اردیبهشت, ۱۳۹۶ 1 نظر مقالات

چرا رعایت اولویت های زندگی در روزگار امروز اهمیت دارد

اختصاص دادن اندکی از توانایی خود به هرچیزی که پیش آید، به معنای نرسیدن به موفقیت است. متمرکز شدن روی فعالیتی خاص، کلید رسیدن به موفقیت است. برای اینکه بتوانید روی کارهای بخصوصی متمرکز شوید، باید اولویت های زندگی  را درک کنید. دلایلش این است:

اگر به شما امکان انتخاب بدهند، حاضرید در پول و زمان خود صرفه جویی کنید؟ اغلب اشخاص همۀ توجهشان به پول است . اما اینکه اوقات خود را چگونه صرف می کنید اهمیتش به مراتب بیشتر از این است که پولتان را چگونه هزینه می کنید. اگر در خرج کردن پول اشتباه کنید، همیشه امکان جبران وجود دارد. اما وقتی زمان را از دست می دهید، برای همیشه از دست می رود.

وقت گرانبهاست….

اولویت های زندگی شما مشخص می کند که  وقت خود را چگونه صرف می کنید. وقت بسیار گرانبها است. شاید عبارات زیر به شما کمک کند به زمان توجه بیشتری بکنید:

برای دانستن ارزش یک سال… از دانش آموزی که مردود شده سوال کنید.

برای دانستن ارزش یک ماه … از مادر نوزادی نارس سوال کنید.

برای دانستن ارزش یک هفته … از سردبیر یک هفته نامه سوال کنید.

برای دانستن ارزش یک روز… از کارگر روزمزدی سوال کنید که شش فرزند دارد.

برای ارزش یک ساعت… از عشاقی سوال کنید که در انتظار دیدار هستند.

برای دانستن ارزش یک دقیقه… از کسی سوال کنید که به پرواز هواپیما نرسیده است.

برای دانستن ارزش یک ثانیه … از کسی سوال کنید که از حادثه ای جان سالم به در برده است.

برای دانستن ارزش یک هزارم ثانیه … از دونده ای سوال کنید که در مسابقات المپیک مدال نقره گرفته است.

زمان شما فوق العاده ارزشمند است. از لحظات خود به دقت حراست کنید. این ها چونان الماس های تراش نخورده هستند. اگر به آن ها توجه نکنید، کسی به ارزششان پی نخواهد برد. آن ها را اصلاح  کنید تا به نورانی ترین جواهرزندگی مفید تبدیل شوند.

نمی توانیم زمان را تغییر بدهیم، تنها می توانیم اولویت های خود را تغییر بدهیم

هرگزفکر کرده اید که من به زمان بیشتری  احتیاج دارم؟ بسیار خب، این زمان بیشتر نصیب شما نمی شود! هیچ کس نمی تواند صاحب زمان بیشتری بشود.  هر روز از ۱۴۴۰ دقیقه تشکیل می شود. هر کاری بکنید، این زمان افزایش پیدا نمی کند.

مدیریت زمان هیچ ارتباطی به ساعت ندارد. بستگی به این دارد که کارها و فعالیت های خود را با توجه به ساعت چگونه طبقه بندی می کنید. نمی توانید زمان را ذخیره کنید ، نمی توانید زمان را از دست بدهید ، نمی توانید زمان را به عقب برگردانید، نمی توانید کاری کنید که فردا زمانی بیشتر از امروز در اختیارداشته باشید. زمان قابل دستکاری نیست. زمان بدون توجه به موقعیت، به راه خود ادامه می دهد.

از آنجایی که نمی توانید زمان را تغییربدهید، باید طرز برخوردتان را با آن تغییر بدهید.

نمی توانیم همه کارها را انجام دهیم

«در کنار عمل شریف انجام دادن کارها ، هنر دیگر این است که بعضی از کارها را انجام ندهیم حکم خرد است که فعالیت های غیر ضروری راحذف کنیم.»

می توانید به تمامی خواسته های خود برسید. اما نمی توانید به همه چیزهایی که می خواهید دست پیدا کنید. باید انتخاب کنید. موفقیت حاصل انجام دادن کارهای متناسب و بجاست.

باید بقیه کارها را کنار بگذارید. اگر مطمئن نیستید که کارهای درست کدامند، تصور کنید که شش ماه از زندگی تان باقی مانده است. کارهایی که می خواهید در این فاصله انجام بدهید، همان کارهای مناسبند.

با چگونگی صرف کردن وقتمان ، زندگی مان انتخاب می کنیم

هرکاری که حالا انجام می دهید، کاری است که انجام دادنش را انتخاب کرده اید. بعضی ها نمی خواهند این حرف را باور کنند. اما اگر بالای بیست ویک سال داشته باشید، زندگی تان بستگی به این دارد که چگونه می خواهید آن را بسازید. برای اینکه زندگی خود را تغییر دهید ، لازم است که اولویت هایتان را تغییر بدهید.

رعایت اولویت ها به ما امکان می دهد که مدبرانه تر انتخاب کنیم

علت عدم دستیابی به بیشتر هدف ها این است که وقت خود را صرف کارهای کم اهمیت می کنیم .

بله،این واقعیت است  کارهای زیادی هست که توجه شما را به خود جلب می کند خیلی ها هستند که می خواهند شما را در برنامه های خود قرار بدهند.

هزاران تولید کننده می خواهند شما کالاهای آن ها را بخرید. حتی میل و خواسته های شما ممکن است کاملا متنوع و جورواجور باشد، به طوریکه نتوانید حواستان رامتمرکز نمایید. به همین دلیل است که به توجه و تمرکزاحتیاج دارید.

 برای اینکه موفق شوید، نمی توانید فقط درخط سرعت بدوید. بهتر است در خط خودتان بدوید موفق ها کسانی هستند که همه روزه با توجه به اولویت های خود کار می کنند.

تصمیم بگیرید و مصمم شوید که همه روزه روی اولویت های مهم زندگی متمرکز شوید

براساس اصل پارتو باید توجه وحواسمان را به ۲۰ در صد کارهایی بدهیم که از بیشترین اولویت برخوردار ند. این ۲۰ در صد کارها ، ۸۰ درصد در آمد مارا تولیدمی کنند.

اگر می خواهید نگاهی را که به خود می اندازید تغییر بدهید اگر می خواهید درباره اولویت های خود تصمیم گیری کنید، به شکل زیر عمل کنید:

به روزتان توجه کنید

تاکنون متوجه شده اید اشخاصی که کاری ندارند بکنند اغلب دلشان می خواهد وقتشان را با شما بگذارانند؟

زمان ارزشمندترین سکه زندگی شماست. شما، وتنها شما، می توانید تعیین کنید که این سکه را چگونه خرج کنید . مراقب باشید آن رادیگران برای شما خرج نکنند.

بزرگ ترین کالایی که دراختیار دارید ، ۲۴ ساعتی است که پیش رو دارید می خواهید آن را چگونه بگذارنید؟ تسلیم فشارها می شوید یا به اولویت ها فکر می کنید؟ وقت خود را صرف فرستادن ایمیل های بی اهمیت می کنید؟اجازه می دهید حواستان به موضوعات بی اهمیت پرت شود؟ یا به جای آن مسولیت این را که اوقات خود را چگونه بگذارنید بر عهده می گیرید و امروز را روز خودتان می کنید؟ اگر شما تصمیم نگیرید که روزتان راچگونه بگذارنید دیگران به جای شما این تصمیم گیری را خواهند کرد.

 

از خود سه سوال بکنید
  1. از من چه انتظاری می رود؟ هر ارزیابی واقع بینانه ی اولویت ها در هر زمینه ای از زندگی، با ارزیابی واقع بینانه ی کاری که شخص باید بکند شروع میشود. شما برای اینکه همسر یا پدر یا مادری خوب باشید چه باید بکنید؟ برای راضی کردن کارفرمایتان چه باید بکنید؟ اگر رئیس و مسئول جمع دیگری هستید، سوال به این شکل در می آید که شما شخصا چه کاری را باید انجام دهید که نمی توانید آن را به دیگران تفویض کنید؟ وقتی اولویت های خود را منظم می کنید، همیشه به این موضوعات و اینکه از شما چه انتظاری دارند توجه نمایید.

 

  1. چه عاملی بیشترین بازدهی را به من می دهد؟ وقتی در کارتان پیشرفت می کنید، به این نتیجه می رسید که بعضی از فعالیت ها نسبت به فعالیت های دیگر به شما بازدهی بیشتری می دهد. (هرکس به این نتیجه نرسیده باشد ، احتمالا در کارش پیشرفت نکرده است) باید زمان خود را صرف کارهایی بکنید که بیشترین بازدهی را به شما می دهد.

 

  1. چه کاری بیشترین پاداش را به من می دهد؟ اگر صرفا کاری را که باید و مفید و موثر است انجام بدهید، به شدت مولد می شوید، اما ممکن است راضی نشوید. به نظر من در ضمن مهم است کاری بکنید که به شما رضایت شخصی بدهد. با این حال به این نتیجه رسیده ام که بعضی ها دوست دارند کارشان را با پرسیدن پاداش و اجر کار شروع کنند و از این حد فراتر هم نروند. اما باید دانست کسی نمی تواند بی آنکه دو مورد نخست را پشت سر بگذارد، به مورد سوم برسد.

اگر به این سه سوال جواب بدهید ، بهتر متوجه میشوید که چه موضوعاتی را باید نادیده بگیرید.

“هنر مدیر بودن، هنر دانستن این موضوع
                   است که به چه موضوعاتی توجه نکنیم.”

 

شما بعد از خواندن این مقاله ارزشمند اولویت های زندگی : تجربه های ارزشمند خود را در این زمینه با همه دوستداران ذهن ایده آل درمیان بگذارید.

شما در زمینه اولویت های زندگی چه تجربیاتی دارید؟

با توجه به علم و اطلاعاتی که از این مقاله اولویت های زندگی بدست آوردید چه اقداماتی را بلافاصله انجام خواهید داد؟

با ما در قسمت نظرات همراه باشید…

 

 

 

برای دیدن دانلودهای رایگان، مقالات و محصولات انگیزشی در زمینه روانشناسی ، موفقیت ، دانلود فایل صوتی ، دانلود کتاب صوتی  ، و همچنین خرید و دانلود کتابهای صوتی به وب سایت ذهن ایده آل مراجعه نمایید.

www.zehneideal.com

مهدی سجودی

مدیر وبسایت ذهن ایده آل

 

 

برچسب ها
1 نظر
  1. ریما

    سلام و خداقوت. مقالات و محصولات و ویدیوهای بسیار زیبایی دارید. موفق باشید

    Reply

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *