تیر, ۱۳۹۸ بدون نظر مقالات, موفقیت در زندگی

کتاب قانون ۵ ثانیه – دستورالعملی کوتاه که زندگی تان را متحول می کند

همه ی ما در ذهن خود لیستی از کارهایی داریم که میخواهیم هر روز انجام دهیم و فقط ۵ ثانیه یا کمتر، زمان داریم تا ایده مان را تبدیل به واقعیت کنیم و آن کار را انجام دهیم، قبل از اینکه مغزمان سعی کند منصرف مان کند !

این قانون را اولین بار خانم مل رابینز در کتابش به نام «قانون ۵ ثانیه» منتشر کرد.

خانم مل رابینز زندگی سختی را از سر گذرانده اما اکنون وی در کنار کار اصلی‌اش که مجری‌گری در شبکه‌ی CNN است به عنوان سخنران انگیزشی و همچنین نویسنده شناخته می‌شود و کتاب «قانون ۵ ثانیه» بهترین اثر اوست که بازخوردهای خوبی در دنیا داشته است.

خانم مل رابینز ، به شما توصیه می کند : از یک دستورالعمل ساده اما تاثیرگذار استفاده کنید

هر گاه خواستید کاری را انجام دهید، از پنج تا یک بشمارید و بعد سریع دست‌به‌کار شوید تا آن کار را انجام دهید ! این شمارش معکوس، باعث ایجاد اختلال در عادت تان می شود، و مغزتان نمی تواند بر روی کار دیگری غیر از شمردن، تمرکز کند و شما را منصرف کند.

به نظر خیلی ساده است اما تاثیر فوق العاده ای دارد و تا به حال، هزاران نفر در سراسر جهان توانسته اند با انجام این کار کوچک در زندگی شان تغییراتی بزرگ ایجاد کنند. پس از همین حالا تصمیم بگیرید تا با استفاده از قانون ۵ ثانیه، زندگی تان را تغییر دهید و به جمع افراد موفق و عملگرا بپیوندید.

یک بار دیگر تکرار میکنم کل این نوشته در همین خط خلاصه می‌شود :

هر گاه کاری به ذهن‌تان زد که باید شروعش کنید از پنج تا یک را بشمارید و دست‌به‌کار شوید.

خلاصه کتاب قانون ۵ ثانیه

می‌توان گفت که کتاب مل رابینز با عنوان قانون ۵ ثانیه، تقریبا درباره‌ی شجاعت و تغییر حاصل از آن است. شجاعت انجام کارها و رفتن در دل ترس‌ها و فشارها با آگاهی از پرزحمت بودن کار.

در سراسر زندگی هر شخص، دوستان و مربیان و مشاورانی هستند که فرد را تشویق می‌کنند تا بهتر از بهانه‌ها و بزرگ‌تر از ترس‌هایش باشد. چه می‌شود اگر راز رسیدن به این اهداف را بدانید تا بتوانید به اعتماد به‌نفس و غنای زندگی‌تان دست پیدا کنید؟ راه هل‌دادن خودتان به‌سمت جلو در یک قانون ساده نهفته است.

مل رابینز با بیان دانش عادت‌ها و همچنین داستان‌های شگفت‌انگیزی که در زمینه‌های گوناگون چون تاریخ، هنر و کسب‌وکار رخ‌داده است، قدرت لحظه‌ی فشار را توضیح می‌دهد. سپس ابزار ساده‌ای را معرفی می‌کند که با کمک آن می‌توانید بهترین خود باشید.

قانون ۵ ثانیه چیست ؟

قانون ۵ ثانیه یک قانون خیلی ساده است که می‌گوید اگر ایده‌ای برای انجام هدفی به‌ذهنتان رسید، باید ظرف مدت ۵ ثانیه به‌طور فیزیکی کاری برای آن انجام دهید، وگرنه مغزتان ایده‌ی شما را از بین خواهد برد.

دلیل ازبین‌بردن ایده‌ی انجام یک کار توسط مغز این است که مغز به‌طور طبیعی برای حفاظت از ما از انجام کاری که زحمت دارد، جلوگیری می‌کند. مغز همواره به‌دنبال حفظ حالت موجود و مراقبت از ما دربرابر خطرات است. بنابراین با ایجاد افکاری مانند اگر نتوانستی چه؟ اگر آسیب دیدی چه؟ در همان لحظات اولیه، می‌خواهد شما را منصرف کند.

در لحظه‌هایی که به انجام یک کار فکر می‌کنید، یا اشتیاقی برای انجام کاری دارید، یا توجهتان به تعهدی که برای انجام کاری دارید، جلب می‌شود، قانون ۵ ثانیه را به‌کار ببرید.

هرگاه نسبت به‌کاری که می‌دانید باید انجامش بدهید، بی‌میل بودید، از ۵ تا ۱ بشمارید و بلافاصله برای این کار، اقدامی انجام دهید.

وقتی این کار را به صورت معکوس انجام می دهید یک اقدامی صورت می گیرد و این اقدام می‌تواند حتی یک یادداشت یا یک برنامه‌ریزی ساده برای انجام دادنش باشد. وقتی شمارش معکوس را انجام می‌دهید، ذهنتان روی ایده متمرکز و از افکار منفی و ناامیدکننده دور می‌شود.

بین لحظه‌ای که ایده‌ای به‌ذهنتان می‌رسد، تا لحظه‌ای که مغزتان آن‌را نابود می‌کند، فاصله‌ای وجود دارد. این فاصله تنها ۵ ثانیه است. این موضوع برای همه‌ی انسان‌ها صدق می‌کند.

شما تنها ۵ ثانیه فرصت دارید که پیش از اقدام مغزتان اقدام کنید. اگر برای ایده‌تان کاری درجهت تغییر انجام ندهید، راکد خواهید ماند و تغییری نخواهید کرد.

منظور از ایده در کتاب قانون ۵ ثانیه چیست ؟

مل رابینز برای اطمینان از درک درست خواننده از مفهوم ایده می‌گوید: «منظور از ایده یا فکر انجام یک کار، خریدن هرچیزی که به‌ذهن می‌رسد یا یک تصمیم بی‌بازگشت عجولانه و نسنجیده نیست. ایده همچنین یک رفتار آزاردهنده و ویرانگر و غیرمنطقی نیست.

ایده یک ندای درونی است که به شما می‌گوید چه کاری را باید و چه کاری را نباید انجام بدهید. نداهای درون قلب ما زیادند و لحظاتی هست که آن‌ها با ما صحبت می‌کنند. همه‌ی ما هوش کافی و منحصربه‌فرد خودمان را برای تشخیص کار درست داریم.

کتاب قانون ۵ ثانیه دارای ۵ بخش است. بجز بخش اول که نویسنده در آن توضیحات مفصلی درباره‌ی قانون ۵ ثانیه و چگونگی کشف آن می‌دهد، ۴ بخش دیگر بر پایه‌ی مفهومی به‌نام «شجاعت» شکل گرفته و نوشته شده‌اند.

پیش از شروع کتاب، مل رابینز درباره‌ی شجاعت چند جمله می‌گوید:

√ شجاعت، توانایی انجام کارهایی است که دشوار، ترسناک یا نامعلوم هستند.

√ شجاعت، مخصوص عده‌ای برگزیده نیست.

√ شجاعت، از حقوق طبیعی ماست. درون همه‌ی ماست. فقط منتظر است که کشفش کنید. شجاعتتان را کشف کنید تا از پس انجام و تجربه‌ی هرچه آرزو دارید، برآیید.

بخش هایی از کتاب قانون ۵ ثانیه مل رابینز

√ بخش ۱: قانون ۵ ثانیه که در ۴ فصل در مورد این قانون توضیح داده است.

√ بخش ۲: قدرت شجاعت که شامل ۴ فصل درباره‌ی شجاعت و چطور شروع کردن آن است.

√ بخش ۳: با عنوان «شجاعت رفتار شما را عوض می‌کند» و دارای ۳ فصل است.

√ بخش ۴: شجاعت طرز فکرتان را تغییر می‌دهد. این بخش شامل ۳ فصل است و درباره‌ی اضطراب‌های درون صحبت می‌کند.

√ بخش ۵: که بخش پایانی کتاب با عنوان «شجاعت همه‌چیز را تغییر می‌دهد» است، درباره‌ی اعتمادبه‌نفس و رفتن پی آرزوها حرف می‌زند.

در پایان، بخشی با عنوان «قدرت شما» در کتاب گنجانده شده که با این جمله آغاز می‌شود:

تو همیشه قدرت داشته‌ای عزیز دلم، فقط باید خودت می‌فهمیدی. (گلیندا، جادوگر آز)

کتاب قانون ۵ ثانیه برای چه کسانی مناسب است ؟

برای تمام کسانی که از وضع موجودشان راضی نیستند و دوست دارند تغییری ایجاد کنند. تمام کسانی که می‌خواهند رویاهایشان را دنبال کنند، دوست دارند صبح‌ها زودتر از خواب بلند شوند، اما هربار شکست می‌خورند.

این کتاب برای همه‌ی کسانی مناسب است که ایده‌های زیادی در سر دارند، اما آن‌ها را عملی نمی‌کنند. می‌خواهند حرف درستی را بزنند، ولی آن‌را فرو می‌خورند و بعد از خودشان خشمگین می‌شوند که چرا به‌موقع حرفشان را نگفتند.

کتاب قانون ۵ ثانیه برای هرکسی که می‌خواهد دلیل عمل نکردن به فکرها و کارهای موردنظرش را بداند و این مشکل را حل کند، مفید واقع خواهد شد.

نظر مل رابینز در کتاب قانون ۵ ثانیه 

√ قانون ۵ثانیه نابغه، رهبر، ستاره‌ی موسیقی، ورزشکار، هنرمند و خلاصه عامل تغییر درون شما را بیدار می‌کند.

√ حرکات بزرگ نیستند که زندگی ما را تعریف می‌کنند؛ کوچک‌ترین حرکات چنین می‌کنند.

√ دانستن اینکه چه‌چیزی زندگی‌تان را بهتر می‌کند، به خرد نیاز دارد. وادار کردن خود به انجام آن شجاعت می‌خواهد.

√ می‌توانید شجاعت را انتخاب کنید یا راحتی را، اما نمی‌توانید هر دو را داشته باشید.

√ اگر در این قانون استاد شوید، ذهن‌تان را دوباره برنامه‌نویسی می‌کنید و به خودتان الگوهای رفتاری جدیدی می‌آموزید.

√ زندگی خودش سخت است، اما وقتی به ترس‌هایمان گوش می‌کنیم،‌ بازهم سخت‌ترش می‌کنیم. نه فقط در کافه، که خودمان را در کار، خانه و در روابطمان هم عقب می‌کشیم.

√ منتظر هستید کسی از شما بخواهد، شما را بکشاند، بلند کند یا پرتتان کند زیر نورافکن یا حاضرید شجاعت لازم برای پیش‌راندن خود را پیدا کنید؟ دنیا به کسانی پاداش می‌دهد که دست از انتظار بردارند و شجاعانه شروع کنند.

√ اگر یاد نگیرید که چطور احساساتتان را از اعمالتان جدا کنید،‌هیچ‌گاه استعداد واقعی‌تان را آشکار نمی‌کنید.

موضوع مهمی که در کتاب قانون ۵ ثانیه کشف خواهید کرد :

شما تنها ۵ ثانیه با این تغییرات فاصله دارید:

√ شکستن عادت اهمال‌کاری و به‌تعویق انداختن کارها

√ روبه‌رو شدن با ترس و تردید

√ رهاکردن نگرانی و خوشحال‌تر بودن

√ به‌اشتراک گذاشتن ایده‌ها با شهامت زیاد

مل رابینز می‌خواهد بگوید برای شروع انجام یک کار منتظر هیچ‌چیز نباشید؛ نه حال خوب، نه آمادگی و نه حس انجام کار. این اتفاقات معمولا رخ نمی‌دهند. بلکه قبل از اینکه ۵ ثانیه از فکرکردن به انجام آن‌کار بگذرد، انجامش بدهید و آن‌وقت است که موفق خواهید شد.

 

شما بعد از خواندن این مقاله کتاب قانون ۵ ثانیه: تجربه های ارزشمند خود را در این زمینه با همه دوستداران ذهن ایده آل درمیان بگذارید.
شما در زمینه کتاب قانون ۵ ثانیه چه تجربیاتی دارید؟
با توجه به علم و اطلاعاتی که از این مقاله کتاب قانون ۵ ثانیه بدست آوردید چه اقداماتی را بلافاصله انجام خواهید داد؟

با ما در قسمت نظرات همراه باشید…

 

 

جهت دانلود کتاب صوتی قانون ۵ ثانیه روی لینک کلیک نمایید
برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *