آذر, ۱۳۹۵ بدون نظر کتاب, مقالات

روانشناسی بوسه

بوسه، اولین سرچشمه محبت

در حصوص روان انسان نزدیک به هزار سال است که در متون کلاسیک ما از مجموعه آثار افلاطون تا متون دینی و حتی باورهای مکتوب باستانی سخنان بسیار متنوع و حتی متناقضی به میان آمده است…..

انسان به محبت، صمیمیت، عشق و آرامش درونی و روانی نیاز دارد و خانواده اولین زمینة اجتماعی است که این نیازهای عاطفی و اساسی در آن برآورده می شود و نخستین جرقة ایجاد این محبت در کانون خانواده با بوسة مادر و پدر از فرزند آغاز می شود.

یعنی فرزند در اولین تماس جسمی که با محیط پیرامون خود برقرار می کند، به این تجربة متعالی دست یافته و با ایجاد رابطة عاطفی با مادر از طریق بوسه، پای به جهان جدیدی از مفاهیم عمیق عاطفی می‌گذارد.

با رشد جسمانی کودک، روان او نیز در ارتباط با محیط و انسان های دیگر شکل می‌گیرد. خانواده، نخستین محیط اجتماعی است که فرد در آن قرار می گیرد و والدین و اطرافیان کودک نیز نخستین انسان هایی هستند که با وی ارتباط برقرار می کنند و غالبا این رابطه با برقراری تماس لبی یعنی همان بوسه متجلی می‌شود.

 

نوع رفتار آنها در اعمال، اندیشه‌ها و احساسات و به طور کلی شخصیت فرد، تأثیرات عمده ای دارد. مثلاً نوع در آغوش گرفتن، نوع نوازش‌ها و در نهایت عنصر ابراز احساسات که در غالب یک بوسه جلوه‌گر می‌شود و… همگی در شخصیت فرد تأثیر دارد.

دانلود رایگان کتاب روانشناسی بوسه

آنچه به عنوان وجدان در فرد شکل می گیرد و از درون، رفتار او را کنترل می کند، عمدتاً حاصل عمل و گفتار والدین و اعضای خانواده در کودکی است. بنابراین، فرد نه تنها از نظر جسمی مدیون خانواده است، بلکه مهم تر از آن، از نظر روانی و شخصیتی نیز تحت تأثیر خانواده قرار دارد. دکتر پل پرسان می گوید:

هنگامی که از بعضی از بیمارانم می خواهم والدینشان را در آغوش بگیرند و با صدای بلند بگویند دوستتان دارم، معمولاً پاسخ می دهند: نمی توانم.

در ایام عید و روز تولدش بغل می کنم، ولی صرفاً بدون دلیل نمی توانم او را در آغوش بگیرم و بگویم دوستت دارم. هم او خجالت می کشد و هم من. ما دائماً با هم دعوا می کنیم و در آغوش گرفتن یکدیگر صرفاً برای هر دو ما عجیب است و کار بی ربط و مضحکی به نظر می رسد.

 

برای دیدن دانلودهای رایگان، مقالات و محصولات انگیزشی در زمینه روانشناسی ، موفقیت ، دانلود فایل صوتی ، دانلود کتاب صوتی رایگان ، و همچنین خرید و دانلود کتابهای صوتی به وب سایت ذهن ایده آل مراجعه نمایید.

www.zehneideal.com

مهدی سجودی

مدیر وبسایت ذهن ایده آل

 

یک پیشنهاد مخصوص به شما ذهن ایده آلی عزیز:

گفتگو با خدا و پيام در خانه بودن با خدا مي تواند يكي از مفيدترين و اميدواركننده ترين پيام هايي باشد كه بشريت تا بحال دريافت كرده است.اگر شما در برابر اين كتاب ـ و، در هر حال، در زندگي تان، حوصله بخرج بدهيد، پاداشي عالي دريافت خواهيد كرد 

کاری است برخاسته از عشق برای عشق .

هم اکنون روی تصویر زیر کلیک نمایید.

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *