خرداد, ۱۳۹۶ بدون نظر مقالات موفقیت

اهمیت خانواده

یک ضرب المثل روسی چنین توصیه ای دارد:

قبل از این که  به جنگ بروید، یک بار نیایش کنید.

قبل از این که به دریا بروید، دوبار نیایش کنید.

قبل از این که ازدواج کنید، سه بار نیایش کنید.

به عبارت دیگر هر گاه می خواهید دست به کار بزرگ و بالقوه خطیری بزنید، خوب به آن فکر کنید. به چه طریق دیگری می توانید از اولویت آن در زندگی تان باخبر شوید؟

بسیاری از اشخاص به خانواده شان توجه کافی ندارند. ایجاد خانواده محکم به خودی خود صورت نمی گیرد. باید برای ایجاد این خانواده تلاش کنند. باید وقت بیشتری با همسرانتان اختصاص دهید.

درباره فلسفه خود تصمیم بگیرید

پس از آنکه تصمیم گرفتید برای خانواده خود اولویت قائل شوید، باید بدانید که خانواده شما بر چه اساسی قوام می گیرد. این باید مبتنی بر ارزش های شما باشد. ممکن است فلسفه شما در زندگی مشترک مبتنی بر اصول زیر باشد:

  • تعهد در قبال خداوند:  ممکن است ایمان در زندگی حرف اول را بزند. اگر در این زمینه کوتاه بیایید و قصور کنید، چیز دیگری که ارزش داشته باشدباقی نماند.
  • رشد مداوم: دستیابی به توانمندی های بالقوه شخصی و کمک به فرزندان تا آن ها هم در این زمینه موفق شوند.
  • تجربه های مشترک: محکم ترین پیوند میان اشخاص، ناشی از تجربه ی باهم بودن است. تا جایی که امکانش وجود داشته باشد تجربه های مثبت خلق کنید.
  • اعتماد به خداوند،خودمان،و دیگران: باور شما کیفیت زندگی تان را رقم می زند. این موضوع روی هر کاری که بکنید تاثیر می گذارد.
  • اهتمام به زندگی: مرم باید تلاش کنند که با بودنشان در جهان هستی، از آن مکان بهتری بسازند. ما می خواهیم نه تنها به اشخاص خانواده مان، بلکه به هر کسی که با او در تماس هستیم ارزش بیشتری بدهیم.

این یک فلسفه  نمونه است. من نمی گویم که شما فلسفه ما را درباره ی خانواده قبول کنید. می دانم که شما می خواهید فلسفه ی خودتان را داشته باشید. اما توصیه ی من این است که همه چیز را ساده برگزار کنید. اگر به فلسفه ای هفده ماده ای برسید، نمی توانید همه ی آن ها را رعایت کنید. حتی ممکن است نتوانید آن ها را به خاطر آورید. بنابراین فهرست شما هرچه موجزتر باشد، بهتر است.

راهکار حل مشکل خود را به وجود آورید

فکر می کنم بسیاری از کسانی که تن به ازدواج می دهند، آنرا ساده تصور می کنند. شاید این اشخاص فیلم های سینمایی زیادی دیده اند. ازدواج اصلا کار آسانی نیست. ایجاد خانواده کار ساده ای نیست. زندگی هم ساده نیست. باید انتظار مشکلات را داشته باشید، متعهد باقی بمانید، و راهکاری برای برخورد با اوقات دشوار تدارک ببینید. بعضی ها از جلسات خانوادگی برای بحث درباره ی مسائل خود استفاده می کنند. جمعی دیگر قواعدی ابداع می کنند.

اهمیت خانواده

شما چگونه می توانید مسائل خود را در خانه حل کنید؟ با افراد خانواده تان در این مورد صحبت کنید (وقتی که آرامش حاکم باشد، نه در میانه ی دعوا) و ببینید کدام راهکار به سود شماست. این راهکار باید به سه جنبه توجه داشته باشد: (۱) درک بهتر، (۲) تغییر مثبت، و (۳) رشد روابط.

نظم و ترتیب دادن به خانواده

علاقه به اولویت دادن به خانواده یک چیز است و در عمل پایبند آن باقی ماندن چیز دیگر، من به این نتیجه رسیده ام که دریافت تائید و تصدیق غریبه ها راحت تر از کسب احترام کسانی است که به شما نزدیک هستند. از این رو من برای خودم اصلی را در نظر گرفته ام:

همه روزه به شدت تلاش می کنم تا مهر و احترام نزدیکانم را شامل حال خود بکنم.

سال ها قبل وقتی اتفاق جالبی در روز برایم رخ می داد و یا خبر جالبی می شنیدم، آنرا با دوستان و همکارانم در میان می گذاشتم و وقتی به خانه می رسیدم، علاقه ی چندانی نداشتم که موضوع را با همسرم در میان بگذارم. از این رو موضوعات را نزد خود حفظ می کردم تا بتوانم اول آنها را با همسرم در میان بگذارم. این گونه ،او با باقی مانده ی حرف های من رو به رو نمی شد به این نتیجه رسیده ام که بهترین راه برای اولویت قائل شدن برای خانواده ام این است که بهترین بخش انرژی و توجهم را به آن ها بدهم.

شما هم اگر مایلید زندگی خانوادگی خود را تقویت کنید و به آن ثبات ببخشید ، برخی از اصول زیر را رعایت کنید:

در تقویم خود، خانواده تان را در ردیف اول قرار بدهید

 

به این نتیجه رسیده ام که اگر بگذارم، تمام لحظات زندگی ام صرف کارم می شود، قبل از این که تصمیم بگیرم خانواده ام را در اولویت قرار بدهم، وقتی را که لازم بود، به خانواده اختصاص نمی دادم.  فکر می کنم این امر در مورد همه ی کسانی که از کارشان لذت می برند صدق می کند. سایر اشخاص عادات یا سرگرمی هایی دارند که سرشان را گرم می کنند. اگر برای اوقاتی که صرف می کنید حد و مرزی قائل نشوید، خانوادتان همیشه در ردیف آخر قرار می گیرد. من حتی امروزه نیز در مواقعی کارم را به خانواده ام اولویت می دهم.

برای برخورد با این مشکل، همیشه خانواده ام را مقدم بر سایر امور در تقویمم وارد میکنم. من قبل از اینکه تقویمم را با برنامه های کاری پر کنم، برنامه ی مرخصی سالانه خود و خانواده ام را در آن یادداشت می کنم و روزها و هفته هایش را مشخص می سازم. به اتفاق همسرم زمان بندی می کنیم و درباره ی برنامه هایی نظیر رفتن به سینما یا تئاترو یا خیلی ساده با هم بودن تصمیم می گیریم. فرصتی را برای تماشای مسابقات ورزشی با فرزندانمان و سایر فعالیت هایشان در نظر میگرفتم.

 

سنت های خانوادگی ایجاد کنید و پایبند آن ها باقی بمانید

اهمیت خانواده : می خواهم تجربه ای را آزمایش کنید. قلم و کاغذی بردارید و تمام هدایایی را که در کودکی در شب های عید یا در سالروز تولدتان دریافت کردید یادداشت کنید. هر اندازه وقت که نیاز دارید، به خودتان بدهید.

چند هدیه را می توانید به خاطر آورید؟ ممکن است به اندازه ی انگشتان یک دست هدیه های مهم و جالبی را که دریافت کردید به یاد بیاورید. اما اگر شما هم مانند بقیه باشید، بعید است که بتوانید اغلب هدایای دریافتی خود را به یاد بیاورید. حالا فهرستی از سفر های خانوادگی تان را در همان دوران یادداشت کنید. بار دیگر هر اندازه وقت که می خواهید به خودتان بدهید.

مطمئن هستم که در مقایسه با هدایای دریافتی، می توانید مسافرت های بسیار بیشتری را به یاد آورید. چرا؟ زیرا آنچه خانواده ای را خوشبخت می سازد دریافت های آن نیست. با هم انجام دادن کارهاست که مهم است. به همین دلیل است که توصیه می کنم سنت های خانوادگی ایجاد کنید.

سنت ها به خانواده شما تاریخچه ای مشترک می دهد. به شما احساس هویت می دهد. به یاد ندارید که وقتی کودک بودید خانواده تان مراسم عید را چگونه برگزار می کردند؟ با توجه به سنت هایتان می توانید بدانید که کی هستید و خانواده ی شما چه کسانی هستند.

به این فکر کنید که چگونه می توانید از تعطیلات خود استفاده کنید، چگونه می خواهید مناسبت های مطرح در خانوادتان را برگزار کنید. به سنت ها معنا و مفهوم ببخشید و آن ها را بخشی از برنامه ی خود قرار دهید.

 

در موضوع اهمیت خانواده راه هایی برای صرف وقت کردن با هم پیدا کنید

تاکنون صحبت بر سر وقت کیفی بود. اما واقعیت این است که زمان کمٌی اهمیت بیشتری دارد.

زمان مانند اکسیژن است، حداقلی از آن

برای بقا ضرورت دارد. و ایجاد روابط و

مناسبات خوب، هم به کیفیت و هم به کمیت

نیاز دارد.

                                 -آرماند نیکولی

از آنجایی که امروزه خانواده های گرفتار تک والدین بسیار رواج دارند و در اغلب خانواده های دو والدین هم زن و هم شوهر کار می کنند، باید راه هایی برای صرف وقت با هم پیدا کنید. بهتر است زمانی را برای پرداختن به اموری از این قبیل اختصاص دهیم:

  • برنامه های مهم: ما جشن های تولد، مسابقات ورزشی، کنسرت های موسیقی، و غیره را مهم ارزیابی کنیم.
  • نیاز های مهم: نمی توانید نیاز یکی از افراد خانواده را نادیده بگیرید.
  • زمان تفریح: به این نتیجه رسیدیم که وقتی تفریح داریم و خوش می گذرانیم، همه در وضعیت راحت تری قرار دارند و بیشتر حرف می زنند.
  • توجه صد در صد: وقتی تمام توجه و وقت خود را به کسی می دهید، او متوجه می شود که مورد علاقه شما قرار دارد.

شما هم فهرستی برای  خود تهیه کنید و توضیح دهید که چگونه با خانواده خود وقت صرف می کنید.

 

ازاینکه مقاله اهمیت خانواده را خواندید خوشحال هستید؟

می توانید هم اکنون مشتری مطالب سایت شوید تا جدیدترین مطالب سایت برای شما ایمیل شود. لطفا روی تصویر زیر کلیک کنید.

در موضوع اهمیت خانواده ابتدا ازدواج خود را سالم سازی کنید

ازدواج اساس ارتباط هر خانواده ای سات. رابطه ای است که فرزندان بیش از هر جریان دیگری از آن درس می آموزند.

“مهم ترین کاری که پدر می تواند برای فرزندانش بکند،

این است که مادر آن ها را دوست بدارد.”

  • تئودور هزبرگ

هیچ ازدواجی به آسانی طی طریق نمی کند. می گویند ازدواح موفق ازدواجی است که از بحرانی به بحران دیگر برود و در این میان رشدی در کار باشد و بر تعهد سپاریش زرفین نسبت به یکدیگر بیافزایند. بله، موضوع اصلی همین است: تعهد، تعهد چیزی است که شما را به جلو می راند. اشخاصی که احساسات خود را معیار اندازه گیری سلامت ازدواجشان می دانند، محکوم به شکست هستند. اگر می خواهید تنها زمانی که احساس عشق  می کنید ازدواجتان را حفظ کنید، ممکن است خیلی زود آن را از دست بدهید.

 ازدواج مانند هر چیز دیگر، به تعهد و رسیدگی روزانه نیاز دارد.

از یکدیگر قدردانی کنید

همه از وقتی در گهواره هستند تا روزی که به خاک سپرده می شوند به قدرشناسی احتیاج دارند.
اهمیت خانواده : اشخاص اگر در منزل با قدردانی و تائیدهای مثبت مواجه نشوند، به احتمال زیاد هرگز آن را دریافت نخواهند کرد، زیرا به طور کلی دنیا این خواسته را تامین نمی کنند. یکی از مثبت ترین کارهایی که می توانید برای همسر و فرزندانتان بکنید این است که آن ها را بهنر بشناسید و دوستشان بدارید، آن هم صرفا به این دلیل که همسر و فرزندان شما هستند. با توجه به عملکردشان به آن ها مهر نورزید.

مهر خانواده

اختلافات را در کوتاه ترین زمان ممکن از میان بردارید

هرخانواده با تعارض و اختلافاتی روبه رو می شود. اما لزوما همه خانواده ها نمی توانند این اختلافات را حل و فصل کنند. طرز برخورد خانواده با مسائل و مشکلات یا بر پیوند و ارتباط می افزاید یا مخرب و ویرانگر می شود. اگر این کار را درست و موثر انجام بدهید، به شفا و التیام می رسید.

“مشاجرات خانوادگی تلخند. از هیچ قاعده  بخصوصی پیروی نمی کنند. به درد یا زخم شباهت ندارند. بیشتر به این می مانند که روی پوست شکافی ایجاد شود و چون چیزی برای پر کردن این شکاف وجود ندارد، التیامی در کار نباشد.”

اهمیت خانواده

در ارتباط نزدیک بودن با خانواده و توجه کردن به آن ها کار ساده ای نیست. معمولا نیازمند از خودگذشتگی است. فکر کرده اید که به خاطر خانواده تان چه چیزهایی را حاضرید از دست بدهید؟

 

شما بعد از خواندن این مقاله ارزشمند یعنی مقاله اهمیت خانواده: تجربه های ارزشمند خود را در این زمینه با همه دوستداران ذهن ایده آل درمیان بگذارید.

شما در زمینه اهمیت خانواده چه تجربیاتی دارید؟

با توجه به علم و اطلاعاتی که از مقاله اهمیت خانواده بدست آوردید چه اقداماتی را بلافاصله انجام خواهید داد؟

با ما در قسمت نظرات همراه باشید…

 

برای دیدن دانلودهای رایگان، مقالات و محصولات انگیزشی در زمینه روانشناسی ، موفقیت ، دانلود فایل صوتی ، دانلود کتاب صوتی رایگان ، و همچنین خرید و دانلود کتابهای صوتی به وب سایت ذهن ایده آل مراجعه نمایید.

www.zehneideal.com

مهدی سجودی

مدیر وبسایت ذهن ایده آل

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *