آذر, ۱۳۹۵ بدون نظر مقالات

ابزارهای یادگیری برای روانشناسی کودک

شیوۀ طبیعی یادگیری برای کودک، بازی کردن است. برای کودکان، بازی کردن و یادگیری متضاد یکدیگر نیستند. کودکان از موقعیتهای « یادگیری » که لذت بخش باشند بهره می برند. مثلاً با استفاده از اسباب بازی های ساختمان سازی، کار کردن با پازل، دومینو، و اسباب بازیهای نخ کردنی و جور کردن رنگها، جنسها، و شکلها، کودکان مهارتهایی اساسی را فرا می گیرند که بعدها آنها را قادر می سازد خواندن ، نوشتن، و شمردن را بیاموزند.

Untitled

اسباب بازی های حاضری جهت یادگیری الزامی نیستند، زیرا کودکان به هر حال بازیها و اسباب بازیهایی برای خودشان ابداع می کنند، ولی اسباب بازیهای مناسب می توانند محرک لازم برای جستجو و کشف چیزهای جدید را فراهم کنند. نیازی هم نیست اسباب بازیها گران یا پیچیده باشند. بهترین اسباب بازیها آنهایی هستند که کودک را مجذوب خود می کنند و کودک بارها و بارها به سراغ آنها می رود. غالباً یک وسیله خانگی مثل لگن لباس شویی که می توان از آن به عنوان قایق ، اتومبیل ، یا استخر استفاده کرد، اسباب ساعتها بازی تخیلی را فراهم می آورد. در حقیقت برای فراهم کردن نوع وسایل بازی که برای تضمین پیشرفت عقلی آتی کودک ضروری است. لازم نیست حتی یک اسباب بازی « آموزشی » بخرید.

ایجاد محرک محیط برای کودکان

یکی از راههایی که می توانید رشد کودک خود را تسریع کنید، عبارت است از تشویق بازیهای خلاق با استفاده از یک محیط جذاب. روشی که شما برای چیدن و نمایش اسباب بازیهای کودکتان به کار می برید تا حدود زیادی در تعیین اینکه آیا او با آنها بازی خواهد کرد یا نه ، نقش دارد. اگر اسباب بازیها به صورت درهم و برهم داخل جعبه ای ریخته شوند، برای کودک جذابیتی نخواهند داشت. در حالی که اگر اسباب بازیها خوب به نمایش گذاشته شده و با نظم و ترتیب به صورت مناظر کوچک یا تابلوهای کوچک چیده شده باشند، او را به بازی کردن و ترتیب دادن آرایشهای ابتکاری دیگر تحریک می کنند.

وجود فضاهایی برای بازی در حوزه فعالیتهای خاص، مثل یک سینی پر از شن، یک میز رنگ آمیزی ، و جایی که کودک بتواند آب بازی کند، مفید است. در صورتی که از لحاظ ایمنی احتیاطهای لازم را به عمل آورید، آشپزخانه محل ایده آلی برای بازی کردن است، بخصوص اگر میز و صندلی مناسب کودک، اجاق اسباب بازی، و مقداری ظرف و ظروف و دیگ و ماهیتابه برای بازی وجود داشته باشد. می توان گوشه ای را برای عروسکها در نظر گرفت که کودک بتواند هر شب عروسکها را بخواباند و صبح روز بعد آنها را برای صبحانه بیدار کند.

اسباب بازیها می توانند ساده باشند، گهواره ها را می توان از سبدهایی که یک لایه پارچه داخل آنها انداخته شده است ساخت، و افزودن یک صندلی بچه بسیار کوچک، و یک کمد کشویی برای لباسهای عروسکها به ایجاد فضایی واقعی نما برای خانه عروسکها کمک می کند.

یک محیط جالب فقط به داخل منزل محدود نمی شود. اگر شانس داشتن یک باغچۀ بزرگ یا باغ را دارید می توانید آن را با تجهیزات مناسبی مانند جعبه شن، تاب، سرسره، نردبان، تخته تعادل، و تپۀ کوچکی ایجاد شده در زمین چمن ، که همگی محرک قوۀ تخیل کودکتان هستند ، پر کنید.

 

از اینکه مطالب شیوه های یادگیری کودکان را خواندید خوشحال هستید؟ می توانید هم اکنون مشتری مطالب سایت شوید تا جدیدترین مطالب سایت برای شما ایمیل شود. لطفا روی تصویر زیر کلیک کنید.

 

انتخاب اسباب بازی

همه کسانی که این موضوع به سرشان آمده است، می فهمند چقدر ناراحت کننده است دیدن اینکه پس از صرف ساعتها وقت برای انتخاب بی خطرترین، خوش رنگ ترین، سرگرم کننده ترین و آموزشی ترین اسباب بازی برای کودکشان، گیرندۀ ناسپاس بدون اطلاع از امکانات انگیزش بخش ارائه شده به او هنوز به بازی با درپوش ماهیتابه مورد علاقه اش ادامه می دهد! درسی که باید بگیرید این است که انتخاب « بهترین اسباب بازی » برای کودک کاری تقریباً ناممکن است.

بهترین اسباب بازی آن است که کودک را مجذوب خود می کند و او دوباره و دوباره به سراغ آن می رود و تحریک و لذت بیشتر و بیشتری از آن کسب می کند. این اسباب بازی ممکن است خیلی گران یا خیلی ارزان تمام شود ولی نهایتاً همان اسباب بازی است که کودک از آن لذت می برد و بیشترین امکانات یادگیری را برای وی فراهم می آورد.

bd8d4f126d7e8c5ee97a621e716fba62

برخلاف آنچه والدین انتظار دارند ، هر قدر اسباب بازی دارای شکل غیراختصاصی تر و بنیادی تری باشد، جای بیشتری برای قوۀ تخیل کودک باقی می گذارد . مثلاً شاید یک تکه چوب که می توان از آن به عنوان شمشیر، چوب جادوگری، یا باتوم پلیس استفاده کرد بیشتر از یک عروسک با لباسهای گران قیمت که فقط می تواند یک شخصیت داشته باشد، به خلاقیت کودک شما کمک کرد.

با وجود این، اسباب بازی های بسیار خوبی وجود دارد که چنان طراحی شده اند که قادرند محرکی برای کودک شما جهت جستجو و کشف چیزهای جدید و یادگیری مهارتهای نو باشند. معیارهایی که متعاقباً گفته می شود به شما کمک می کند بهترین اسباب بازی را برای کودکتان انتخاب کنید.

تناسب سنی

یکی از مهمترین نکاتی که باید به یاد داشته باشید این است که کودکان، به ویژه در سه سال اول زندگی، به سرعت تغییر می کنند و اسباب بازیی که یک کودک دو ماهه را سرگرم می کند برای یک کودک دو ساله سرگرم کننده نیست و برعکس. کودکان همگام با رشد خود به محرکهای متفاوتی نیاز دارند و انتخاب اسباب بازی بایستی براساس نیازهای متغیر آنها باشد. تناسب داشتن اسباب بازی انتخاب شده با سن کودک بسیار مهم است. اگر اسباب بازی خیلی پیشرفته باشد کودک نمی داند چگونه با آن بازی کند و لذت زیادی از آن نمی برد. اگر هم بسیار ابتدایی باشد حوصلۀ کودک زود سر می رود.

کودکان خیلی خردسال به اسباب بازیهایی هایی نیاز دارند که هر پنج حواس آنها را تحریک کند. اسباب بازی های مناسب برای کودک زیر یک سال آنهایی هستند که رنگها، حالات مختلف سطح ( نرمی یا زبری و غیره ) ، مواد، و شکلهای جالب و متنوع را به کودک می نمایانند. اسباب بازیهایی که صدا درمی آورند و نسبت به عملی که با آنها انجام می شود واکنش نشان می دهند، مثل جغجغه، به کودک احساس تسلط و کنترل می دهند و رشد مهارتهای دستی و هماهنگی او را تسریع می کنند.

کودکان نوپا از بازیهای « داخل گذاشتن- بیرون آوردن » لذت می برند، لذا مکعبهایی با اندازه ها و شکلهای مختلف، فنجانهای پلاستیکی، قاشق، اسباب بازی های داخل حمام، پیاله، صفحه های گردی که روی قطعات چوبی عمودی سوار می شوند، و هرمهای اسباب بازی، همگی از اسباب بازیهای مورد علاقۀ آنها هستند. اسباب بازی مفید و بادوام برای این مرحله، یک بسته مکعب با اندازه ها و شکلهای مختلف است که در این سن برای انجام بازیهای داخل گذاشتن- بیرون آوردن و بعداً برای انجام بازیهای تخیلی مهمی مثل خانه سازی، قایق سازی، و غیره به کار می رود.

بازی های مناسب سن کودک

در حدود دوسالگی، کودکان مهارت چرخش مچ دست را کسب می کنند که آنها را قادر می سازد چیزهای مختلف را بپیچانند و درها را باز کنند. اسباب بازیهایی که درپوش پیچی دارند، مکعبهایی که داخل هم چفت می شوند، مجموعه اشکال پیشرفته تر با قطعاتی به شکلهای مختلف که هر یک فقط در داخل یک سوراخ جا می گیرد، تابلو شکل ، و میز نجاری همگی اسباب بازیهای مناسبی برای رشد کودکان در این مرحله سنی به شمار می روند.

کودک پیش دبستانی همچنان از بازی با مکعبها، وسایل نقاشی و رنگ آمیزی، و هر چیزی که محرک بازیهای تخیلی باشد لذت می برد. او می تواند شروع به انجام بازیهای ساده با کارتهای بازی یا دومینوهای تصویری کند. تمام بچه ها بازی کردن را دوست دارند و این برای کودکان مفید است زیرا سبب تقویت دوراندیشی و توانایی پیش بینی عواقب یک کار می شود. بازی همچنین فرصتی است که کودکان هم گاهی بر شما غلبه کنند. به یاد داشته باشید که اگر شما هم در بازیها شرکت کنید، جنبۀ آموزشی بازی برای کودکانتان بیشتر می شود.

مثلاً بازیهای کارتی نه تنها تسلط کودکان بر اعداد را بیشتر می کند، بلکه مسلط شدن بر راهبردها ( استراتژی ) را نیز تقویت می کند. این کیفیت برای کمک به کودکان در جهت تلاش برای رسیدن به اهداف مختلف حائز اهمیت است. همچنین سبب تمرکز حواس و پشتکار در اهتمام به یک کار بخصوص تا تمام کردن آن می شود، و رشد ذهنی کودکان را سرعت می بخشد.

چند منظوری و تحریک بخشی

هنگام خرید اسباب بازی، غیر از توجه به تناسب آن برای محدودۀ سنی کودک، باید به چند نکتۀ دیگر نیز دقت کنید. اول اینکه آیا کاملاً بی خطر است؟ دوم اینکه آیا تحریک بخش است؟ سوم، آیا ارزش بازی کردن دارد؟ به عبارت دیگر آیا اسباب بازی آنقدر چند منظوره هست که برای انواع بازیها کاربرد داشته باشد و با افزایش سن کودک هنوز قابل استفاده باشد. چهارم، خیلی ساده، آیا سرگرم کننده هست؟ برای اینکه مقایسه بسیار ساده ای کرده باشیم، یک بسته مکعب ، اسباب بازی مناسبی است زیرا می توان در سنین مختلف به یک اندازه از آن لذت برد و محرک قوۀ تخیل و بازی فعال است. اسباب بازیهای مکانیکی این اندازه مفید نیستند زیرا نمی توان کار زیادی با آنها کرد و کودک خیلی زود حوصله اش از آنها سر می رود.

همۀ ما می دانیم که اسباب بازی ها می توانند ارزش آموزشی داشته باشند، ولی این را نیز باید بدانید که اسباب بازی ها می توانند ادراکات کودکان را غنی سازند. اسباب بازیهایی که از این نظر بیشترین فایده را دارند آنهایی هستند که کودک شما می تواند با آنها کاری انجام دهد، نه اینکه صرفاً مجبور باشد به صورتی کلیشه ای و از پیش تعیین شده با آنها بازی کند.

مثلاً اسباب بازیهایی که به هم چفت می شوند یا به هم می چسبند و با استفاده از آنها می توان چیزهای مختلفی را ساخت، از سنین پایین به کودکان می آموزندکه می توانند چیزها را با استفاده از مهارت دستی و ذهنی خود تغییر دهند. به علاوه هوش فضایی و عمق ادراک آنها را نیز افزایش می دهند. از آن جا که پسرها عموماً در این زمینه ها استعداد بیشتری دارند، این قبیل اسباب بازی ها بخصوص برای دخترها مفیدند.

untitled

اگر کودک شما هنوز درپوش ماهیتابه را ترجیح می دهد، مأیوس نشوید، زیرا وسایل خانه می توانند اسباب بازیهای بسیار مفید، سرگرم کننده و ایمنی باشند. برای داشتن ارزیابی صحیحی از اینکه آیا شما در هر برهۀ زمانی خاص، بهترین اسباب بازی ممکن را انتخاب کرده اید یا خیر، واکنش کودک شما بیشترین اهمیت را دارد. شما مجبور نیستید جدیدترین اسباب بازیهای آموزشی را خریداری کنید زیرا هر چیزی که کودک شما را مجذوب کند برای او جنبۀ آموزشی دارد. کودکان ذاتاً یادگیرنده هستند و هر چیزی که مورد علاقۀ کودک قرار بگیرد، چیزی به او می آموزد.

دلی شاد و ذهنی ثروتمند داشته باشید.

ادامه دارد…

منبع: lyn horo، witz (سال۱۳۹۱ ابزارهای یادگیری)

 

 

یک پیشنهاد مخصوص به شما ذهن ایده آلی عزیز:

گفتگو با خدا و پيام در خانه بودن با خدا مي تواند يكي از مفيدترين و اميدواركننده ترين پيام هايي باشد كه بشريت تا بحال دريافت كرده است.اگر شما در برابر اين كتاب ـ و، در هر حال، در زندگي تان، حوصله بخرج بدهيد، پاداشي عالي دريافت خواهيد كرد 

کاری است برخاسته از عشق برای عشق .

هم اکنون روی تصویر زیر کلیک نمایید.

 

شما بعد از خواندن این مقاله شیوه های یادگیری کودکان: تجربه های ارزشمند خود را در این زمینه با همه دوستداران ذهن ایده آل درمیان بگذارید.
شما در این زمینه شیوه های یادگیری کودکان چه تجربیاتی دارید؟
با توجه به علم و اطلاعاتی که از این مقاله شیوه های یادگیری کودکان بدست آوردید چه اقداماتی را بلافاصله انجام خواهید داد؟

با ما در قسمت نظرات همراه باشید…

 

برای دیدن دانلودهای رایگان، مقالات و محصولات انگیزشی در زمینه روانشناسی ، موفقیت ، دانلود فایل صوتی ، دانلود کتاب صوتی  ، و همچنین خرید و دانلود کتابهای صوتی به وب سایت ذهن ایده آل مراجعه نمایید.

www.zehneideal.com

مهدی سجودی

مدیر وبسایت ذهن ایده آل

 

 

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *