مهر, ۱۳۹۸ بدون نظر وکیل ایده آل

شرایط تحقق نفقه چیست ؟ یک سوال مهم :آیا نفقه بر اساس شان زن است یا جیب مرد ؟

یک سوال مهم ممکن است مطرح شود این است که قانون چه تعریفی از نفقه ارائه داده است و شرایط تحقق نفقه چیست ؟

ماده ۱۱۰۲ و ۱۱۰۳ قانون مدنی که صدر مباحث حقوق خانواده را در برمی گیرد تاکید می کند به محض ایجاد علقه زوجیت بین زوجین ، حقوق و تکالیف زوجین نسبت به هم آغاز می شود.

قانون گذار بلافاصله در ماده بعدی عنوان می کند که زوجین بعد از عقد نکاح زوجین باید در تشدید مبانی خانواده و تربیت اولاد خود به یکدیگر معاضدت نمایند. نگاه قانونگذار در خصوص موضوع صیانیت از خانواده چنین نگاهی است.


در میان این نگاه های اخلاقی به خصوص درباره موضوع حقوق خانواده ، ما با سایر ابواب حقوقی با موضوع حق طرف هستیم و جایگاه خانواده بسیار ویژه است .نگاه قانونگذار به خانواده حقی و تکلیفی است.

یعنی در مباحث خانواده حق و تکلیف به موازات هم رقم می خورد. زمانی که به موضوع نفقه می رسیم این حق و تکلیف تکرار می شود. زمانی که زن نافرمانی نکند مستحق دریافت نفقه است.


قانون مدنی تعریفی از نفقه ارائه نکرده است اما در ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی نفقه را شامل البسه ، پوشاک ، مسکن و حتی هزینه های درمانی دانسته است.

قانون گذار موضوع هم کفو بودن را نیز رعایت کرده است و تاکید می کند که اگر خانمی پیش از ازدواج در خانه خود خدمتگذار داشته است ، می تواند از همسر خود این امکان را به عنوان نفقه درخواست کند.

بنابراین همین است که می گویند در زندگی پای خود را از گلیم خود درازتر نکنیم.توجه داشته باشید نفقه همسر به شان زن مربوط است و هیچ ارتباطی با جیب مرد ندارد.

 مطالعه بیشتر   :    راه های جلوگیری از طلاق

آیا مردی که به پرداختن نفقه موظف شده است می تواند در جلسه دادگاه مدعی شود که همسرش از وی تمکین نمی کند؟آیا حتما به حکم عدم تمکین نیاز است یا می تواند در دادگاه با آوردن شهود عدم تمکین زوجه را اثبات کند؟

در رسیدگی به دعاوی خانواده پیش بینی قانونگذار این است که تشریفات آیین دادرسی مدنی در دادگاه های خانواده نیاز به مراعات ندارد.بنابراین وقتی زوجه درخواست نفقه می کند ، دادگاه در ابتدا عنوان می کند که خانم مستحب نفقه است مگر اینکه نشوز ایشان در محکمه ثابت شود یعنی اصل بر تمکین و تعلق نفقه است.


در قالب دفاع می توانید موضوع عدم تمکین را مطرح کنید اما ما در رسیدگی به دعوای مطالبه نفقه به دنبال مدارکی هستیم که ضمه زوج با پرداخت نفقه های ماهانه از آن بری شده باشد.بنابراین اگر موضوع تمکین مطرح شود

به صورت دعوای تقابل که از لحاظ آیین دادرسی مدنی موعد خاص خود را دارند.آیین دادرسی مدنی می گوید دعوای تقابل باید در اولین جلسه دادرسی مطرح شود.

یعنی شما می توانید در اولین جلسه دادگاه در مقابل دعوای مطالبه نققه دعوای تقابل تمکین را مطرح کنید اگر از این فرصت و موضوع گذر کنید بار پرداخت نفقه بر دوش زوج خواهد بود.

آیا مطالبه اجرت المثل و نحله مربوط به زمان طلاق و اقامه دعوی است یا پیش از طلاق نیز امکان مطالبه وجود دارد ؟

زوجه می تواند جدای از دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش که مقدمه ای بر طلاق است، دادخواست نحله و اجرت المثل را مستقل تقدیم دادگاه کند.

بنابراین نیازی نیست که پس از طلاق به این امر اقدام شود. قبل از طلاق هم مطالبه اجرت المثل و نحله امکان دارد، که در این زمینه استفساریه ای از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام به تاریخ ۲/۶/۱۳۷۳صادر شده است که این نظر را تایید می کند.


بنابراین اگر زوجه قبل از اجرای صیغه طلاق، اجرت المثل با نحله مطالبه کند، اجرای صیغه طلاق و ثبت آن در دفتر ،موکل به پرداخت حقوق زن خواهد بود.

 

 مطالعه بیشتر   :    مجازات ازدواج مجدد بدون اجازه همسر

 

وکيل حقوقي آنلاين

تماس جهت مشاوره حقوقي رايگان از ساعت ۹ صبح الي ۲۲ شب:
در ساعات اداري از ساعت ۹ صبح تا ۱۰ شب براي مشاوره حقوقي مي توانيد با شماره گيري شماره تلفن ۳۳۳۱۳۳۸۸-۰۱۱ با مؤسسه حقوقي پيام آوران عدالت تماس حاصل نمائيد و به وکيل متخصص مربوطه وصل شويد.

در صورتي که خارج از ساعت اداري احتياج به مشاوره حقوقي تلفني داشته باشيد درخواست مشاوره بدهيد و با شماره ۰۹۰۱۹۵۸۸۴۷۱ در ارتباط باشيد و با پرداخت هزينه مشاوره با شماره گيري تلفن هاي مذکور با ارتباط مستقيم به وکيل و مشاوره حقوقي وصل و مشاوره تخصصي بگيريد.

انتخاب وکيل و خدمات حقوقي آنلاين و همچنين مشاوره حقوقي شبانه روزي ارائه شده توسط کارشناسان مؤسسه حقوقي پيام آوران عدالت در زمينه هاي گوناگوني از ابتدا تا انتها به شما ارائه مي شود.
برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *