آذر, ۱۳۹۵ 2 نظرات مقالات موفقیت

مدیریت زمان

ما بیشتر مواقع در مورد کمبود وقت حرف می زنیم ولی در مورد آن تمرکز نمی کنیم. مدیریت درست زمان نیازمند به کارگیری تکنیک هایی است که طی زمان به دست می آید و در ابتدا بایستی با آن تکنیک ها آشنا شد. همانطور که همه ی انسان های موفق این تکنیک ها را فرا گرفته به کار می برند. در این مجموعه تلاش شده تا با چکیده ای از این نکات گردآوری شود. امیدوارم از خواندن و بکار بردن این مفاهیم لذت ببرید. :

آيا شما هم به اين فکر مي‌کنيد که کاش زمان بيشتري براي انجام کارهاي‌تان داشتيد؟ آيا به اين فکر مي‌کنيد که ای کاش مي‌توانستيد وقت خود را به کارهاي مفيدتري اختصاص دهید؟ آيا شما هم با کمبود وقت شديد مواجه هستيد؟

از دست دادن زمان فقط این نیست که روزها و ماهها و یا سال ها را از دست بدهید. همین که لحظه های خودتان را یکی پس از دیگری از دست بدهید در نهایت متوجه خواهید شد که ماها و شاید سالها را از دست داده اید. همه ما به نوعی همیشه از کمبود وقت می نالیم که خیلی وقت ها باعث می شود که موفق به انجام کارهای اساسی و ضروریمان هم نشویم.

اصول مدیریت زمان

 

باید به این نکته توجه داشته باشیم که فناوري‌ها و تکنولوژی های جدید همه در راستای تسهیل نمودن زندگی و در کل راحتی بشر بوجود آمده اند ولی در صورتی که طرز استفاده درست از آنها را ندانیم نه تنها در انجام دادن سریع و بموقع کارها به ما کمک نخواهد کرد بلکه بیشتر وقتمان را هم تلف خواهد شد.

در توضیح اصول مدیریت زمان ،شناخت روشهای مديريت زمان موضوعي است كه همه ما، چه در زندگي شخصي و چه در زندگي حرفه‌اي به آن نياز داريم تا در کار و زندگي موفق شويم. در هر رشته و کاری اگر تسلط بیشتری بر زمان و برنامه دقیقی برای آن داشته باشیم باعث خواهد شد که کارها را به موقع و سریع انجام بدهیم و موفقیت خودمان را تضمین کنیم.

اکثر ما این عبارت را که “وقت نمی کنم!” یا “نمی رسم انجام بدم!” و جملاتی از این قبیل را از دیگران شنیده ایم و یا خودمان هم بارها گفته ایم! اما واقعیت این است که در واقع چنین چیزی وجود ندارد و چیزی به نام کمبود وقت وجود ندارد بلکه داستان مربوط به اولیت بندی های ما است نه کمبود وقت! به عبارتی دیگر زمانی که شما برای انجام کاری وقت نمی کنید در واقع آن کار جزو اولیت بندی های اولیه شما نیست!

تکنیک های مدیریت زمان

مدیریت زمان به دانستن ارزش دقایق است. اگر دقیقاً بدانید برای انجام دادن کاری چه مقدار وقت لازم است، آنگاه برنامه کاری تان دچار بی نظمی نخواهد شد. با ذهن ایده آل باشید تا موارد مهم تکنیک های مدیریت کردن زمان را بدانید  وهمینطور هم اصول مدیریت زمان.

همیشه ساعت مچی ببندید

برای اینکه زمان کاری را تخمین بزنید باید وسیله ای داشته باشید که بتوانید به کمک آن مدام از گذر زمان آگاه شوید. وقتی به صورت مکرر به ساعت مچی نگاه می کنید، خود به خود عادت می کنید هر بار قبل از نگاه کردن به ساعت زمان را حدس بزنید.

این تکنیک ها را جدی بگیرید

اگر با مدیریت زمان کارهای خود مشکل دارید همیشه ساعت مچی ببندید. اگر یک ساعت دیواری بزرگ در اتاق تان وجود داشت  می توانید ساعت مچی را باز کنید – اما یادتان باشد که هر گاه اتاق را ترک کردید دوباره ساعت را روی مچ تان ببندید.

زنگ هشدار ساعت خود را برای هر ۱۰ دقیقه یکبار کوک کنید

دانستن این نکته که مثلاً در هر ۱۰ دقیقه چقدر می توان کار کرد کمک زیادی به مدیریت زمان می کند. به این ترتیب شما می توانید زمان بندی قسمت های مختلف کار را بدست بیاورید.

تحقیقاتی که در زمینه ی مدیریت زمان انجام شده است، نشان می دهد که برای تخمین دقیق هر فعالیتی من جمله دوش گرفتن و غذا خوردن، می بایست حداقل یک هفته به طور مداوم این پیگیری زمانی را انجام داد.

در برنامه ریزی زمانی، عموماً مردم دچار یک تناقض رایج هستند، به این صورت که برای انجام کارهای ساده زمانی بیش از حد، و برای انجام کارهای وقت گیر تر زمانی کمتر از حد لازم را تخمین می زنند.

فقط نتایج خام را پیگیری نکنید، حالات روحی خود را نیز در نظر بگیرید!

وقتی که سرحال هستید مطمئناً کارهای بیشتری در ۱۰ دقیقه از شما بر می آید. برعکس، روزهایی که کسل و بی حال هستید کارایی تان کاهش پیدا می کند. اگر بدون در نظر گرفتن روحیه ی خود، صرفاً زمان طول کشیدن فعالیت هایتان را اندازه بگیرید، این اندازه گیری دقیق نخواهد بود.

 

از اینکه مطالب مدیریت زمان را خواندید خوشحال هستید؟ می توانید هم اکنون مشتری مطالب سایت شوید تا جدیدترین مطالب سایت برای شما ایمیل شود. لطفا روی تصویر زیر کلیک کنید.

 

مهارت های مدیریت زمان

بنویسید که دقایق شما چگونه گذشت و یادداشت کنید که واقعاً در زمان انجام آن فعالیت چقدر حال و حوصله داشتید. بعضی وقت ها می توانید از عبارت ” افتادم روی غلتک ” استفاده کنید که یعنی از کارایی بالایی برخوردار هستید. بعضی وقت ها هم که از شدت بی حالی می خواهید سرتان را روی میز بگذارید و بخوابید، بنویسید که چه وضعی داشتید.

این کار یک روز و دو روز نیست. حداقل یک هفته یا در بهترین حالت باید یک ماه حالات خود را پیگیری کنید. پس از انجام دادن این کار می توانید الگوهایی برای خود بسازید که به تخمین تان از زمان کمک کنند.

نسبت خطای خود را حساب کنید

تخمین زدن زمان کاری نیست که بتوانید به سرعت در آن ماهر شوید. وقت زیادی می برد. توصیه می شود هر بار مقدار خطایی که در تخمین زمان دارید را یادداشت کنید. اصطلاحاً به این اشتباهِ تخمین زمانی” نسبت خطا ” می گویند.

نسبتِ خطا گرفتن کار خسته کننده ای است، اما در دراز مدت به شما کمک های زیادی می کند. گرفتن نسبت خطا در پروژه هایی که ۱۰-۲۰ ساعت کار می برند، ضروری است. برای این کار مختارید از هر یک از استراتژی های زمان گیری که ترجیح می دهید، استفاده کنید.

موفقیت به برنامه و زمان نیاز دارد

فهرستی از وظایف کاری خود را بنویسید، یا پروژه های بزرگ را به وظایف کوچکتر تقسیم کنید و تخمین بزنید که چقدر زمان برای انجام دادن هر یک لازم دارید. وقتی هر کدام از وظایف را تکمیل کردید، یادداشت کنید که آن کار چقدر از وقت شما را گرفت. وقتی همه ی وظایف را انجام دادید، مجموع زمان واقعی را بنویسید و آن را بر کل زمان تخمین زده شده، تقسیم کنید.

برای مثال، اگر تخمین زدید که زمان حدودی برای تکمیل مجموعه ای از وظایف ۱۲ ساعت است، اما زمان واقعی که برای انجام کار طول کشیده ۱۵ ساعت است، آن گاه ” نسبت خطا” ی شما می شود ۱۲/۱۵ یا ۲۵/۱ . این بدان معنی است که شما ۲۵% از آن چیزی که فکر می کردید بیشتر کارتان طول کشیده است.

این نسبت خطا به درد زمانی می خورد که فردی از شما تاریخ تحویل کار می خواهد. آنجاست که باید محاسبه کنید کارتان حدوداً چقدر طول می کشد و ممکن است چه مشکلاتی باعث طول کشیدن اضافی کار شود، سپس نتیجه را به آن فرد اعلام کنید.

شاید هیچ وقت نتوانید به صورت ۱۰۰% از زمان تخمینی خود مطمئن باشید، اما با به کارگیری این روش ها می توانید تا حد زیادی به واقعیت نزدیک باشید.

توانایی شما در مدیریت زمان

در این تکنیک مهارت های مدیریت زمان ، توانایی شما در مدیریت کردن زمان در کنار بسیاری از عوامل دیگر به شما به عنوان مدیر کمک می‌کند تا موفقیت یا شکست خود را رقم بزنید. زمان یک منبع لازم و ضروری برای دست یافتن به هدف است. زمان گرانبهاترین دارایی شماست. نمی‌توانید آن را ذخیره و یا پس‌انداز بکنید و چون از دست رفت، نمی‌توانید آن را از نو ایجاد کنید. هر کاری که بکنید، نیازمند زمان است و هر چه بهتر از زمان خود استفاده کنید، دستاورد بیشتری نصیب می‌برید و پاداشی بیشتر به شما تعلق می‌گیرد.

 

آن میزان کنترلی که از زمان در زندگی خود دارید تعیین‌کننده اصلی میزان آرامش درونی، هماهنگی و حال خوش ذهن و روان شماست. احساس نداشتن کنترل بر زمان منبع اصلی استرس، اضطراب و افسردگی است. هرچه بهتر بتوانید حوادث مهم و تعیین‌کننده زندگیتان را کنترل کنید، در لحظات زندگی احساس بهتر پیدا می‌کنید، انرژی بیشتر خواهید داشت، بهتر خواهید خوابید و کاری بیشتر صورت می‌دهید.شما در این مقاله مدیریت زمان بخش مهمی از مهارت های مدیریت زمان را آموختید.

یک پیشنهاد مخصوص به شما ذهن ایده آلی عزیز:

گفتگو با خدا و پيام در خانه بودن با خدا مي تواند يكي از مفيدترين و اميدواركننده ترين پيام هايي باشد كه بشريت تا بحال دريافت كرده است.اگر شما در برابر اين كتاب ـ و، در هر حال، در زندگي تان، حوصله بخرج بدهيد، پاداشي عالي دريافت خواهيد كرد 

کاری است برخاسته از عشق برای عشق .

هم اکنون روی تصویر زیر کلیک نمایید.

 

شما بعد از خواندن این مقاله مدیریت زمان: تجربه های ارزشمند خود را در این زمینه با همه دوستداران ذهن ایده آل درمیان بگذارید.
شما در زمینه مدیریت زمان چه تجربیاتی دارید؟
با توجه به علم و اطلاعاتی که از این مقاله مدیریت زمان بدست آوردید چه اقداماتی را بلافاصله انجام خواهید داد؟

با ما در قسمت نظرات همراه باشید…

 

برای دیدن دانلودهای رایگان، مقالات و محصولات انگیزشی در زمینه روانشناسی ، موفقیت ، دانلود فایل صوتی ، دانلود کتاب صوتی  ، و همچنین خرید و دانلود کتابهای صوتی به وب سایت ذهن ایده آل مراجعه نمایید.

www.zehneideal.com

مهدی سجودی

مدیر وبسایت ذهن ایده آل

 

برچسب ها
2 نظرات
  1. مهتاب راستین

    سلام. استاد سجودی عزیز. مقاله خیلی خوبی بود . من الان حدود ۱۰۰ روز هست که دارم مدیریت زمان را انجام میدم و وقتی که دارم اندازه گیری میکنم خیلی بهتر می تونم به کارهام برسم. ممنون از مقالات پر محتوا و سایت خوبتون. موفق باشید

    Reply
  2. سامان

    درود و عرض ادب. من از طریق جستجو ذهن ایده آل را پیدا کردم و خداروشکر میکنم که امروز این مقاله خوب پیدا کردم و ازش لذت بردم. ی دوری هم تو وب سایت شما زدم به نظرم که خیلی خوبید. حتما روزهای آینده پیام بیشتری میدم. ممنونم موفق باشید

    Reply

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *