مهر, ۱۳۹۸ بدون نظر مقالات, وکیل ایده آل

مجازات ازدواج مجدد بدون اجازه همسر

ازدواج موقت بدون اجازه همسر اول و حتی ازدواج دائم بدون اجازه همسر اول جرم نیست آنچه جرم است عدم ثبت واقعه نکاح دائم است.

اما توضیح مفصل این که در ماده ۱۷ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۵۳ ازدواج موقت بدون اجازه همسر اول و ازدواج دائم بدون اذن همسر را جرم معرفی کرده و برای آن مجازات تعیین شده بود اما بعد از انقلاب بر طبق نظریه شورای نگهبان این ماده قانونی غیر شرعی اعلام شد.

در حال حاضر قانونی که در این خصوص حاکم است ماده ۴۹ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ می باشد. بر طبق این ماده عدم ثبت ازدواج دائم جرم بوده و مجازات آن جزای نقدی درجه پنج یا حبس تعزیری درجه هفت می باشد.

بنابراین اولا مطلق ازدواج مجدد بدون اجازه همسر یا دادگاه جرم نیست. ثانیا عدم ثبت ازدواج موقت بدون اجازه همسر و بدون ثبت هم جرم نیست.

ثالثا اگر مردی حتی بدون اجازه دادگاه یا همسر اول به هر طریقی! ازدواج را ثبت کند، جرم عدم ثبت واقعه نکاح دائم را مرتکب نشده است.

رابعا در فرض که مردی بدون اجازه دادگاه و همسر، ازدواج دائم کند بدون این که ثبت کرده باشد، برای همسر دوم جرمی متصور نیست و مجازات مربوط به زوج است.

 مطالعه بیشتر   :    راه های جلوگیری از طلاق

 

ازدواج مجدد بدون اجازه همسر

فارغ از بحث کیفری اما زن اول با اثبات ازدواج مجدد شوهر بدون اجازه خود می تواند به استناد بند ۱۲ شروط عقدنامه تقاضای طلاق کند و در صورت تمایل علاوه بر طلاق می تواند مهریه را هم وصول نماید.

زیرا با تحقق این بند از شروط ضمن عقد، زن وکیل زوج در طلاق می گردد اما اگر شوهر شرط مذکور را امضاء نکرده باشد زوجه می تواند از طریق اثبات عسر و حرج و البته استناد به بند ۱۰ ماده ۸ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۵۳ از دادگاه تقاضای طلاق کند.

شایان ذکر است که قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۵۳ به طور کامل نسخ نشده است و فقط قسمتی از آن که در قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ تغییر یافته، نسخ شده است.

در این که اگر مردی با اجازه دادگاه ازدواج مجدد کرده باشد آیا همسر اول او می تواند به استناد بند ۱۲ شرط ضمن عقد سند ازدواج طلاق بگیرد، توضیحات کاملی در مطلبی با عنوان طلاق به دلیل ازدواج مجدد شوهر ارائه شده است.

ممکن است سوال شود در چه مواردی مرد می تواند به دادگاه مراجعه کند و اجازه ازدواج مجدد تحصیل کند. در این خصوص مستند ماده ۱۶ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۵۳ می باشد.

وکيل حقوقي آنلاين

تماس جهت مشاوره حقوقي رايگان از ساعت ۹ صبح الي ۲۲ شب:
در ساعات اداري از ساعت ۹ صبح تا ۱۰ شب براي مشاوره حقوقي مي توانيد با شماره گيري شماره تلفن ۳۳۳۱۳۳۸۸-۰۱۱ با مؤسسه حقوقي پيام آوران عدالت تماس حاصل نمائيد و به وکيل متخصص مربوطه وصل شويد.

در صورتي که خارج از ساعت اداري احتياج به مشاوره حقوقي تلفني داشته باشيد درخواست مشاوره بدهيد و با شماره ۰۹۰۱۹۵۸۸۴۷۱ در ارتباط باشيد و با پرداخت هزينه مشاوره با شماره گيري تلفن هاي مذکور با ارتباط مستقيم به وکيل و مشاوره حقوقي وصل و مشاوره تخصصي بگيريد.

انتخاب وکيل و خدمات حقوقي آنلاين و همچنين مشاوره حقوقي شبانه روزي ارائه شده توسط کارشناسان مؤسسه حقوقي پيام آوران عدالت در زمينه هاي گوناگوني از ابتدا تا انتها به شما ارائه مي شود.
برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *