آذر, ۱۳۹۵ بدون نظر مقالات

روانشناسی مادر و کودک با موضوع : کودک فعال ، مغز سالم

هدف اصلی این آموزش که در خصوص روانشناسی مادر و کودک به شمار می رود، آن است که به والدین کمک کند از دوران حساس تکامل مغزی در سال های نخست زندگی کودکشان بیشترین بهره را ببرند. تکامل مغزی در طی زندگی، بسته به تحریک های محیطی ادامه پیدا می کند.

مادر طبیعت تکامل طبیعی، قابل پیش بینی و ترتیبی هر چیزی را رقم می زند؛ از مفاهیم گرفته تا حرکت های مقدماتی که به اسم واکنش شناخته می شوند؛ چیزهایی که محرک رشد مسیرهای مغزی است که خود حامی تکامل حرکت های اختیاری و ظرفیت یادگیری فردیت است.

تمریناتی که در این آموزش و مقاله روانشناسی مادر و کودک آمده است به ترتیب چیده شده اند و برای تکامل پایه های آموزش موفق ضروری هستند. سرعت تکامل هر کودک با کودک دیگر متفاوت است. در بهترین حالت، همه کودکان این مراحل معمولی، ترتیبی و قابل پیش بینی را با موفقیت پشت سر می گذارند.

با فراهم آوردن این فرصت که کودک تان در فعالیت های این مقاله شرکت کند و از آن لذت ببرد، می توانید موجب پرورش تکامل او شوید. آن دسته از فعالیت های ماساژی ، محرک گوش میانی ( دهلیزی ) و حرکاتی را که مناسب سن کودکتان هستند انتخاب کنید، و برنامه ای ده دقیقه ای ترتیب دهید که بتوان آن را چندین بار در روز انجام داد.

آموزش های دوران کودکی

زمانی که فرزند شما در حال گذر از شیرخوارگی به نوپایی است، با او بازی کنید و کتاب های مورد علاقه اش را برایش بخوانید. البته این کار آسان نیست، و بهترین روش آن است که این کار را به شیوه ای جذاب انجام دهید. کافی است هر روز بازه های مرتب ده دقیقه ای ترتیب دهید و بازی « آغاز هوشمندانه » را انجام دهید.

هیچ فعالیتی نباید بیشتر از دو دقیقه طول بکشد و تمام آنها باید به آهستگی انجام شوند. یادتان باشد؛ مدت، شدت و تناوب تمرین کلیدهای تکامل هستند. اسم بازی « تکرار » است، که کودکان آن را به شکل غریزی انجام می دهد.

از آن جا که « سکسکه » های خفیف در فرآیند تکامل وقفه می اندازند؛ مدت، شدت و تناوب تمرین فاکتورهایی کلیدی هستند که باید به اندازه کافی به آن توجه شود.

تغذیه مناسب در دوران کودکی

غذایی که می خوریم، تأثیر چشمگیری بر دوران تکامل دارد. این بخش درباره تغذیه برای تمام مراحل دوران کودکی صادق است.

در این مقاله روانشناسی مادر و کودک زمانی که تکامل، آموزش و رفتار کودک را در نظر می گیرید، ضروری است تأثیرات شکر، افزودنی ها و رنگ های غیرطبیعی را نیز به دقت در نظر بگیرید. بسیاری از غذاها و افزودنی های غیرطبیعی باعث مشکلات تکامل و یا رفتاری در کودکان می شوند.

میزان شکر غذا باید به دقت کنترل شود. حساسیت نشان دادن به برخی غذاهای معمول نیز عجیب نیست. به عنوان مثال برخی کودکان ممکن است به آرد یا مواد لبنی حساسیت داشته باشند. سالیسیلات موجود در دانه ها و میوه های هسته دار باعث « گیجی » برخی کودکان می شود.

اگر چه برخی والدین منکر تأثیرات مخرب غذاهایی شیمیایی بر کودکان هستند، بسیاری از والدین به این حقیقت واقفند که کودکانشان به مواد شیمیایی واکنش منفی دارند.

غذاهای دوران کودکی

والدین، مداوم بابت رفتارهای غیرعادی کودکشان که ممکن است به شدت برای کودک، خانواده و اجتماع نامناسب باشد، سرزنش می شوند؛ در حالی که اندک مواد شیمیایی موجود در غذا است که باعث تمام این رفتارها می شود. همان طور که شکر بدون درج بر روی بسته بندی مواد غذایی به آن افزوده میشود، این مقدار کم مواد شیمیایی هم ممکن است جزو افزودنی ها باشند.

کودکانی که به غذا و افزودنی های شیمیایی حساس هستند، اغلب مبتلا به گونه ای از سندروم های اوتیسم، اختلال بیش فعالی- کم توجهی (ADHD ) و امثال آن هستند که نشانه هایش غالباً یکسان است. گاز گرفتن، ناسزا گفتن، کتک کاری، کمبود توجه، حساسیت حسی، چرت زدن و برخی مشکلات رفتاری دیگر نشانه هایی هشداردهنده هستند.

براساس تجربیات من، تحریک فزاینده ناشی از حرکت به ندرت می تواند مانع از مشکلات ایجاد شده توسط رژیم غذایی نامناسب یا واکنش های منفی به برخی غذاها شود.

مرحله ۱ : از تولد تا ۶ ماهگی چه باید کرد

فعالیت های پایه دوران کودکی

·       تغذیه از شیر مادر، برنامه طبیعت است، اما همیشه ممکن نیست.

·       از پزشک متخصص بخواهید برای تغذیه بهتر کودک به شما شیر خشک پیشنهاد دهد.

·       اگر تغذیه با شیشه شیر است، به شیرخوار هم از چپ وهم از راست شیر دهید. مهم است تا هر دو سمت بدن شیرخوار خود را تحریک کنید و اجازه دهید تا هر دو دست را در حالی که سینه مادر و لباس او را می گیرد، باز و بسته کند.

از اینکه مطالب روانشناسی مادر و کودک را خواندید خوشحال هستید؟ می توانید هم اکنون مشتری مطالب سایت شوید تا جدیدترین مطالب سایت برای شما ایمیل شود. لطفا روی تصویر زیر کلیک کنید.

 

بغل کردن شیرخوار طوری که به پشت دراز کشیده باشد

شیرخوار را طوری بغل کنید که سرش در خم بازوی شما جای گیرد، اول از یک سمت و سپس در طرف دیگر. این کار را ۳ تا ۵ بار تکرار کنید.

بغل کردن شیرخوار طوری که به شکم دراز کشیده باشد

همین کار را طوری با شیرخوارتان انجام دهید که به شکم دراز کشیده باشد و به پایین نگاه  کند.

بغل کردن شیرخوار به حالت نشسته

شیرخوار را روی یکی از بازوهایتان بنشانید، و با دست دیگر طوری او را نگه دارید که پشتش به شما تکیه داده شده باشد.

در روانشناسی مادر و کودک آماده است که قرار دادن شیرخواران بر روی شکم ( وقتی بیدار است ) در اولین فرصت بعد از تولد ( تقریباً ۵ روز بعد از تولد ) باعث می شود تا به این موقعیت عادت کنند، این موقعیت امکان واکنش تکرار شونده « وول خوردن » را در شیرخواران تازه متولد شده فراهم می کند. این کار برای غلبه بر واکنش های اولیه غیرارادی ولی حیاتی دوران شیرخواری خیلی مهم است. قرار دادن شیرخوار بر روی شکم همچنین منجر به قوی شدن گردن شیرخوار نیز می گردد، که برای غلبه بر واکنش های اولیه ضروری است، و تکامل حرکات ارادی دوران شیرخواری را امکان پذیر می سازد.

کمک به رشد و نمو شیرخوار

·       مسیرهای عصبی شنیداری شیرخوار در زمان تولد، تکامل یافته تر از مسیرهای دیداری شیرخوار است.

·       وقتی شیرخوار در خواب است، موسیقی با صدای کم و یا صداهایی از طبیعت را برای او بگذارید.

·       آواز بخوانید و با موسیقی حرکت کنید؛ با ضرباهنگ موسیقی برایش حرکت کنید.

·       حرکات هماهنگ به ریتم نیاز دارند. این گونه حرکات سخن گفتن و زبان را تحریک می کنند.

·       هر روز، داستان های ریتمیک ساده و شعرهای قافیه دار مهد کودکی که جملات تکراری دارند را برای شیرخوار بخوانید.

·       شیرخوار را به آرامی ماساژ و ورزش دهید تا جذب پیام ها از طریق سیستم عصبی مرکزی و رسیدن آن ها به مغز امکان پذیر شود.

شیرخواران فعالیت های حرکتی آرام بخش ریتمیک را دوست دارند.
این هم ماساژ است و هم تحریک کننده گوش داخلی ( دهلیز ).
عناصر اصلی این حرکات، فضا، شکل، زمان، گردش، ریتم، و پاسخ احساسی است.
حرکات موزون با شیرخواران باعث تکامل توازن و شناخت شیرخوار از فضا و بدن خود می شود.
ماهیچه های گردن شیرخواران زیر ۲ تا ۳ ماه توانایی این را ندارند که سر را بچرخانند، بنابراین در همه فعالیت های این سن، باید از سر کودک محافظت کرد.

ماساژ دادن، تکان دادن و رقصاندن شیرخوار، پیوند بین مادر و شیرخوار را افزایش می دهد. به چشمان شیرخوار مستقیم نگاه کنید و با عشق و محبت با او سخن بگویید و آواز بخوانید. با هر بخشی از آواز خود، شیرخوار را نوازش کنید.

بازدارنگی واکنش های اولیه

·       شیرخواران باید درباره بدن خود بیاموزند تا بتوانند حرکت کنند.

·       حرکات باعث تکامل مغز می شوند، و این نتیجه واکنش های اولیه قبل از تولد ( حرکات غیرارادی ) است، که در دوران اولیه بارداری تکامل یافته اند و در هنگام تولد آماده اند.

·       بسیاری از واکنش ها در تکامل شیرخوار سهم دارند.

·       کنترل ارادی واکنش های اولیه از طریق ماساژ پوست و اعصاب انتهایی زیر پوست، ماهیچه ها، رباط ها و در گوش داخلی اتفاق می افتد.

حرکات کرمی

این نوع واکنش اولیه، قبل و بعد از تولد تا سن ۳ الی ۴ ماهگی وجود دارد. این نوع حرکت برای رشد و تکامل در آینده ضروری است. همه والدین دیده اند که وقتی شیرخوارشان به شکم روی زمین خوابانده شده، مانند « کرم » خود را جلو می کشد. می توان از یک کودک نوپا انتظار داشت که تا ۲ سالگی، همانند کرم به سمت جلو بجنبد تا بدین ترتیب شناخت خود را از هر سمت بدنش بهبود ببخشد.

بالا جستن و پیچ و تاب خوردن

از سن چهارهفتگی ، شیرخوار را روی دستتان به شکم بخوابانید، او را محکم از زیر قفسه سینه اش نگاه دارید، و تشویق کنید که سرش را بالا بیاورد، تا گردن و عضلات شانه اش تقویت شوند. این حرکت به او کمک می کند که کنترل ارادی بر واکنش های اولیه ( که تحت تأثیر حرکات سر هستند )، به دست بیاورد.

سعی ما در مقاله روانشناسی مادر و کودک بر این است که شما را هرچه بیشتر با مبحث روانشناسی مادر و کودک آشنا نماییم.

منبع: وصله چی ، تهمینه / روانشناسی کودک ،کارشناسی ارشد

 

یک پیشنهاد مخصوص به شما ذهن ایده آلی عزیز:

کتاب صوتی قانون توانگری یک محصول فوق العاده که تاثیرگذاری آن بیش از کارگاه های آموزشی و سمینارهای موفقیت می باشد. یک محصول ارزشمند درباره کسب موفقیت و ثروت و زندگی شرافتمندانه. 
در راه موفقیت قدم بردارید و هم اکنون روی تصویر زیر کلیک نمایید.

 

شما بعد از خواندن این مقاله
روانشناسی مادر و کودک:
تجربه های ارزشمند خود را در این زمینه با همه دوستداران ذهن ایده آل درمیان بگذارید.
شما در این زمینه روانشناسی مادر و کودک چه تجربیاتی دارید؟
با توجه به علم و اطلاعاتی که از این مقاله روانشناسی مادر و کودک بدست آوردید چه اقداماتی را بلافاصله انجام خواهید داد؟

با ما در قسمت نظرات همراه باشید…

 

برای دیدن دانلودهای رایگان، مقالات و محصولات انگیزشی در زمینه روانشناسی ، موفقیت ، دانلود فایل صوتی ، دانلود کتاب صوتی  ، و همچنین خرید و دانلود کتابهای صوتی به وب سایت ذهن ایده آل مراجعه نمایید.

www.zehneideal.com

مهدی سجودی

مدیر وبسایت ذهن ایده آل

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *