار کنند ،از آنها فروشندگان مطرحی خواهم ساخت.

به حرف های من توجه کنید . واژه های شما همه چیز هستند .من از کلمه «وقتی» شروع به کار کنند استفاده کردم نه از کلمه «اگر». من از کلمه «وقتی» استفاده کردم زیرا این کلمه نشان می‌داد که هیچ گزینه دیگری وجود ندارد. من کلمه« اگر »را حذف کردم زیرا واژه« اگر» عدم قطعیت و تردید را نشان می داد. من فرض را بر این گرفتم که هر فردی که با او صحبت می‌کنم، باید دیوانه باشد که نخواهد با من کار کند. وضعیت عجیبی رخ داد. افراد ناگهان به من گفتند که چقدر مشتاق اند که با من کار کنند!

قبل از اینکه وارد هر جلسه ای شوم، بارها و بارها با خودم می گفتم:« مهدی»، تو همان رهبری هستی که هر رهبر دیگری در جستجوی توست .» این گفتگوی درونی مثبت، آن هم درست قبل از هر جلسه معرفی ،میزان اعتماد به نفسی را که نشان می دادنم افزایش می‌داد. جالب این بود که به ناگهان افراد مرا به عنوان رهبری شگفت انگیز پذیرفتند و از من دنباله‌روی می‌کردند، در حالی که هیچ چیز تغییر نکرده بود، جز این حقیقت که من شروع کردم نقش یک رهبر را ایفا کنم.

کلام آخر

این،یکی از قدرتمندترین جملات در خصوص رهبری است که همیشه باید به خاطر بسپارید: « قدرت باور می شود، اعطا نمی شود!»

 

شما بعد از خواندن این مقاله ارزشمند اعتماد به نفس در رهبری : تجربه های ارزشمند خود را در این زمینه با همه دوستداران ذهن ایده آل درمیان بگذارید.

شما در زمینه اعتماد به نفس در رهبری چه تجربیاتی دارید؟

با توجه به علم و اطلاعاتی که از این مقاله اعتماد به نفس در رهبری بدست آوردید چه اقداماتی را بلافاصله انجام خواهید داد؟

با ما در قسمت نظرات همراه باشید…

 

برای دیدن دانلودهای رایگان، مقالات و محصولات انگیزشی در زمینه روانشناسی ، موفقیت ، دانلود فایل صوتی ، دانلود کتاب صوتی  ، و همچنین خرید و دانلود کتابهای صوتی به وب سایت ذهن ایده آل مراجعه نمایید.

www.zehneideal.com

مهدی سجودی

مدیر وبسایت ذهن ایده آل

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *