مهر, ۱۳۹۷ بدون نظر مقالات

رهبر توانمند

قانون بزرگ دیگر رهبری این است :« سرعت گروه بر اساس سرعت رهبر مشخص میشود.»

یک مدیر نحوه انجام امور را به کارکنان می گوید و خودش کنار می‌نشیند و تماشا می‌کند . یک رهبر نحوه انجام کار را به کارکنان خود نشان می دهد و خودش سرمشق آنها می شود.

عادات کاری ضعیف از سوی رهبر، منجر به همان عادات کاری ضعیف در سازمان می شود. مثل این گفته قدیمی:« آنچه والدین به صورت متعادل انجام میدهند، فرزندان مایل هستند و صورت افراطی انجام دهند.» برای اینکه سرمشق درستی به سازمان تان نشان دهید،خودتان باید پیشگام هرکاری باشید!

در اغلب موارد ،گروهی از کسانی که تحت رهبری شما هستند، از شما به عنوان رهبر واقعی خود می‌خواهند به آنها نشان دهید ،چه ذهنیتی در خصوص قابلیت بهره وری آنها دارید و شما بالاترین هدفی را که به آن صعود خواهند کرد به آنان نشان می‌دهید.

رهبر واقعی باشید

این بدان معنا نیست که آنها نمی توانند سخت‌تر از شما کار کنند یا نسبت به شما فروش بیشتری داشته باشند یا هر کار دیگری در سطح رهبری شما را بهتر انجام دهند . در حقیقت ، همچنان که شما تبدیل به یک رهبر قدرتمند و بزرگ می‌شوید، رهبرانی را به سمت خود جذب خواهید کرد عملکرد بهتری نسبت به شما خواهند داشت، اما تا آن زمان، سطح موفقیت را شما تعیین کنید و آن را بالاتر بگذارید.

نمونه ای از این قانون وقتی رخ داد که من ۲۴ سال داشتم و مدیر فروش یک شرکت آرایشی بودم. در اولین ماه از همکاری با آن شرکت، خودم به تنهایی در عرض ۳۰ روز،فروش بسیار بالایی رقم زدم و نیز گروه فروشم را نیز تشکیل دادم. این رکوردی در آن شرکت بود و هیچ کس در گروه فروشم از من پیشی نگرفته بود.

من در وضعیت مدیر فروش قرار گرفتم و بیش از آنکه خودم فروش شخصی داشته باشم، با فروشندگانم کار می کردم. پس از حدود ۴ یا ۵ ماه، احساس ناکامی و سرخوردگی می‌کردم. ماه‌ها پس از دیگری می گذشتند، اما از کل گروه حتی یک نفر بیش از ۳۰ مورد از فروش نداشت. چند نفر از آنها بیش از ۲۰ مورد فروش داشتند ،اما هیچ یک از آنها به ۳۰ مورد یا بیشتر نرسیده بودند. من حدنصاب را روی عدد ۳۰ گذاشته بودم.

تصمیم گرفتم آزمایش کوچکی انجام دهم و به جای اینکه به« مدیریت »گروهم ادامه دهم، یک رهبر باشم و خودم را سرمشق قرار دهم و حدنصاب جدیدی تعیین کنم.

نقش رهبر گروه


ماه بعد، جنون فروش گرفته بودم .هر کاری لازم بود انجام می‌دادم تا تعداد فروش های شخصی ام را تا آخر همان ما به ۴۰ مورد برسانم .

به طرز شگفت انگیزی، اتفاق جالبی رخ داد. من کمتر از گذشته گروهم را مدیریت می‌کردم، اما به طور ناگهانی بهره وری هر نفر بالا رفت. اکنون به جای اینکه تنها چند نفر از آنها ۲۰ مورد عضویت بفروشند، یعنی کمتر از سطح ۳۰ تایی قبل، حالا چندین نفر از آنان، اولین رکورد ۳۰ موردی را پشت سر گذاشتند وحتی به ۴۰ موردفروش نزدیک شدند!

هیچ چیز تغییر نکرده بود، جز این حقیقت که گروه فروش من به لحاظ ذهنی به این باور رسیده بود که انجام بیش از ۳۰ مورد فروش امری امکانپذیر است. همانطور که می بینید، افراد الگوی ذهنی خود دارند. نقش رهبر گروه این است که آن الگو را بشکند و در عوض این اعتماد به نفس را در دیگران ایجاد کند که باور کنند می توانند سطح عملکرد خود را از آنچه ابتدا امکانپذیر می انگاشتند، بالاتر ببرند.

شاید قوی ترین نمونه ای از رهبری که محدوده های ذهنی افراد را می شکند، روجر بانیستر است که رکورد یک مایل در چهار دقیقه را شکست.

سالیان سال، فرض بر این بود که پیمودن یک مایل در کمتر از ۴ دقیقه به لحاظ جسمانی برای انسان غیر ممکن است . صدها نفر سعی کردند این یک مایل در چهار دقیقه افسانه ای را بشکنند، اما تا زمانی که همه بر این باور بودند که معیار مذکور، حقیقتی شناخته شده و پذیرفته شده است، هیچ کس موفق نمی شد این رکورد را بشکند.

می توانید اگر بخواهید

تا اینکه روجر بانیستر، با طی مسافت یک مایل در عرض کمتر از ۴ دقیقه، دنیا را شوکه کرد .در عرض چند هفته، چندین دونده دیگر نیز، به سرعت مسافت یک مایل در چهار دقیقه را شکستند. راز این کار در این بود که یک مایل در چهار دقیقه، نه مانع فیزیکی، بلکه مانعی ذهنی بود. وقتی سایرین موفقیت روجر بانیستر را دیدند، باور کردند که آنها هم می توانند موفق شوند و موفق شدند.

شاید روجر بانیستر این را نداند، اما او یک رهبر واقعی بود. وقتی مانع یک مایل در چهار دقیقه را شکست، خود وی نمونه ای بود که ثابت کرد این کار واقعاً امکانپذیر است و به این ترتیب سایرین توانستند مسیر او را دنبال کنند. رهبران واقعی با الگو قرار دادن خود، رهبری می‌کنند و به این طریق سایرین می توانند آنچه را امکان‌پذیر است، به آسانی ببینند. زمانی که سایرین تحت تاثیر عملکردهای شما قرار می گیرند ، همان وقتی است که خواهید فهمیدبه سطح جدیدی از توانایی رهبری خود دست یافته اید..

 

 

شما بعد از خواندن این مقاله ارزشمند رهبر توانمند: تجربه های ارزشمند خود را در این زمینه با همه دوستداران ذهن ایده آل درمیان بگذارید.

شما در زمینه رهبر توانمند چه تجربیاتی دارید؟

با توجه به علم و اطلاعاتی که از این مقاله رهبر توانمندبدست آوردید چه اقداماتی را بلافاصله انجام خواهید داد؟

با ما در قسمت نظرات همراه باشید…

 

 

برای دیدن دانلودهای رایگان، مقالات و محصولات انگیزشی در زمینه روانشناسی ، موفقیت ، دانلود فایل صوتی ، دانلود کتاب صوتی رایگان ، و همچنین خرید و دانلود کتابهای صوتی به وب سایت ذهن ایده آل مراجعه نمایید.

www.zehneideal.com

مهدی سجودی

مدیر وبسایت ذهن ایده آل