اسفند, ۱۳۹۵ بدون نظر مقالات موفقیت

موفقیت در برنامه ریزی

سیستم دستاورد شما یکی از مهم‎ترین بخش‎های این برنامه است. تفاوت بسیار زیادی بین هدف‏ گذاری و محقق شدن اهداف وجود دارد. بسیاری از بهترین اهداف و بزرگترین نقشه‎ها شکست می‎خورند؛ زیرا سیستم مناسبی برای اجرایی‎کردن آن‎ها وجود نداشته ‎است. این مقاله از سری مقالات با موضوع روانشناسی موفقیت و روانشناسی ثروت می باشد.

این سیستم بین رویاپردازی و موفقیت واقعی تفاوت ایجاد می کند. این سیستم به شما کمک می کند تا سختی ها را پشت سر بگذارید و به سوی موفقیت حرکت کنید.

فقط نوشتن اهداف تان، نقشه کشیدن برای رسیدن به آن ها و حتی شروع کردن کافی نیست. خیلی از مردم این مراحل را طی می کنند؛ اما باز به اهدافشان نمی رسند. خیلی ها در سال نو هدف گذاری می کنند و باز هم موفق به دستیابی به اهدافشان نمی شوند.

اغلب افراد جامعه اراده لازم برای شروع کار را دارند. همه اولش را خوب شروع می کنند. باشگاه ثبت نام می کنند، کتاب های آشپزی می خرند تا غذای سالم تهیه کنند، به سمینارهای مختلف می روند و نقشه ای که داشته اند، شروع می کنند. خیلی ها برای ادامه تحصل نقشه هایی می کشند و آن را شروع می کنند، اما کدام شان ادامه می دهند؟ تعداد خیلی کمی هستند که تا رسیدن به هدف باقی می مانند و ادامه می دهند.

ما همانیم که دائم انجام می دهیم

وقتی صحبت در مورد یک نقشه جدید، یک عادت جدید و یا یک کار جدید است، باید ببینید آیا آن موضوع با برنامه های روزانه، هفتگی و ماهیانه شما تداخلی دارند یا نه. برنامه روزانه شما آن کاری است که هر روز، بدون شکست و درست انجام می دهید. کاری که بدون فکر کردن، آن را به صورت خودکار انجام می دهید.

این را همیشه به یاد داشته باشید که اگر در کاری موفق شده اید به این دلیل بوده است که آن کار را روزانه انجام داده و تبدیل به ریتمی در زندگی خود کرده اید. چطور یادتان می ماند دندان هایتان را مسواک بزنید یا به فرزندان تان لباس بپوشانید و یا به آن ها غذا بدهید؟ چطور یادتان می ماند که به موقع آن ها را راهی مدرسه کنید؟ رفتارهای روزانه خود را تبدیل به عادت کرده اید.

الگوهای رفتاری

عادت نیازی است که جلوی دیوانگی ما را می گیرد. اگر می خواستیم هر روز برای انجام کاری دائماً تمام مراحل آن را از اول مرور کنیم، چه برسرمان می آید؟ مثلا صبحانه درست کردن، فرستادن بچه ها به مدرسه، به سر کار رفتن و …

ارسطو می گوید: « ما آن چیزی هستیم که دائم انجامش می دهیم.»

جان مکسول نیز می گوید: « هیچ وقت تغییری در زندگی تان رخ نمی دهد. مگر این که در زندگی تان عادت های روزانه را تغییر دهید. راز موفقیت در عادت های روزانه است.»

  • معنای تعهد، انجام دادن کاری است که قبلا گفته اید انجام می دهید، حتی اگر مدت زیادی است که حوصله انجام آن کار در شما از بین رفته باشد، اما متعهد به پیگیری آن کار هستید.

بنا به همین دلیل، سیستم مدیریت دستاورد، مهم و حیاتی است. از این سیستم استفاده کنید و به آن متعهد شود سیستم مدیریت دستاورد است که به شما کمک خواهد کرد تا رویای منزل، تعطیلات باشکوه، حمایت های سخاوتمندانه اقوام، صدقه، آنچه مایه آسایش شماست و بخشیدن هر آنچه تمایل دارید، مهیا می کند.

این سیستم مانند یک قطب نما عمل می کند و شما را در مسیر رسیدن به اهداف تان نگه می دارد.

چگونه از سیستم طراحی، اقدام، بازنگری و اصلاح استفاده کنیم؟

سیستم مدیریت دستاوردها حول چهارفرایند طرح‏ریزی، اقدام، بازنگری واصلاح می‏ چرخد.( تمام این آموزشها به همراه تمرین در دوره آموزشی هدف گذاری موسسه ذهن ایده آل توضیح داده شده است)

هدفی را درنظرگرفته‎اید و طرحی دارید تا به آن برسید، سیستم مدیریت دستاورد کمک می‏کند تا درفرایند «اقدام مسیرتان را شناسایی کنید. درفرایند « بازنگری» یاری‏تان کرده و به شما کمک می‎کند، خود را ارزیابی کنید و با این سیستم متوجه می‎شوید در چه قسمت‎های نیاز به «بهبود بخشیدن و اصلاحات» دارید. این روند باعث می‎شود تا همیشه به سمت جلو حرکت کنید اجازه بدهید تا هربخش را جداگانه برایتان توضیح بدهم.

برنامه ریزی کنید

یک ضرب المثل می‎گوید: « اگر می خواهی خدا را بخندانی، به او درباره نقشه هایت بگو.»

 می توانم به شما بگویم که هیچ تجارتی بر اساس طرح کسب و کارش پیش نرفته است. بعضی افراد سریع تر از برنامه هایشان پیش رفته‏اند و برخی کندتر. تعدادی هم خیلی بیشتر از آنچه انتظارش می رفته، پیش رفته ‏اند.

شاید در این بین سوالی مبنی بر این که چرا باید برنامه ریزی کنیم، مطرح شود؟ که جواب آن این می باشد: « در مهیا شدن برای جنگ با مشکلات، هیچ وقت برنامه ‏ریزی‏ هایم به دردم نخورد؛ با این حال برنامه‏ ریزی بسیار مهم و حیاتی است.»

فرآیند برنامه‏ ریزی خلاقیت و تجزیه و تحلیل ذهنی شما را فعال می کند. این خلاقیت احتمالات زیادی را جلوی پایتان می گذارد. این خلاقیت باور به این که می توانید موفق شوید را در شما تقویت می کند. همچنین ایده های غیرملموس، انتظارات، باورها، امیدها و رویاهای شما عینیت می یابند.

آن ها به صورت نمودار و نقشه ای واقعی که زمانی، فقط به صورت انتزاعی قابل تحقق بوده اند، درمی آیند. همان طور که نقشه جنگی هم با شروع جنگ تغییر می کند، نقشه شما هم در گام هفتم تغییر خواهد کرد. این اتفاق درست زمانی که به مرحله « اقدام کردن » می رسید، رخ می دهد.

اقدام کنید

این مرحله، مرحله ای که خیلی از رویاها و هدف ها می میرند. همان طور که قبلا  در آموزش هایم گفتم همه انسان ها به خوبی کاری را شروع می کنند؛ اما تعداد اندکی از آنها تمامش می کنند. خیلی ها برای یک روز، دو روز و یا حتی یک ماه جا نمی زنند؛ اما اکثرا بالاخره از گود بیرون می روند.

بدون درنظرگرفتن میزان تجربه یا مهارت تان، باداشتن زمان کافی می توانید تقریباً به همه چیز برسید. در واقع تنها چیزی که مانع رسیدن شما به اهداف تان می شود، بهره نبردن از این اصل است. این اولین دلیل است که انسان هایی با استعداد، انگیزه قوی، در راه رسیدن به چیزی که در زندگی می خواهند، شکست می خورند.

دزد رویاهایتان چه کسی است

در واقع تنها عاملی که به من این توانایی را می دهد که هر کسی را در هر رقابتی شکست دهم، پشتکار است.

خیلی ازمردم سریع به هدف های جدید روی می آورند و از خود علاقه نشان می دهند، سریع دست به کارهای فوق العاده ای می زنند. مشکل این جا است که تعهد آن ها خیلی سریع کم رنگ می شود و علاقه خود را از دست می دهند. در همین حال کسانی که با علاقه کمتر؛ ولی با تعهد بیشتری شروع کرده اند، خودشان را سریع به ایشان می رسانند و از آن ها هم جلو می زنند. چیزی را داشته باشید که بقیه ندارند؛ پشتکار.

نداشتن پشتکار دزد رویاهایتان است. ایستادن و شروع مجدد، شما را از رسیدن به رویاهایتان باز می دارد. همچنین باعث می شود اکثر انسان ها به جایی که می خواهند نرسند و در عوض ناامیدانه زندگی خود را ادامه دهند.

وقتی به این روزمرگی ها ادامه می دهید، پشتکارتان از بین می رود. این طور نیست که فقط یک کار را رها کرده باشید؛ بلکه باید هزینه گزافی برای رها کردن همان کار بپردازید. کل فرایند شما به یک سقوط می انجامد.

زیگ زیگلار نویسنده مشهور از قیاس چاه آب استفاده کرده است. چاه ۲۵ فوت عمق دارد. یک پمپ به درون چاه کشیده شده است؛ اما شما باید اهرم را بالا پایین کنید تا آب بالا بیاید.

هدف در زندگی….

وقتی انسان ها هدف جدیدی دارند، این اهرم را می گیرند و بالا پایین می برند. آن ها متعهد و هیجان زده اند. مدام پمپاژ می کنند، شاید هفته ها این کار را انجام بدهند. وقتی آبی از آن خارج نشد (نتیجه‏ای حاصل نشد)، تسلیم می شوند و پمپاژ نمی کنند. همچنین کسانی که از رژیم های غذایی استفاده می‎کنند، همین طور هستند. بعد از دو هفته که نتیجه گرفتند به کل آن رژیم را رها می‎کنند، همین طور هستند.

بعد از دو هفته که نتیجه نگرفتند به کل آن رژیم را رها می‏کنند. انسان‏ها نتایج سریع می‎خواهند و وقتی زود نتیجه نگیرند، تسلیم می‎شوند، اما انسان‎های عاقل به پمپاژ کردن ادامه می‎دهند.

باز هم اگر به پمپاژکردن ادامه دهید، بعد از مدتی دو سه قطره آب بالا می آید. بعد شما به خود می گویید: « لابد شوخی اش گرفته است. بعد از این همه مدت فقط دو سه قطره؟» و باز هم تسلیم می شوید. اغلب آن هایی که باشگاه می روند، بعد از دو ماه شبیه مدل ها نمی شوند و تسلیم می شوند.

انسان های موفق در بازار هم پس از ۳ ماه به درآمد ۲۰ میلیون تومان نرسیده اند. آن ها هم نتایجی که انتظارش را داشته اند، نگرفته اند. به این نتیجه رسیده اند که نقشه آن ها خوب کار نمی کند؛ اما تسلیم نشده اند. اشخاص عاقل ایستادگی می کنند. اگر همین طور به پمپاژکردن ادامه دهید، پس از مدتی میزان ثابتی از آب بالا می آید و آب جاری می شود. تبریک می گویم به این روند، موفقیت می گویند.

موفقیت در تمام جنبه های زندگی

کسانی را می بینم که کتاب جدیدی می خرند یا در کلاس های آموزشی ثبت نام می کنند؛ اما بعد از چند هفته همه را فراموش می کنند و باز به همان نقطه اول باز می گردند. پشتکار و اصرار بر چیزی یکی از مهم ترین اصول موفقیت است.

انسان ها می دانند که با تسلیم شدن، نیروی جنبشی فرایند موفقیت را با دستان خودشان می کشند و برای دوباره زنده کردن این نیرو باید مجدد مقدار زیادی زمان و انرژی صرف کنند. در حالی که همین زمان و انرژی را در صورت داشتن پشتکار می توانستند برای پیشرفت شان هزینه کنند.

اعمال انرژی دائمی برروی اهداف تان می تواند زندگی شما را به کل تغییر دهد. یک لحظه غفلت و بی توجهی یا یک لحظه بی برنامگی می تواند باعث از دست رفتن این نیروی جنبشی شود و شما را از پیشرفت باز دارد. به این ربط ندارد که چطور رقابت شان را شروع می کنید؛

مهم این است که چطور آن را ادامه می دهید. اگر مصر بمانید، بالاخره می توانید حتی قوی ترین رقبا را از میدان به در کنید. پشتکار همان دلیلی است که باعث می شود لاک پشت، خرگوش را شکست دهد.

حرف آخر…

قطعاً می دانم این سوال برای شما هم مطرح شده است که :

« درست است که داشتن پشتکار کلید موفقیت است، اما چطور این پشتکار را در خود حفظ کنیم؟»

 

 

شما بعد از خواندن این مقاله ارزشمند موفقیت در برنامه ریزی : تجربه های ارزشمند خود را در این زمینه با همه دوستداران ذهن ایده آل درمیان بگذارید.

شما در زمینه موفقیت در برنامه ریزی چه تجربیاتی دارید؟

با توجه به علم و اطلاعاتی که از این مقاله موفقیت در برنامه ریزی بدست آوردید چه اقداماتی را بلافاصله انجام خواهید داد؟

با ما در قسمت نظرات همراه باشید…

 

 

 

برای دیدن دانلودهای رایگان، مقالات و محصولات انگیزشی در زمینه روانشناسی ، موفقیت ، دانلود فایل صوتی ، دانلود کتاب صوتی  ، و همچنین خرید و دانلود کتابهای صوتی به وب سایت ذهن ایده آل مراجعه نمایید.

www.zehneideal.com

مهدی سجودی

مدیر وبسایت ذهن ایده آل

 

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *