تیر, ۱۳۹۸ بدون نظر مقالات موفقیت, موفقیت در زندگی

بخشی از خلاصه کتاب قانون ۵ ثانیه را در این مقاله بخوانید. 

ابتدا باید پرسید که قانون ۵ ثانیه چیست؟

اصل مفهوم قانون ۵ ثانیه از این قرار است:

«لحظه ای که می خواهید کاری را در راستای اهدافتان انجام دهید، شروع به شمارش کنید:

۱…۲…۳…۴…۵

و به شکل فیزیکی حرکت کنید و گرنه مغز شما، مانع اقدامتان خواهد شد.»

وقتی شما به صورت معکوس می شمارید، به شکل روانی در ذهن خود دنده را عوض خواهید کرد. شما تفکرات پیش فرض خود را قطع می کنید و کاری می کنید که روانشناسان آن را کنترل ابزار می نامند.

استفاده از قانون ۵ ثانیه چه کمکی به شما می کند؟

شمارش، حواستان را از بهانه ها پرت می کند و ذهن شما را به حرکت در جهتی جدید معطوف خواهد کرد. وقتی به جای توقف برای فکر کردن به صورت فیزیکی حرکت می کنید، ذهنتان را با خود هماهنگ خواهید کرد.

این لحظات ۵ ثانیه ای برای تغییر را می توانید برای بیدار شدن به موقع استفاده کنید. با کمک این قانون می توانید بهانه هایتان برای بیشتر خوابیدن را کنار بگذارید و جلوی موانع ذهنیتان را بگیرید. در نتیجه دیگر زنگ چرت ساعت را فشار نخواهید داد و سرساعت از رختخوابتان بیرون می آیید.

اگر می دانید که کاری باید انجام دهید تا اوضاع شما بهتر شود، از این قانون برای وادار کردن خود به انجام آن کار استفاده کنید. با کمک قانون ۵ ثانیه شما می توانید به باشگاه ورزشی بروید، مصرف الکل و سیگار را ترک کنید، با همسر خود خوش اخلاقی کنید، وزن خود را کم کنید، جلوی اتلاف وقت خود را بگیرید، درس بخوانید و بهتر کار کنید.

مل رابینز در قانون ۵ ثانیه چه می گوید ؟

مل رابینز در خلاصه کتاب قانون ۵ ثانیه بر این باور است که برای رسیدن به موفقیت در زندگی، بهتر است انگیزه را فراموش کنید! او می گوید در لحظه ای که وقت ابراز خودمان است، احساس باانگیزه بودن نخواهیم کرد.

در واقع در این لحظه، حس و حال هیچ کاری را نداریم! حالا اگر می خواهید زندگی خود را بهبود ببخشید، باید از این قانون استفاده کنید تا شروع به حرکت کنید. اجازه دهید بیشتر شما را با عملکرد و وظیفه مغز آشنا کنیم. وظیفه اصلی مغز، حفاظت از شما است و تمام تلاشش را می کند تا شما را از هر درد و رنج احتمالی باز دارد.

فرض کنید که هدف شما، رفتن به باشگاه و رسیدن به اندامی زیبا و متناسب است. زمانی که صبح از خواب بیدار می شوید و قصد دارید به باشگاه بروید، صدایی در وجود شما شنیده می شود که می گوید: «امروز خسته ام و حس خوبی ندارم؛ از فردا شروع به ورزش می کنم!» 

به همین دلیل فکر باشگاه رفتن از ذهن ما بیروت می آید! ! به همین راحتی مغز می تواند ما را منصرف کند. این اتفاق را در دیگر جنبه های زندگی خود مانند یادگیری مهارت جدید، کسب و کار، تحصیل، فروش و… نیز مشاهده خواهید کرد.

ترفندهای ساده اما کاربردی در قانون ۵ ثانیه 

در واقع مغز شما تمام تلاشش را می کند تا شما را از انجام کارهای سخت منصرف کند و شما را در حالتی قرار می دهد که کمترین انرژی را صرف کنید.

پس این انتظار بیهوده را نداشته باشید که بالاخره روزی از خواب بیدار شوید و بدون معطلی به باشگاه بروید! حالا که انگیزه به تنهایی کافی نیست؛ شما می توانید با یک ترفند ساده روند پیش فرض مغز را عوض کنید.

با کمک همین قانون ساده، مشاهده می کنید که اعتماد به نفس و بهره وری شما بیشتر می شود؛ زیرا به جای فکر کردن و حرف زدن، عمل می کنید.

دو مثال کاربردی در کتاب قانون ۵ ثانیه 

فرض کنید می خواهید صبح ساعت ۵ صبح از خواب بیدار شوید. ساعت شما ۵ صبح، به صدا در می آید. بلافاصله مغز به صورت پیش فرض می خواهد این عادت را فعال کند که صدای زنگ را خاموش کنید و دوباره بخوابید؛ اما شما با یک ترفند ساده مانع فعال شدن این عادت می شوید.

بلافاصله تا صدای زنگ ساعت را شنیدید، به صورت معکوس از ۵ تا ۱ می شمارید: ۵، ۴، ۳، ۲، ۱ و بلافاصله از تختخواب خود بلند می شوید. به همین سادگی! شما موفق شدید و اجازه ندادید عادت پیش فرض مغز فعال شود.

با شمارش معکوس، حواس شما از نگرانی ها پرت می شود، شما برای عمل کردن بیشتر ترغیب می شوید و عادات مخرب مانند تعلل کردن یا زیادی فکر کردن را مختل خواهد کرد.

یا مثلا می خواهید پروژه ای مهم را شروع کنید؛ اما مغز شما می خواهد این عادت را فعال کند که شروع کار چند ساعت به تعویق بیندازید. حالا شما حقه خوبی را بلد هستید. به صورت معکوس می شمارید: ۵، ۴، ۳، ۲، ۱ و بلافاصله پروژه را شروع می کنید.

این شمارش معکوس، در عادت شما اختلال ایجاد می کند و مغز شما فقط روی شمردن تمرکز خواهد کرد. در نهایت عادت به تعویق انداختن کارتان را می شکنید.

از قانون ۵ ثانیه در چه مواردی استفاده کنیم 

در یکی از ۳ حوزه زیر، می توانید از قانون ۵ ثانیه استفاده کنید.

۱-می توانید از آن برای تغییر رفتار خود استفاده کنید:

شما میتوانید از این قانون برای وادار کردن خود به خلق عادت های جدید، بیرون کشیدن خود از عادت های مخرب و تسلط در مهارت های خودکنترلی استفاده کنید تا در روابطتان با خود و دیگران آگاه تر و مؤثرتر باشید.

۲-می توانید از آن برای عمل با شجاعت هر روزه استفاده کنید:

می توانید از این قانون برای کشف شجاعتی که برای انجام کارهای جدید، ترسناک یا مبهم لازم دارید، استفاده کنید. این قانون خود تردیدی شما را ساکت می کند. وقتی خود را وادار به پیگیری آرزوها، در میان گذاشتن ایده های خود با دیگران در محل کار خود ، داوطلب شدن برای پروژه های علمی، خلق اثر هنری و رهبری بهتر می کنید، این کار به شما اعتماد به نفس می دهد.

۳-میتوانید از این قانون برای کنترل ذهن تان استفاده کنید:

می توانید از قانون ۵ ثانیه برای قطع رگبار افکار منفی و نگرانی های بی پایان که شما را پایین می کشند، استفاده کنید. می توانید عادت اضطراب را ترک کرده و بر هر ترسی غلبه کنید. وقتی بتوانید مهار ذهن تان را در دست بگیرید، می توانید به جای تمرکز بر موارد منفی درباره چیزهایی فکر کنید که لذت بخش هستند.

کلام آخر

قانون ۵ ثانیه به نظر خیلی ساده است؛ اما تاثیر فوق العاده ای دارد. تا به حال، هزاران نفر در سراسر جهان توانسته اند با انجام این کار کوچک در زندگیشان تغییراتی بزرگ ایجاد کنند. پس از همین حالا تصمیم بگیرید تا با استفاده از خلاصه کتاب قانون ۵ ثانیه ، زندگیتان را تغییر دهید و به جمع افراد موفق و عملگرا بپیوندید.

خلاصه کتاب قانون ۵ ثانیه را مطالعه کردید. امیدواریم نکات بسیار خوبی را از این مقاله آموخته باشید. قانون ۵ ثانیه از جدیدترین و موثرترین قوانین برای موفقیت است که برای اجرای آن، نیازی به انجام کارهای سخت نیست. شما می توانید از قانون ۵ ثانیه برای اقدام کردن و پیشرفت خود استفاده کنید

 

شما بعد از خواندن این مقاله خلاصه کتاب قانون ۵ ثانیه: تجربه های ارزشمند خود را در این زمینه با همه دوستداران ذهن ایده آل درمیان بگذارید.
شما در زمینه خلاصه کتاب قانون ۵ ثانیه چه تجربیاتی دارید؟
با توجه به علم و اطلاعاتی که از این مقاله خلاصه کتاب قانون ۵ ثانیه بدست آوردید چه اقداماتی را بلافاصله انجام خواهید داد؟

با ما در قسمت نظرات همراه باشید…

 

جهت دانلود کتاب صوتی قانون ۵ ثانیه روی لینک کلیک نمایید
برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *