آذر, ۱۳۹۵ بدون نظر مقالات موفقیت

یکی از روش های ترک اعتیاد سم زدایی و خماری می باشد

در روزهای اول قطع مصرف و ترک اعتیاد، بسياری از ما معتادان دچار عوارض خماری می شویم که می تواند بسیار سخت و دردناک باشد. در اين قسمت پیشنهاداتی جهت آگاهی از عوارض خماری از جمله دردهای فيزيكی و نشانه های ذهنی آن برای کمک به معتادان ارائه شده است تا بتوانند با استفاده از ابزار بهبودی روزهای اول ترک اعتیاد را بهتر تحمل کرده و آن را سپری کنند.

بسياری از ما معتادين در روزهای اول ترک اعتیاد از عوارض و پي آمدهای قطع مصرف مواد مخدر كه خماری نامیده می شود رنج می بريم. ما به این علت که به بیماری اعتیاد مبتلا هستیم، برای داشتن یک زندگی عادی محتاج مواد مخدر هستیم. هنگامی که مقدار مصرف مواد مخدر را کاهش داده و يا مصرف آن را كاملا قطع مي كنيم بدن و مغز ما به به اشکال مختلف و دردناکی به اين كار واكنش نشان مي‌دهند.

چنين به نظر مي رسد كه تمام وجود ما فرياد برآورده و از ما مي خواهد آن چيزی كه به  آن وابسته شده و براي ادامه حيات خود به آن نياز دارد را در اختيارش قرار دهيم. خماری حالتی است كه اكثر ما معتادان هنگام دفع شدن سموم مواد مخدر از بدنمان به آن دچار می شويم. دچار شدن به این حالت نشان دهنده بهبودی تدریجی کارکرد بدن و بازگشت به حالت طبیعی و عادی آن است.

نشانه های خماری

نشانه های خماری شامل عرق سرد كردن، تپش قلب، اسهال، دل پيچه، استفراغ ، درد عضلانی، بي خوابی، بي اشتهايی، اضطراب، تندخویی و بی قراری است. فكر كردن به چنين عوارض دردناكی باعث می شود تا بسياری از ما معتادان از قطع مصرف مواد مخدر ناامید شده و از خیر ترک اعتیاد بگذريم.

علاوه بر اين، نمی توان انكار كرد كه مصرف مواد مخدر به ما آرامش می دهد و برای بسیاری از ما حتی تصور زندگی بدون مواد مخدر نیز بسیار مشکل است. مصرف مواد مخدر با وجود همه مضرات و بدبختی هایی که در نهایت برای ما به جای می گذارد، به طور موقت باعث بوجود آمدن انرژی كاذب در ما شده و به عنوان تنها راهی که ما سراغ داریم، به ما كمك می كند تا مشكلات و مسائل زندگی را آسان تر تحمل کنیم.

جنبه های روحی و روانی اعتیاد

اعتیاد ما به مواد مخدر هم جنبه جسمی و هم جنبه روانی دارد و تنها راه پاک شدن و بهبودی از آن این است که خودمان امکان درمان و معالجه هر دو جنبه این بیماری را فراهم کنیم. ابتدا ذهن و روان ما بايد ياد بگيرند كه چطور بدون اتکا به مواد مخدر با زندگی کنار آمده و مسائل و مشکلات را تحمل کنند؛ و سپس بدن ما بايد ياد بگيرد تا بدون نياز به مواد مخدر فعالیت طبیعی خود را از سر گیرد.

برای دستیابی به این هدف بايد دوران دردناک خماری را تحمل كنيم تا بتوانيم بدون احتياج به اين گونه مواد زندگی عادی و سالمی را از سربگيريم. ما برای رسیدن به یک زندگی سالم و عاری از اعتیاد، شجاعانه تصمیم به قطع مصرف مواد مخدر گرفته ایم و اكنون در مرحله ای قرار داريم كه بايد مشكلات و سختی های آن را تحمل كنيم.

فراموش نکنید که احتمالا سالیان زیادی از مواد مخدر استفاده کرده ایم و اکنون که هم جسم و هم روان ما به مواد عادت کرده اند به سادگی نمی توانند از آن دست بكشند.

شجاع باشید و توکل به خدا داشته باشید

با این حال همواره باید به خاطر داشته باشیم كه علائم خماری موقتی و گذرا بوده و پس از مدتی از بين مي روند. اينكه عوارض خماری چه مدت پس از قطع مصرف مواد مخدر از بين می روند به نوع ماده مخدر (و يا ترکیبی از مواد مخدر)، مدت زمان مصرف و توانايی جسمی ما بستگی دارد.

باید شجاع باشيم و بدانيم خداوندی که ما را خلق کرده است، توانایی ترمیم و برطرف کردن آسیب های ناشی از مواد مخدر را نیز به بدن ما داده است؛ و سر انجام پس از مدتی بدون نیاز به مصرف هیچگونه مواد مخدری، بدن ما کاملا به حالت فعالیت طبیعی خود باز می گردد. به یاد داشته باشید که شما سال ها مواد شیمیایی و سموم مختلف را به بدن خود وارد کرده اید؛ و اکنون نیز برای دفع این سموم و بازگشت به حالت طبیعی به زمان نیاز دارید.

ما یک شبه معتاد نشدیم

در انجمن های گمنام شعاری وجود دارد که می گوید: “ما یک شبه معتاد نشده ایم و نباید انتظار داشته باشیم که یک روزه از شر اعتیاد خلاص شویم “.

نکته دیگری که ممکن است جهت تحمل عوارض خماری به شما کمک کند، این است که هزاران نفر از ما معتادان عذاب و درد خماری را تجربه و تحمل کرده ایم و اکنون به صورت روزانه در بهبودی به سر می بریم. 

ابزارهایی که برای دستیابی به بهبودی به آنها نیاز داریم عزم و اراده، تمايل شديد برای پاک شدن از مواد مخدر، صبر و شکیبایی برای تحمل لحظات طاقت فرسا، ایمان و امید به کمک خداوند،در خلال روزهای دشوار خماری است. با بهره گیری از این ابزارها و عمل کردن به این پیشنهادات، در برابر وسوسه های بیماری اعتیاد مقاومت نموده و در مسیر رسیدن به یک زندگی جدید عاری از اعتیاد و مواد مخدر قرار خواهیم گرفت.

در این قسمت پیشنهاداتی برای کمک به شما جهت کنار آمدن و غلبه کردن بر عوارض خماری، و همچنین تقویت اراده شما برای پاک شدن از مواد مخدر ارائه شده است.

سازش با عوارض خماری

بسیاری از ما معتادان برای درمان و سم زدایی لازم است که به مراكز درمانی مراجعه کنیم. در واقع برای برخی از ما قطع مصرف مواد مخدر و ترک فيزيكی اعتیاد باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود.

کاهش یا قطع یکباره مصرف مواد مخدر می تواند خطرناک بوده و به شوک، حملات قلبی و یا صرع منجر شود. بدن ما معتادان مزمن نسبت مواد مخدر مقاومت (تولرانس) پیدا کرده است و از لحاظ جسمی به شدت به آن وابسته شده است.

انجمن های گمنام

ما به علت در اختیار نداشتن تخصص و اطلاعات لازم، قادر به ارزیابی میزان آسیب وارد شده به بدنمان نیستیم و نمی دانیم که چگونه می توانیم خود را از شَر مواد مخدر خلاص کنیم. شهامت و جسارت تصمیم گرفتن برای ترک اعتیاد و پاک شدن کار مهمی است؛ اما بهتر است این کار با مسئولیت پذیری و از روی عقل و منطق و با کمک گرفتن از افراد متخصص انجام شود.

در برخی از انجمن های گمنام این تصور غلط رواج دارد که هر کس به انجمن مراجعه کند می تواند به سرعت و به یکباره  اعتیاد خود را ترک کند.این تصور نادرست ممکن است از اینجا ناشی شده باشد که کمک گرفتن از بیرون از انجمن غیر ضروری بوده و می تواند ما را به سمت نوعی وابستگی دیگر هدایت کند. اما باید بدانیم برای بسیاری از ما معتادان که می خواهند بهبودی پیدا کنند، گرفتن کمک های پزشکی ضرورت دارد.

مراجعه به مراكز درمانی برای دریافت کمک های لازم جهت ترک فيزيكی اعتیاد کاری بسیار رایج است. امروزه در بسیاری از نقاط جهان اعتیاد از لحاظ پزشکی نوعی بیماری محسوب شده و به عنوان یک بیماری تحت درمان قرار داده می شود.

ما شجاعت و شهامت اعتراف کردن به اعتیاد و وارد شدن در مسیر بهبودی را داشته ایم، اما نباید به خاطر معتاد بودنمان مجازات شویم.

پرهیز از سیکل مخرب اعتیاد

ترک اعتیاد و قطع مصرف مواد مخدر بدون دریافت کمک های پزشکی کار قابل تقدیری نیست و باعث عذاب کشیدن بیشتر ما می شود. همین که صادقانه تلاش می کنیم تا از بیماری اعتیاد بهبودی پیدا کنیم و برای دریافت کمک جهت تحمل خماری به مراکز درمانی مراجعه می کنیم خود قدم مهمی  در مسیر بهبودی ما محسوب می شود.

دریافت کمک از مراکز درمانی و متخصصان می تواند مفید باشد، چون بسیاری از ما به علت ترس از سختی های دوران خماری از ترک کردن اعتیاد خودداری می کنیم. باید.هیچ کس حق ندارد ما را به علت مراجعه به مراکز درمانی جهت ترک اعتیاد مواخذه کرده و یا ما را مورد قضاوت قرار دهد.

اعتیاد در ذهن وروح ما ریشه دارد

بيماری اعتیاد دارای یک چرخه یا سيكل باطل است. این بیماری که در ذهن و روح ما ریشه دارد همواره ما را به مصرف مواد وسوسه می کند، اما به محض مصرف، سریعا از کار خود پشیمان شده و احساس گناه می کنیم. سپس برای فراموش کردن و خلاص شدن از این  احساس گناه، مقدار بیشتری مواد مصرف می کنیم اما هرچه میزان مصرف ما بالاتر می رود احساس بدتری نسبت به خود پیدا می کنیم.

این احساس در حقیقت جنبه روانی بیماری اعتیاد و ناسلامت عقل فرد معتاد را نشان می دهد. بر اثر همین عدم توازن فكری است که ما معتادان قادر به قطع مصرف مواد مخدر و ترک اعتیاد نیستیم؛ چراکه پس از مدتی پرهیز و قطع مصرف، افکارمان ما را قانع می کند که مشکل اصلی ما اعتیاد نیست و یا اینکه اگر دوباره شروع به مصرف کنیم، این بار خواهیم توانست به اراده خود میزان مصرفمان را کنترل کنیم. همه این افکار بر مبنای این تفکر هستند که اعتیاد یک بیماری نیست بلکه نوعی ضعف شخصیتی و یا رفتاری است که می توان با اراده خود آن را کنترل نمود. ولی باید بپذیریم که یک بیماری به هیچ عنوان ارتباطی با اراده و یا شخصیت ما ندارد و ما به هیچ عنوان قادر به کنترل آن نخواهیم داشت.

بعلاوه با شروع مصرف مواد مخدر جنبه جسمی بیماری ما نیز آغاز شده و بدن ما برای حفظ کارکرد عادی خود به مصرف هر چه بیشتر مواد مخدر وابسته شده و دچار پدیده ویار می شود.

ماهیت بیماری خود را بشناسیم

این حالت ویار بارها و بارها تکرار می شود تا اینکه سرانجام بیشتر ما از زندان يا تيمارستان سر درآورده و یا بر اثر اعتیاد می میریم. مهمترین اقدامی که می توانیم برای درهم شکستن این چرخه باطل و ویرانگر انجام دهیم، خودداری کردن از مصرف مواد مخدر است؛ چراکه وقتی مصرف مواد را آغاز می کنیم، وارد چرخه شده و دیگر قدرت متوقف کردن آن را از دست می دهیم.

به عنوان معتادانی که با علائم و نشانه های خماری دست به گریبان هستیم باید ماهیت بیماری خود را بشناسیم. عذاب خماری هر چقدر هم که زیاد باشد، باید آن را تحمل کنیم؛ چراکه مصرف مجدد مواد مخدر باعث می شود تا چرخه ویرانگر دوباره از سرگرفته شود.

اگرچه با مصرف مواد مخدر برای مدتی کوتاه از حالت خماری بیرون آمده و احساس آرامش می کنیم، اما تاوانی که بابت از سرگیری مصرف مواد پس می دهیم بسیار سنگین است چون امکان بهبودی خود را به تاخیر می اندازیم.

بهتر است اینطور تصور کنیم که علائم خماری نشانه ای از تلاش روح و جسم ما برای درمان بیماری و به دست آوردن حالت طبیعی خودشان است.

 
 

از اینکه مطالب روش های ترک اعتیاد را خواندید خوشحال هستید؟ می توانید هم اکنون مشتری مطالب سایت شوید تا جدیدترین مطالب سایت برای شما ایمیل شود. لطفا روی تصویر زیر کلیک کنید.

 

ایجاد یک سیستم حمایتی و محافظ شده

توجه داشته باشید که ما معتادان بیمارانی هستیم که تمایل داریم از اعتیاد بهبود پیدا کنیم و باید این موضوع  که ما انسان های بدی هستیم که می بایست مجازات شويم را از ذهن خود پاک کنیم. صبور بودن و مهربان بودن با خودمان می تواند کمک موثری برای تحمل دوره دردناک خماری باشد.

هنگامی که دچار خماری هستيد بايد از نزديک شدن به مواد مخدر، افرادی که با آنها مواد مصرف کرده ايد، و اماکن و يا وسایلی كه مصرف مواد مخدر را به ياد شما می آورد جداً دوری کنيد.

اين موضوع بايد از سوی همه کسانی که در بهبودی به سر مي برند رعايت شود اما کسانی که دوره سم زادیی را سپری می کنند لازم است با جديت بيشتری آن را رعايت کنند. بايد توجه داشته باشيم که بيماری ما با مشاهده آثار و نشانه های محيطی و روانی مربوط به مصرف مواد تحريک (وسوسه) می شود. قرار گرفتن در اماکنی که در آن مواد مخدر وجود دارد ما را به مصرف مواد تحريک کرده و اراده ما برای تحمل عوارض خماری را ضعيف می کند.

یک احساس بد….

توجه داشته باشيد که از این پس ديگر تنها نيستند و مجبور نيستند در تنهایی خود و در سکوت عذاب بکشيد. اگر توانسته ايد برای خود یک راهنما پيدا کنيد، اگر توانسته ايد براي خود یک دوست و یا یک همقدم پيدا کنيد می توانید با آن ها تماس گرفته و از حمایت آن ها برخوردار شوید.

گاهی همين که با کسي صحبت کنید و وضعیت خودتان را شرح دهید، به کاهش رنج و عذاب شما کمک خواهد کرد. در مقابل رفتن به سراغ مصرف كنندگان که چيزی جز مصرف مواد از شما نمی خواهند و تلاش می کنند تا با کشاندن دوباره شما به سمت مصرف مواد مخدر، از این احساس بد که خودشان همچنان معتاد هستند خلاص شوند بدون شک سبب خواهد شد تا شما بار ديگر مصرف مواد را از سر بگيريد.

کلام آخر

با کسانی که در برنامه قدم به قدم شرکت دارند معاشرت کنيد، چون اين افراد كسانی هستند که از جان و دل به شما کمک خواهند کرد. قرار گرفتن درکنار افرادی همچون اعضای خانواده که حمايتی از شما نمی کنند و دركی نيز از بيماری اعتياد ندارند و احتمالاً شما را هم سرزنش مي کنند روش خوبی برای اين دوره حساس که شما کاملا آسيب پذير هستيد نمی باشد.

براي اينکه بتوانيد علائم خماری را بهتر تحمل کنيد و خود را از شر مواد مخدر خلاص کنيد بايد مراقب خودتان باشيد و از حمايت کساني که کمکی از دستشان بر مي آيد برخوردار شويد. هیچگاه خود را امتحان نکنید و به اماكنی كه در آن مصرف می‌كرديد (زمين بازی) برنگردید.

یک پیشنهاد مخصوص به شما ذهن ایده آلی عزیز:

گفتگو با خدا و پيام در خانه بودن با خدا مي تواند يكي از مفيدترين و اميدواركننده ترين پيام هايي باشد كه بشريت تا بحال دريافت كرده است.اگر شما در برابر اين كتاب ـ و، در هر حال، در زندگي تان، حوصله بخرج بدهيد، پاداشي عالي دريافت خواهيد كرد 

کاری است برخاسته از عشق برای عشق .

هم اکنون روی تصویر زیر کلیک نمایید.

 

شما بعد از خواندن این مقاله روش های ترک اعتیاد: تجربه های ارزشمند خود را در این زمینه با همه دوستداران ذهن ایده آل درمیان بگذارید.
شما در زمینه روش های ترک اعتیاد چه تجربیاتی دارید؟
با توجه به علم و اطلاعاتی که از این مقاله روش های ترک اعتیاد بدست آوردید چه اقداماتی را بلافاصله انجام خواهید داد؟

با ما در قسمت نظرات همراه باشید…

 

برای دیدن دانلودهای رایگان، مقالات و محصولات انگیزشی در زمینه روانشناسی ، موفقیت ، دانلود فایل صوتی ، دانلود کتاب صوتی  ، و همچنین خرید و دانلود کتابهای صوتی به وب سایت ذهن ایده آل مراجعه نمایید.

www.zehneideal.com

مهدی سجودی

مدیر وبسایت ذهن ایده آل

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *