شهریور, ۱۳۹۷ بدون نظر مقالات موفقیت

مهارت های رهبری

در اینجا به گام دیگری اشاره می کنم که به راستی بهره وری مرا به سطح بالاتری ارتقا داد. در این مقاله مهارت های رهبری را اشاره خواهیم کرد. برای هر یک از وظایف اولویت‌های« الف» و «ب »محدوده زمانی تعیین کنید.

اگر نخستین اولویت« الف» من برای آن روز، برنامه ریزی برای مدیریت هفتگی باشد، در کنارش مشاوره در زمینه موفقیت برای افراد باشد مینویسم« ۲۰ دقیقه» اگر دومین اولویت« الف» من احتمالاً ۳۰ دقیقه طول بکشد، در کنارش خواهم نوشت «۳۰ دقیقه» .

وقتی همه این کارها را برای موارد اولویت های« الف»و« ب» انجام دادم، مجموع زمانی که باید برای انجام همه کارها در نظر بگیرم را محاسبه می کنم. به این ترتیب می توانم ببینم آیا انجام مواردی که فهرست بندی کرده ام بیش از مقدار کارهای ممکن در طول روز می کشد یا نه . در مهارت های رهبری وقتی عادت کردم به اینکه همه کارهایی را که باید طی آنروز روز انجام دهم، فهرست بندی کنم، متوجه شدم ممکن است انجام آنها بیش از ۲۴ ساعت طول بکشد. این تمرین موجب می‌شود درباره آنچه می توانید طی روز انجام دهید، بیش از اندازه برآورد نکنید.

مهمترین اصل رهبری

 

وقتی برآورد کردید هر کاری چقدر زمان خواهد برد، شرح کارها را در برنامه زمان بندی خود بنویسید تا تکمیل شود ،درست همانطور که برای یک قرار کاری یا وقت دکتر این کار را انجام می‌دهید.

اغلب مردم مایل اند، به جای اینکه کنش گرا باشند، حالت واکنشی داشته باشند .آنها اجازه می‌دهند تماس‌های تلفنی، نامه‌های الکترونیکی و همکاران در کارشان وقفه ایجاد کنند یا حواسشان را پرت کنند، به این ترتیب، روز آنها تمام می شود و در آخر هیچ کاری را انجام نداده اند. وقتی شما برای تکمیل موارد عملکرد تا ن، زمان مشخصی را در نظر گرفته باشید، باید توجه کامل و شدت عمل و کنترل لازم را داشته باشید، تا بتوانید آن چه بیشترین اهمیت را دارد انجام دهید.

اگر من بدانم باید کارم را راس ساعت ۱۰ صبح آغاز کنم و تا آن زمان هیچ قراری در برنامه زمانی ام نداشته باشم،کارم را راس ساعت ۱۰ آغاز می کنم و یک یا دو ساعت به طور انحصاری به موارد اولویت«الف۱» اختصاص می‌دهم. من در واقع دور این مقدار زمان را خط می کشم و اطمینان حاصل می کنم که هیچ چیز مانع از فعالیت من در این محدوده زمانی نمی شود. با این روش ،شما کنترل را به دست می گیرید، نه اینکه روز کنترل شما را به دست بگیرد.

ویژگی رفتاری قدرتمندترین افراد جهان

شاید شما هم اکنون با استعداد ترین ،ماهر ترین و دانش‌آموخته ترین فرد جهان باشید، اما اوج جایگاهی که می توانید به آن دست پیدا کنید، محدود به کارهایی است که هر روز می توانید شخصا انجام دهید و به دست آورید.

به همین دلیل است که جمله« هوشمندانه تر کار کنید،نه سخت تر» تا این حد اهمیت دارد .شما در یک روز تنها ۲۴ ساعت دارید، همین طور هفت روز در یک هفته و دوازده ماه در یک سال. اگر موفقیت خود را به تلاش های شخصی خویش محدود کنید دستاوردهای شما فقط در حد توان یک نفر خواهند بود .

آنچه موفقیت شما و افراد پیرامون شما را به حد چشم گیری چند برابر می‌کند، مهارت های رهبری شماست.

میزان موفقیتی که تجربه خواهید کرد، تا حد زیادی به توانایی شما در رهبری و تاثیرگذاری روی دیگران ،بستگی دارد. همه فراز و نشیب ها از رهبری نشات می‌گیرد. دولت‌ها، سازمان‌های نظامی ،شرکت‌ها، اماکن مذهبی، مدارس و حتی خانواده خود شما، می تواند بر اساس مهارت ها و توانمندی های رهبر خود با موفقیت یا شکست مواجه شود.

وقتی فعالیت در جهان کارآفرینی را آغاز کردم،۲۲ سال داشتم و همیشه در جستجوی آن رهبر« متعالی »جادویی بودم که بتواند مرا راهنمایی کند و به سمت موفقیت سوق دهد. می‌گویند برای اینکه بتوانی رهبر خوبی باشی ابتدا باید رهرو خوبی باشی.

مشکل جمله بالا این است که اغلب مردم به قدری در نقش دنبال کننده یا رهرو باقی می‌مانند که در نهایت به چیزی تبدیل می شوند که من به آن ذهنیت «گوسفندی» می‌گویم. رهرویی که به مدت خیلی طولانی در سایه رهبر خود می ماند، به منطقه امن متوسط بودن سقوط می‌کند. اگر هرگز پای تان را از منطقه امن خود بیرون نگذارید، هرگز توانایی های رهبری خویش دست نخواهید یافت و همچنین، در مهارت های رهبری مهمترین اصل رهبری را نیز زیر پا خواهید گذاشت .

این اصل می گوید، مردم معمولا از رهبری که سطح رهبری پایین تری نسبت به خودشان دارد دنباله‌روی نخواهند کرد. اگر نمره رهبری شما از بین ۱ تا ۱۰، ۷ باشد احتمالاً از کسی که نمره مهارت رهبری او پایین تر از هفت است، پیروی نخواهید کرد. درعوض، تنها از کسی دنباله روی خواهید کرد که بپذیرید، در معیار رهبری ،نمره ۸ ،۹ یا ۱۰را دارد.

به آنچه در جمله آخر بیان کردم، توجه ویژه داشته باشید. آیا متوجه شدید که در مقوله رهبری، یک کلمه خیلی مهم می‌تواند تفاوت عظیمی در جهان ایجاد کند؟

 

 

شما بعد از خواندن این مقاله ارزشمند مهارت های رهبری : تجربه های ارزشمند خود را در این زمینه با همه دوستداران ذهن ایده آل درمیان بگذارید.

شما در زمینه مهارت های رهبری چه تجربیاتی دارید؟

با توجه به علم و اطلاعاتی که از این مقاله مهارت های رهبری بدست آوردید چه اقداماتی را بلافاصله انجام خواهید داد؟

با ما در قسمت نظرات همراه باشید…

 

برای دیدن دانلودهای رایگان، مقالات و محصولات انگیزشی در زمینه روانشناسی ، موفقیت ، دانلود فایل صوتی ، دانلود کتاب صوتی  ، و همچنین خرید و دانلود کتابهای صوتی به وب سایت ذهن ایده آل مراجعه نمایید.

www.zehneideal.com

مهدی سجودی

مدیر وبسایت ذهن ایده آل

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *