آذر, ۱۳۹۵ بدون نظر مقالات موفقیت

بهبودی قدم به قدم اعتیاد

بعد از قطع مصرف و سپری کردن دوره خماری، اهداف زندگی ما معتادان به طور اساسی تغییر خواهد کرد. به این نتیجه می رسیم که اگر می خواهیم پاک باقی بمانیم و یک زندگی عاری از اعتیاد داشته باشیم لازم است که بهبودی خود را در اولویت زندگیمان قرار دهیم.

در این قسمت پیشنهاداتی برای چگونگی در اولویت قرار دادن نیازهای بهبودی، و همچنین هشدارهایی جهت جلوگیری از بازگشت به اعتیاد، شرح داده شده است. بعلاوه یک نمونه برنامه هفتگی که با استفاده از آن می توانید به طور روزانه به نیازهای بهبودی خود عمل کنید، برای راهنمایی شما ارائه شده است.

نيازهای بهبودی

نيازهای جسمي

برنامه هفتگی بهبودی

اولویت های زندگی معتاد باید تغییر کند

پس از استفاده از موارد جلسه قبل، متوجه می شويم که کارهای بخصوصی وجود دارد که برای حرکت کردن در مسیر بهبودی اعتیاد و روش جديد زندگی بايد به آنها بپردازيم. اولويت های زندگی ما بايد تغيير کنند و به جای اينکه خود را مانند زمان مصرف برای تهيه و مصرف مواد مخدر به آب و آتش بزنيم بايد هر آنچه که در توان داريم برای بهبودی خود انجام دهيم.

اگر می خواهيم از بيماری اعتيادی که ما را اسير خود کرده و بلاهای فراوانی که بر سر ما آورده است خلاص شويم بايد کارهایی را که برای بهبودی ما ضرورت دارد بر هر چيز ديگری در زندگی اولويت دهیم. در ادامه پيشنهاداتی عملی جهت برآوردن نيازهای روزمره خود در روزهای نخست بهبودی برای کمک به شما ارائه شده اند.

یافتن راهنما

راهنما به ما کمک می کنند تا از چنگ اعتیاد رها شده و در مسیر بهبودی گام برداریم. علاوه بر این راهنما از ما حمایت کرده و می توانند در همه مشکلات و ناراحتی هایی که در روزهای نخست بهبودی به آن دچار می شویم به ما کمک کند.

سعی کنید یک راهنما برای خود پیدا کنید تا بتوانید در عمل كردن به برنامه ۱۲ قدم از او کمک بگیرید. كليد و راه حل بهبودی ما از اعتياد دراین مراحل قدم به قدم نهفته است. ما می توانیم از دانش آنها برای غلبه بر هیجانات روانی مربوط به ترک مواد مخدر و همچنین از راه های عملی که برای دور ماندن از مواد مخدر پیشنهاد می کنند بهره بگيريم.

پیشنهاد می شود کسی را به عنوان راهنما انتخاب کنید که بتوانيد با تجرباتش  ارتباط برقرار کرده و در عین حال بهبودی او برای شما جالب باشد. سعی کنید هر چه زودتر راهنمای مناسبی برای خود پیدا کنید. تفاوت میان داشتن و نداشتن یک راهنما، ادامه عذاب کشیدن از بيماری اعتیاد و بهبود یافتن از این بیماری است. برای ما ضروری است که به یک نفر دیگر اعتماد کنیم.

 

از اینکه مطالب بهبودی قدم به قدم اعتیاد خوشحال هستید؟ می توانید هم اکنون مشتری مطالب سایت شوید تا جدیدترین مطالب سایت برای شما ایمیل شود. لطفا روی تصویر زیر کلیک کنید.

 

کارکرد قدم به قدم

برنامه قدم به قدم راه حل بهبودی ما از بیماری اعتیاد است. هر چه زودتر شروع کنیم فرایند بهبودی ما نیز زودتر آغاز خواهد شد. برنامه های قدم به قدم دقیقاً برای کمک کردن به ما جهت برخورد با تمامی جنبه های اعتیادمان طراحی و تدوین شده اند. این برنامه ها علاوه بر در اختيار قرار دادن اطلاعات لازم درباره بیماری اعتیاد و ارائه راه حل بهبودی و اقداماتی که باید برای سامان دادن زندگی نابسامان خود اتخاد کنیم، ما را به سوی سر منزل مقصود یعنی بهبود یافتن از بیماری اعتیاد سوق می دهد.

به خاطر داشته باشید نیازی نیست که برای كاركردن قدم به قدم به خود فشار بیاوریم. هیچ قاعده و قانون خاص یا مهلت و برنامه زمانبندی شده مشخصی برای تکمیل و تمام کردن آنها وجود ندارد. هر کدام از ما تجربه خاص خود را در باره چگونگی كاركرد این برنامه قدم به قدم و معنا و مفهوم اين برنامه برای خود داريم. شما می توانيد به سادگی با قدم يك شروع كنيد و پس از تجربه و ارزيابی قدم اول هر وقت كه مناسب دانستيد وارد قدم دوم شويد.

چگونه بدون مصرف مواد از زندگی لذت ببریم

مهم این است قدم هايمان را آغاز كنيم چون با كاركرد این برنامه است كه در مسیر درست بهبودی قرار می گيريم يعنی درست درجهت مخالف بازگشت به اعتیادی که از آن در رنج و عذاب بوده ایم. گرچه منابع مختلفی درخصوص اعتیاد و برنامه های قدم به قدم وجود دارد؛ اما بهترین کار خواندن مطالب و نشریات رسمی است که به رایگان یا در مقابل وجوهی ناچیز در جلسات در اختیار ما قرار می گیرند.

دراین نشریات اطلاعات فراوانی نه تنها درباره برنامه قدم به قدم بلكه در خصوص كارهایی كه بايد انجام دهيم تا از مسير صحيح بهبودی به ويژه در روزهای اول بهبودی منحرف نشويم وجود دارد. برنامه های قدم به قدم رمز پاک ماندن، و ابزاری برای رویارویی با مسائل زندگی است و به ما می آموزد که  چگونه بدون مصرف مواد از زندگی لذت ببرید.

پرهیز از خطر مصرف 

یکی دیگر از پیشنهادهای عملی و سودمند به ویژه در روزهای نخست، دوری کردن از هر چیزی است که به نوعی با مواد مخدر در ارتباط است (دوری از یار بازی، توپ بازی و زمین بازی). همه مکان هایی که ما برای مصرف مواد مخدر به آنجا می رفتيم، همه کسانی که با آنها مواد مخدر مصرف می كرديم یا هر چیز دیگری که مصرف مواد مخدر را به یاد ما می آورد مثل وسائل مصرفمان و خلاصه اینکه باید از هر چیزی که وسوسه و ویار جسمی در ما ایجاد می کند و سبب می شود تا دچار لغزش شده و بار ديگر به سراغ مواد مخدر برويم دوری كنيم.

به خاطر داشته باشید که ما معتادان از نوعی بیماری که در اصل در فكر ما ریشه كرده است رنج می بریم. به دلیل این که افکار ما معتادان ناسالم و خراب است، در روزهای اولیه دوران بهبودی نباید اجازه دهیم که بهبودی ما به علت ارتباط با افراد، اماکن یا چیزهایی که مواد مخدر را به یاد ما می آورند به خطر بیفتد.

باز پس گرفتن عقل

با این وجود به خاطر داشته باشید که برنامه قدم به قدم به ما امید  می دهند که مجددا سلامت عقل خود را به دست می آوريم. باید بدانيم كه اوضاع همواره این گونه باقی نخواهد ماند. این برنامه به ما این وعده را می دهد که به محض بهبود یافتن، از وسوسه و اشتغال فكری رها می شويم و با عمل به برنامه قدم به قدم می توانیم آزادانه به هر جا که می خواهیم برویم و با هر کس که می خواهیم ملاقات کنیم.

بهتر است هیچگاه آنقدر احساس توانایی نکنیم که با مصرف کنندگان و فروشندگان مواد ارتباطی داشته باشیم چراکه ممکن است باعث وسوسه ما شده و منجر به مصرف مجدد مواد گردد.

اجتناب از تغییرات عمده

ما به شما پیشنهاد می کنیم که در سال اول بهبودی هیچ گونه تصميم مهمی در زندگی خود نگيريد. برای مثال، ناگهان تصمیم نگیرید که به نقطه ای دوردست در آن سوی دنیا مهاجرت کنید، از همسر خود جدا شوید، خانه یا شغل خود را تغییر دهید و یا مسائلی از این قبیل.

این توصیه دو علت دارد؛ علت اول اینکه بیماری اعتیاد در سال اول بهبودی همچنان فعال است و افکار ديوانه وار ما تلاش خواهند کرد تا به بهانه ایجاد تغییری بسیار مهم و فوری در ظاهری زندگی ما، برنامه بهبودی را مختل کنند.

باید از هر گونه اقدامی که باعث  شود توجه ما از تلاش برای تغییر دادن درون خودمان و بهبودی از بیماری اعتیاد به مسائل دیگری جلب شود خودداری کرده و این گونه مسائل را به آینده موکول کنیم. فراموش نکنید که اولویت اول ما پاکی و بهبودی است. علت دوم اینکه به دلیل رها شدن از شر مواد مخدر پس از یک دوره طولانی، درباره ایجاد تغییرات مهم در زندگی خود به شدت احساس شادی می کنیم و تصور می کنیم که باید بی درنگ تغییرات بزرگی را در زندگی خود ایجاد کنیم.

ممکن است به اعتیاد جنسی گرفتار شویم

به همین علت به جای متمرکز ساختن حواس و توجه خود به كاركردن قدم به قدم و فراگرفتن روش جدید زندگی عاری از مواد مخدر، وقت و انرژی خود را صرف ایجاد این تغییرات خواهیم کرد. پیش از آنکه متوجه شویم و به خودمان بیائیم یک اتفاق رخ می دهد و متوجه می شویم که توان و ابزار لازم برای سامان دادن زندگی خود را در اختیار نداریم و به همین دلیل بار دیگر مصرف مواد مخدر را از سر می گیریم.

همچنین به ما پيشنهاد می شود تا در سال اول بهبودی از ایجاد رابطه احساسی مبنی بر عشق و عاشقی خودداری کنیم. علت این پيشنهاد نیز این است که همه حواس و توجه خود را به بهبودی جلب کنیم چون شروع کردن رابطه احساسی یکی دیگر ازحلیه ها و ترفندهایی است كه بيماری ما تلاش می کند از طریق آن ما را از برنامه بهبودی بازدارد.

علاوه بر این، ما به عنوان انسان هايی که از بیماری اعتیاد رنج می بریم مستعد مبتلا شدن به انواع دیگر اعتیادها نیزهستیم. اگر به اندازه کافی به برنامه ۱۲ قدم عمل نكرده و دانش لازم را به دست نیاورده باشیم،  در آنصورت ممکن است بدون آنكه متوجه باشيم به اعتیاد دیگری همچون اعتیاد جنسی و روابط احساسی گرفتار شويم.

پرهیز از استرس

تا آنجا كه می توانيد از كارها و مسائلی كه ممكن است استرس و اضطراب ايجاد كند و شما را به مصرف مواد مخدر تحريك كند خودداری كنيد. معمولاً در روزهای اول به شدت درگير سم زدائی و رها شدن از اثرات جسمی و روانی ناشی از كنار گذاشتن مواد مخدر می باشيم. در اين روزها  ريسك و خطر لغزش بسيار بالا است و بايد بسیار مراقب باشيم و توجه خود را بر كارهایی كه برای بهبودی ما در اولويت قرار دارند متمركز كنيم.

استرس و اضطراب های بيهوده می توانند منجر به ترس از آينده يا ترس از زندگی بدون مواد مخدر شده و باعث شوند برای نشان دادن این که همچنان شاد و سرخوش هستیم، مجددا کارهایی را انجام دهیم که در دوران مصرف مواد مخدر انجام می داديم. اينها از جمله فشارهای بی موردی هستند كه در سال اول بهبودی بايد از آنها دوری كنيم.

برخی از ما که پس از سال ها تلاش موفقيت اندكی به دست آورده ايم در مراحل اوليه بهبودی تلاش می كنيم تا عدم موفقيت خود در سال های گذشته را با انجام كارهائی كه غير منطقی و حتی در مواردی ناممكن به نظر می رسند جبران و تلافی كنيم. مثلاً به يك باره تصميم می گيريم كه به انسانی ايده آل و همسری كامل تبديل شده و خود را به جایی برسانيم كه همواره آرزوی ما بوده است.

بهبودی اعتیاد فرایندی آهسته و تدریجی است

گرچه همه اين گونه آرزوها و خواست ها قابل ستايش هستند و در پرتو تلاش و عمل كردن به برنامه قدم به قدم می توان به آنها دست يافت، اما می توانند اضطراب و استرس بی مورد نیز در ما ايجاد كنند.

بايد توجه داشته باشيد كه بهبود يافتن فرايندی آهسته و تدريجی است و نه يك وضعيت  آيده آل و كمال مطلوبی که سریعا به دست بیاید. ايجاد اضطراب بر اثر انتظارات دور از ذهن و بلند پروازانه در روزهای اول بهبودی از ديگر عواملی است كه ممكن است ما را به لغزش و روی آوردن مجدد به مصرف مواد مخدر سوق دهد. همچنین به گذشته نیز فکر نکنید چون این موارد هم باعث استرس و جنگ در افكارمان می شود. سعی کنید قبل از هر تصمیمی در مورد زندگیتان با مشاور خود مشورت کنید.

نیازهای جسمی

برطرف کردن مسائل و مشکلات جسمی بخشی از روند بهبودی ما را تشکیل می دهد. به احتمال زياد در دوران اعتياد بسياری از نيازهای اوليه خود را ناديده می گرفتيم، به موقع غذا نمی خورديم، نمی خوابيديم و حمام نمی رفتيم؛ چراکه در آن زمان به تنها چيزی که فکر می کرديم تهيه و مصرف مواد مخدر بود. مواد مخدر به ما دستور می داد که چگونه زندگی کنيم و ما نيز چاره ای جز اطاعت و سر تسليم فرود آوردن در برابرآن نداشتيم.

اما اکنون که وارد مراحل اوليه بهبودی می شويم جسم و احساسات ما به تدريج بيدار می شوند. به تدریج متوجه می شویم که حالت عادی و طبيعی پيدا کرده ايم و احساس گرسنگی كرده و خواب آلوده می شويم.

متوجه می شويم که به سلامت خود فکر می کنيم و از خود مراقبت بعمل می آوريم. ممکن است برای معاينه عمومی که آخرين بار دو سال پيش انجام داده ايم به مراکز پزشکی و درمانی مراجعه کنيم، يا برای درمان ناراحتی هابی که اکنون آنها را احساس می کنيم و ما را نگران ساخته اند به پزشک و دندانپزشک مراجعه کنيم.

در زمينه مسائل جزئی تر ممکن است برای اصلاح موی سر خود که مدت ها پيش بايد انجام می داديم به آرايشگاه رفته و به سر و وضع و لباس خود نيز توجه نشان دهيم. این مسائل نشان می دهند که ما به نياز های مادی و جسمانی خود پی برده ايم و به تدريج از تاریکی اعتياد قدم به روشنائی گذاشته و در جهت بهبودی، و رسیدن به یک زندگی عادی و متعادل قدم بر می داريم.

در روزهای اول بهبودی برای اينکه از نيازهای جسمی خود آگاهی و شناخت بهتری پيدا کنيد سعی کنيد انواع نيازهای جسمی خود را روی کاغذ بنويسيد و آنها را برطرف کنيد.

شما مسئول هستید

اين نيازها ممکن است موارد زير را شامل شود: سه وعده غذا در روز، خوابيدن، حمام کردن، ورزش، تفريح و سرگرمی، گذراندن اوقات در کنار اعضای خانواده و دوستان و اموری از اين قبيل. افزون بر اين، راه هایی را نیز که می تواند به سلامت جسمی شما کمک کند از قبيل ياد آوری نیاز به استراحت در صورت سرما خوردن يا رفتن به دکتر در صورت بيمار شدن، ياد داشت کنيد.

همه اين تدابير و اقدامات در زمينه توجه و مراقبت از خود بخشی از روند بهبودی شما محسوب می شوند و نشان می دهند كه شما مسئوليت بهبوديتان را شخصا به دوش گرفته ايد و از خودتان مواظبت می كنيد.

ادامه دارد…

 

یک پیشنهاد مخصوص به شما ذهن ایده آلی عزیز:

گفتگو با خدا و پيام در خانه بودن با خدا مي تواند يكي از مفيدترين و اميدواركننده ترين پيام هايي باشد كه بشريت تا بحال دريافت كرده است.اگر شما در برابر اين كتاب ـ و، در هر حال، در زندگي تان، حوصله بخرج بدهيد، پاداشي عالي دريافت خواهيد كرد 

کاری است برخاسته از عشق برای عشق .

هم اکنون روی تصویر زیر کلیک نمایید.

 

شما بعد از خواندن این مقاله بهبودی قدم به قدم اعتیاد: تجربه های ارزشمند خود را در این زمینه با همه دوستداران ذهن ایده آل درمیان بگذارید.
شما در زمینه بهبودی قدم به قدم اعتیاد چه تجربیاتی دارید؟
با توجه به علم و اطلاعاتی که از این مقاله بهبودی قدم به قدم اعتیاد بدست آوردید چه اقداماتی را بلافاصله انجام خواهید داد؟

با ما در قسمت نظرات همراه باشید…

 

برای دیدن دانلودهای رایگان، مقالات و محصولات انگیزشی در زمینه روانشناسی ، موفقیت ، دانلود فایل صوتی ، دانلود کتاب صوتی  ، و همچنین خرید و دانلود کتابهای صوتی به وب سایت ذهن ایده آل مراجعه نمایید.

www.zehneideal.com

مهدی سجودی

مدیر وبسایت ذهن ایده آل

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *