آبان, ۱۳۹۷ بدون نظر کسب و کار, مقالات موفقیت

رقیب شما کیست

استفاده از جمله چه کسی چه چیزی و چگونه

اگر اکنون در کسب و کاری هستید یا اینکه می خواهید کسب و کاری را آغاز کنید، ابتدا تحلیلی از رقبای تان داشته باشید تا بدانید در کجا ایستاده اید. سه بخش اصلی هوش رقابتی مستلزم درک این است که با چه کسانی هستند؟ چه می کنند؟ و چگونه آن کار را انجام می دهند ؟

شناختن رقیب، ایده ای به قدمت ۵۰۰ سال قبل از میلاد است. زمانی که استراتژیست بزرگ ارتش چین ، سان تزو، کتاب هنر جنگیدن را نوشت. دیدگاه‌های فلسفی او هنوز هم برای رهبران کسب ‌وکار امروزی کارایی دارند.

این نقل قول های مشهور از سان تزو را بخوانید و از آنها به منزله فلسفه راهنما برای پیروزی بر رقبای خود استفاده کنید:

• « اگر دشمن را بشناسید و خودتان را بشناسید؛ در یک جنگ هرگز خطری شما را تهدید نخواهد کرد.»

• « اگر دشمن را نشناسید و خودتان را بشناسید ؛احتمال پیروزی یا شکست مساوی است.»

• « اگر هر دو یعنی دشمن و خودتان را نشناسید؛ مطمئن باشید که در هر جنگی شکست خواهید خورد.»

رقیب تان را بیشتر بشناسید

چه کسی

بخش « چه کسی» از هوش رقابتی، صرفا یعنی مطالعه و بررسی یک یا چند کسب و کار که با شما به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در رقابت هستند. معمولا یافتن کسب و کارهایی که رقبای شما هستند ،کار آسانی است. به عنوان مثال، اگر شما مدیر یک سینما تئاتر هستید، رقبای اصلی شما سینما تئاتر های دیگر هستند و ما کار زیرکانه تر ، شناسایی رقبای غیر مستقیم است.

رقیب غیرمستقیم یک سینما تئاتر، می‌تواند فروشگاه اجاره فیلم های ویدیویی باشد.

البته می‌توان رقبای غیرمستقیم دیگری از جمله، کنسرت ها، نمایش ها ،کلوپ های کمدی و سایر اشکال تفریح و سرگرمی را نیز به این فهرست اضافه کرد که موجب می‌شود مشتریان پول خود را به جای دیگری خرج کنند.

>هر کسب و کاری، تعداد زیادی رقیب مستقیم دارد، اما تعداد خیلی زیادی و غیرمستقیم نیز دارد، این رقبا هستند که شما باید به طور اخص آنها را زیر ذره‌بین بگذارید، چون اگر از آنها غافل شوید ممکن است قبل از اینکه بویی ببرید، کسب و کارتان را از شما بدزدند.

رقبای غیر مستقیم نه تنها می‌توانند مشتریان شما را بدزدند، بلکه می‌تواند صنعت شما را به طور کامل نابود کنند.زمانی ، شرکت‌های خط راه آهن تنها سایر شرکت‌های خط آهن را رقیب خود در جابه‌جایی مسافران نیز می پنداشتند.

سپس خطوط هوایی ظهور یافتند و صنعت قطار مسافربری را نابود کردند. شما هم اگر رقبای غیر مستقیم خود را نشناسید، ممکن است به همان سرنوشت دچار شوید.

هوش رقابتی

تحلیل و بررسی رقابتی ، شناسایی نقاط قوت و ضعف رقبای شما در بازار را مشخص می کند. با دانستن این نکته ،به استراتژی هایی کلیدی دست خواهید یافت که با استفاده از آنها به مزیت هر نوع رقابت اعم از مستقیم و غیرمستقیم اشراف پیدا می‌کنید.

چه چیزی

بخش «چه چیزی » هوش رقابتی، مستلزم این است که بدانید رقبای شما چه می کنند. به عنوان مثال، بینید رقبای شما چه خدمات یا محصولاتی ارائه می دهند و از خودتان بپرسید، آیا شما هم می‌توانید همان خدمات و محصولات را ارائه دهید.رقبای شما از چه نوع روش های تبلیغات و بازاریابی استفاده می‌کنند؟ بزرگترین مزیت رقیب شما چیست؟

هر قدر اطلاعات بیشتری درباره رقیب خود کسب کنید، بیشتر می توانید از آنچه رقیب تان انجام می‌دهد تقلید کنید و یا آنها را بهسازی کنید یا اینکه به دنبال نقاط ضعف الگوی کسب و کار و غیبت آن بگردید.

به عنوان مثال، اگر رقیب شما به طور مرتب با پست الکترونیکی برای مشتریان یا مشتریان احتمالی خبرنامه ارسال می‌کند، به دنبال راهی باشید که خبرنامه بهتری داشته باشید یا جنبه سرگرمی آن را بیشتر کنید .مثلا، آن را به شکل خبرنامه ویدئویی درآورید.

شناسایی نقاط قوت و ضعف رقیب

با توجه به فناوری امروز، این کار به طرز باورنکردنی امکان پذیر است و شما می توانید از مجموعه ای از ویدئوهای سریع فیلم برداری کنید و به ویدیوهای خود پیوند بیافزاید که بتواند میزبان هر تعداد ایده و ارائه آن در وبسایتهای میزبان باشد.

شما می توانید همیشه با تحلیل دقیق آنچه رقیب تان انجام می دهد، راه هایی برای بهسازی یا بهره گیری از عملکردهای او پیدا کنید.

بهترین ترفند این است که روش های رقیب را کشف کنید و به این ترتیب وقتی او سعی دارد از نقطه زن های شما بهره برداری کند، خواهید دانست چگونه از کسب و کار خود دفاع کنید، اما این در صورتی است که ابتدا کسب و کار خودتان و رقیبتان با مطالعه و بررسی کنید.

هر قدر بیشتر از عملکردهای خود و قیمت آن مطلع باشید، بهتر خواهید توانست از قابلیت‌های خود را ارتقاء دهید و در عین حال قابلیت های رقیب را تضعیف نمایید.

بخش «چگونه » از هوش رقابتی، این پرسش را مطرح می کند:

رقیب چگونه عمل می کند؟ آنها چگونه مشتری جذب می کنند و چگونه با مشتری تعامل می‌کنند؟ آنها چه تفاوتی با شما دارند؟ اینکه بدانید چه می‌کنند مهم است اما اینکه بدانی چگونه این کار را انجام می دهد، امری حیاتی است.

قانون توانگری

اگر شما از طریق وب سایت کالاهای خود را تبلیغ می‌کند ، ببینید او چگونه این کار را انجام می‌دهد و ببینید آیا می‌توانید وب سایت خود را در جایگاهی قرار دهید که در فهرست موتور جستجو گر قبل از نام رقیب شما ظاهر شود.

این نکات را بسیار مهم بدانید

هم اکنون ، کاغذ و قلم بردارید و به پرسش های زیر پاسخ دهید:

• رقبای اولیه شما چه کسانی هستند؟

• مشتریان آنها چه کسانی هستند ؟

• رقبای غیرمستقیم شما چه کسانی هستند؟

• رقبای شما چه پیشنهادی می‌دهندکه شما نمی دهید؟

• بزرگترین خطراتی که رقبای شما ایجاد می کنند چه هستند؟

• رقبای شما چه استراتژی هایی را دنبال می کنند ؟

• نقاط قوت و ضعف شما کدام اند ؟

• میزان فروش آنها چقدر است؟

• آنها از چه روش های تبلیغاتی استفاده می‌کنند؟

• بزرگترین مزیت رقابتی آنها چیست؟

• رقیب شما مشتریان را از چه طریق جذب می‌کند و با آنها به چه نحو تعامل می‌کند؟

• رقیب شما چگونه با شما رقابت می کند؟

• مردم نسبت به رقیب شما چه دیدگاهی دارند ؟

• رقبای شما چه تفاوتی با شما دارند؟

• محصولات یا خدمات شما چگونه با محصولات یا خدمات رقبای تان مقایسه می‌شوند ؟

 

شما بعد از خواندن این مقاله ارزشمند رقیب شما کیست : تجربه های ارزشمند خود را در این زمینه با همه دوستداران ذهن ایده آل درمیان بگذارید.

شما در زمینه رقیب شما کیست چه تجربیاتی دارید؟

با توجه به علم و اطلاعاتی که از این مقاله رقیب شما کیست بدست آوردید چه اقداماتی را بلافاصله انجام خواهید داد؟

با ما در قسمت نظرات همراه باشید…

 

 

برای دیدن دانلودهای رایگان، مقالات و محصولات انگیزشی در زمینه روانشناسی ، موفقیت ، دانلود فایل صوتی ، دانلود کتاب صوتی رایگان ، و همچنین خرید و دانلود کتابهای صوتی به وب سایت ذهن ایده آل مراجعه نمایید.

www.zehneideal.com

مهدی سجودی

مدیر وبسایت ذهن ایده آل

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *