مهر, ۱۳۹۶ 3 نظرات مقالات موفقیت

احساسات منفی

بزرگ ترین دشمن موفقیت و خوشبختی انواع احساسات منفی هستند. احساسات منفی شما را زمین گیر می کنند، شما را از پا در می آورند و همه شادی و لذات زندگی شما را می گیرند. احساسات منفی، از شروع زمان، بیش از همه طاعون ها به مردم لطمه زده اند.

یکی از مهم ترین هدف های شما، اگر می خواهید به واقع شاد و موفق باشید،‌این است که خود را از شر احساسات منفی خلاص کنید. خوشبختانه ،‌اگر راه این کار را یاد بگیرید،‌می توانید این کار را بکنید.

 

احساسات منفی ترس،‌افسوس خوردن،‌غبطه،‌حسادت،‌احساس حقارت و درنهایت خشم اغلب تحت تاثیر چهار عامل صورت خارجی ‍‍پیدا می کند. وقتی این عوامل را شناسایی و آن ها را از اندیشه خود حذف می کنید،‌احساسات منفی خود به خود متوقف می شوند.

وقتی که احساسات منفی را متوقف می کنید،‌احساسات مثبت عشق،‌آرامش، شادی و اشتیاق جای آن ها پر می کنند و همه زندگی تان تغییر می کند، که گاه این اتفاق کمتر از چند دقیقه یا حتی چند ثانیه وقت می گیرد.

دلایل شکل گیری احساسات منفی

اولین ریشه مسبب احساسات منفی، توجیه کردن است. تا حدی خود و دیگران را توجیه کنید که حق دارید حال به هر دلیلی عصبانی باقی بمانید،‌بااین احساس منفی دمخور خواهید بود. به همین دلیل است که اشخاص عصبانی پیوسته می خواهند با ذکر دلیل ثابت کنند که حق دارند عصبانی باشند.

برای مثال،‌ممکن است کسی تحت تاثیر شرایط بد اقتصاد بی کار شود. اما شخص بیکار شده از تصمیم رییسش ناراضی است و بعد می خواهد با ذکر دلیل بگوید که رییسش تصمیم منصفانه ای نگرفته است. حتی ممکن است بخواهد او را تعقیب قانونی بکند تا اقدامی از روی تلافی انجام داده باشد.
اما به محض آنکه بگوید : بسیار خوب،‌من بی کار شدم. 

این اتفاقات زیاد می افتند. موضوع شخصی در کار نیست، همیشه کسانی شغلشان را از دست می دهند. فکر می کنم بهتر است دست به کار شوم و شغل دیگری پیدا کنم.!

احساسات منفی اش از بین می رود،‌آرام می شود و با توجه زیاد تلاش می کند تا مجددا به بازار کار برگردد. به محض آنکه توجیه کردن را کنار می گذارد،‌می توانید به شخص مثبت و موفق تبدیل شوید.

توجیه نکنید و دلیل نیاورید

دومین مسبب احساسات منفی،‌دلیل آوردن است. وقتی شما توجیه می کنید،‌می خواهید دلایل جامعه پسندی برای یک اقدام ضد اجتماعی ارایه دهید.
برای اینکه کارتان را توجیه کنید دلیل می آورید. توضیحی می دهید که به نظر موجه می رسد و این در حالی است که می دانید در حادثه ای که اتفاق افتاده نقش و سهم داشته اید. این توجیه کردن احساس منفی شما را زنده نگه می دارد.
با توجیه کردن و دلیل آوردن همیشه می خواهید شخص دیگریا موقعیتی را مسبب مشکل پیش آمده معرفی کنید. درواقع، این گونه نقش قربانی پیدا می کنید و شخص دیگر یا سازمان دیگری را ظالم و بد معرفی می کنید.

به فراسوی نظرات دیگران بروید

سومین سبب احساسات منفی، توجه داشتن بیش از اندازه به رفتار دیگران در قبال شماست. تصویر ذهنی بعضیها را صرفا طرز صحبت دیگران و یا حتی حالت نگاهشان مشخص می سازد. این اشخاص ارزش ای شخصی سوای نظر دیگران برای خود قائل نیستند. و اگر این نقطه نظرهای دیگران به هر دلیلی منفی باشد، قربانی بلافاصله احساس خشم ، خجالت، شرم، حقارت و حتی افسردگی و نومیدی می کند. به همین دلیل است که روانشناسان می گویند هر کاری را ما می کنیم، برای آن است که احترام دیگران را به دست آوریم .

ازاینکه این مطالب را خواندید خوشحال هستید؟

می توانید هم اکنون مشتری مطالب سایت شوید تا جدیدترین مطالب سایت برای شما ایمیل شود. لطفا روی تصویر زیر کلیک کنید.

بدانید شخص دیگری مسئول نیست

چهارمین علت احساس منفی که از همه بدتر است سرزنش کردن است. وقتی در کارگاه های آموزشی ام درخت احساسات منفی را رسم می کنم، تنه درخت را میل به سرزنش کردن دیگران و آن ها را مقصر مسائل خود تلقی کردن نشان می دهم. وقتی شما تنه درخت را قطع می کنید، تمامی میوه های آن و یا به عبارتی تمام احساسات منفی آن بلافاصله می میرند.

مسئولیت در حکم پادزهر است

پادزهر انواع احساسات منفی این است که مسئولیت کامل خود را در موقعیتی که در آن به سر می برید، بپذیرید. نمی توانید بگویید “من مسئول هستم! “و با این حال احسام خشم نکنید. همین که مسئولیتی را می پذیرید تمامی احساسات منفی که تجربه می کنید از میان می رود.
تنها زمانی که خود را از احساسات منف می رهانید، می توانید هدف گذاری کنید و به هدف هایتان برسید. تنها زمانی که ازاد شوید به لحاظ ذهنی و احساسی می توانید انرژی خود را در مسیر جلو هدایت کنید.

بدون پذیرفتن کامل مسئولیت شخصی هیچ پیشرفتی حاصل نمی شود. از سوی دیگر وقتی مسئولیت کامل زندگی خود را می پذیرید، محدودیتی برای کارهایی که می توانید بکنید پیش روی شما قرار نخواهد گرفت.

سرزنش کردن دیگران را متوقف سازید

 

از حالا به بعد کسی را به هر دلیلی سرزنش نکنید – نه به خاطر گذشته، نه به خاطر حال و نه برای آینده. از این زمان به بعد از عذر و بهانه آوردن خوداری ورزید و رفتارهایتان را توجیه نکنید. اگر مرتکب اشتباه شدید، بگویید: “متاسفم” و بعد برای جبران اشتباه تلاش کنید. هرگاه کسی را سرزنش می کنید یا بهانه ای می آورید، قدرت خود را دور می کنید و آن را از دست می دهید. احساس ضعف می کنید و تحلیل می روید. در درون خود احساس منفی بودن و خشم می کنید. از این کار خودداری ورزید.

 

احساسات خود را کنترل کنید

برای این که ذهن مثبت داشته باشید از انتقاد کردن، شکایت کردن و یا محکوم کردن دیگران به خاطر کاری یا چیزی خودداری ورزید. هر گاه از کسی انتقاد می کنید، هر گاه از چیزی که آن را دوست ندارید شکایت می کنید یا کسانی را به خاطر کارشان مجکوم می کنید، احساس منفی بوده و خشم را در خود به وجود می آورید. و در این میان این شما هستید که ضرر می کنید.

منفی بودن شما روی طرف مقابل کمترین تاثیری برجای نمی گذارد. عصبانی بودن از کسی یعنی این که به او اجازه می دهید احساسات شما را کنترل کند و بر کیفیت زندگی شما تاثیر بگذارد.

احساسات مثبت قدرت می دهند، احساسات منفی قدرتت را می گیرند.احساسسات مثبت خوشبختی، هیجان، عشق و اشتیاق به شما احساس قدرت بیشتری می دهند، به شما اطمینان خاطر می دهند. احساسات منفی خشم، رنجش یا سرزنش شما را ضعیف می کنند، شما را خصمانه، تحریک پذیر و ناخوشایند می کنند تا کسی نخواهد در پیرامونتان قرار بگیرد.

شما بعد از خواندن این مقاله ارزشمند: تجربه های ارزشمند خود را در این زمینه با همه دوستداران ذهن ایده آل درمیان بگذارید.

شما در این زمینه چه تجربیاتی دارید؟

با توجه به علم و اطلاعاتی که از این مقاله بدست آوردید چه اقداماتی را بلافاصله انجام خواهید داد؟

با ما در قسمت نظرات همراه باشید…

 

 

برای دیدن دانلودهای رایگان، مقالات و محصولات انگیزشی در زمینه روانشناسی ، موفقیت ، دانلود فایل صوتی ، دانلود کتاب صوتی رایگان ، و همچنین خرید و دانلود کتابهای صوتی به وب سایت ذهن ایده آل مراجعه نمایید.

www.zehneideal.com

مهدی سجودی

مدیر وبسایت ذهن ایده آل

 

برچسب ها
3 نظرات
 1. حمیده محمدخانی

  بسیار عالی وتاثیر گذاربوددقیقا موقعی این مقاله به دستم رسید که درحالت خشم وسرزنش بودم بعد از مطالعه متوجه اشتباهم شدم وچقدر زیباوقشنگ مثبت بودن رو حس کردم .وسعی میکنم رو خودم کار کنم تا این حس قدرتمندوهمیشه داشته باشم..سپاس از زحمات شما

  Reply
 2. ماندانا

  مطالب هایی که میگید واقعا درسته. سپاسگذارم

  Reply
 3. احسان

  سلام بر مدیر وب سایت ذهن ایده آل امیدوارم حالتان خوب باشد، من این مطلب را مطالعه کردم و بسیار برای من مفید بود از شما تشکر می کنم به خاطر مطالب خوبی که در اختیار مردم قرار می دهید.
  اوقات به کام
  شاد باشید

  Reply

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *