شهریور, ۱۳۹۷ بدون نظر مقالات موفقیت

خلق اهداف مشخص

بگذارید درباره بخش خلق اهداف مشخص صحبت کنیم. من نمی توانم بیش از این، روی این نکته تاکید کنم که باید نسبت به اهداف خود دیدگاه مشخصی داشته باشید.

من برای شما خواستار یک درآمد تمام وقت هستم ، فقط ننویسید من تا آخر شهریورماه ، یک درآمد تمام وقت خواهم داشت.»

در عوض، بنویسید:« من تا آخر شهریورماه سال آتی ، از محل کسب و کارم درآمد سالیانه ای معادل ۵۰۰ میلیون تومان دارم.»

هر بار که هدف خود را می خوانید ، در واقع آن هدف مشخص و رقم آن را در ضمیر نیمه خودآگاه تان درج می کنید.

شما نه تنها آن هدف را ضمیر خود آگاه تان درج می کنید ، بلکه این را هم درج می کنیم که سالیانه مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان درآمد دارید .در روش هدف گذاری معمولی شما به هدف خود نگاه می کنید و گاهی آن را با صدای بلند تکرار می کنید که آن را « به دست خواهید آورد » به این ترتیب، به ضمیر نیمه خودآگاه تان می گویید که در حال حاضر آن را« کسب نمی کنید». با ایجاد تغییر کوچکی در برنامه ریزی خود ، موجب می شوید ضمیر نیمه خودآگاه تان هویت شما را براین اساس برنامه‌ریزی کند که هم اکنون هدفی را که می خواهید در دست دارید.

من بیش از حد این نقطه را بیان می‌کنم، چون حقیقت بسیاری در آن نهفته است؛ ضمیر نیمه خودآگاه شما فرق بین یک حقیقت و دروغ را نمی دانند.

او صرفا بر اساس آن چه به او می گویید عمل می‌کنند ضمیر نیمه خودآگاه بخشی از ذهن شماست بر اساس آنچه به او می گوید عمل می کند.

ضمیر ناخودآگاه بخشی از ذهن شماست که انگیزه ، توانایی و خلاقیت مورد نیاز برای دستیابی به هدف تان را ایجاد می‌کند. ضمیر نیمه خودآگاه تان آنچه را که ضمیر خودآگاه حقیقی فرض می‌کند، تفسیر نمی‌کند.

بنابراین ،اگر نسبت به اهداف تان ذهنیت مبهمی داشته باشید، به نتایج مبهمی نیز دست خواهید یافت. هدف مبهم یک درآمد تمام وقت از نظر ضمیر نیمه خودآگاه تان یعنی یک درآمد تمام وقت با همان مقدار اندکی که هم اکنون از کارتان به دست می آورید اگر به دنبال نتایج مشخص هستید باید اهداف مشخصی را تعیین کنید.

هدف

قصد شما از آن هدف یافتن انگیزه ای که برای هدفی خاص نهفته است

بخش دوم در خلق اهداف مشخص باید بیانگر دلیل شما برای هدفتان باشد ؛ یعنی انگیزه و غصب حقیقی شما برای آن نهفته است.

در نظر گرفتن هدفی مبتنی بر درآمد تمام وقت، بسیار عالی است ، اما باید به منظور تجلیل انگیزه واقعی خود قصد داشته باشید که درونتان را بسوزاند.

خلق اهداف مشخص

بیایید این هدف را در نظر بگیریم که شما رئیس خودتان باشید و در خانه کار کنید و سالیانه ۵۰۰ میلیون تومان درآمد کسب کنید. این می تواند بسیار انگیزه بخش باشد، اما ممکن است به راحتی از این کار خسته شوید و در اثر تنبلی از از آن دست بکشید. اما اگر عمیق تر ذهن خود را بکاوید و ببینید دقیقا به چه دلیل خواستار این نوع در آمد هستید آنگاه میزان کاملا، جدیدی از انگیزه را تجربه خواهید کرد.

به جای اینکه بگویید می خواهید ۵۰۰ میلیون تومان در سال در آمد داشته باشید ، می توانید دلیل قانع کننده تری مثل این داشته باشید:

من به این هدف دست پیدا می‌کنم، چون نمی‌خواهم با معامله زندگی ام در مقابل یک شغل، از دیدن روند رشد فرزندانم محروم شوم.

آیا این انگیزه ، بخش تر نیست اینکه فقط بگویید، می‌خواهید رئیس خودتان باشید و سالیانه ۵۰۰ میلیون تومان درآمد داشته باشید؟

در اینجا مثال دیگری از انگیزه سوزاننده را می خوانید :من به این هدف دست پیدا می کنم ، چون باید راهنما و الگوی فرزندانم باشم ، تا هرگز زندگی فقیرانه و متوسطی نداشته باشند.

این مثال انگیزه خیلی بیشتری ایجاد می‌کند. وقتی ورای هر هدف، علتی الهام‌بخش را می‌کنید انگیزه لازم برای به انجام رساندن آن را ایجاد خواهید کرد.

بخش سوم در خلق اهداف مشخص، همان جایی است که لاستیک به جاده برخورد می کند. در اینجاست که دقیقا می گوید قصد دارید با رسیدن به هر هدف، چه کار کنید.

این نمونه ای از برنامه دستیابی به هدف معین ، برای شخصی است که می خواهند اندام متناسب داشته باشد:

* چهار بار در هفته، حداقل به مدت ۳۰ دقیقه ورزش می کنم.

روزانه حداقل ۲ لیتر آب مینوشم. *

*کالری های دریافتی همراه حساب می کنم و همیشه در حد پایین تر از محدوده روزانه هم باقی می مانم.

* هر روز وعده غذایی همیشه مقداری از غذا را باقی می گذارم.

* هفته‌ای یک بار خودم را عوض می کنم و میزان آن را در دفترچه روزانه صبر می کنم تا روند پیشرفتم را ببینم.

برای هر روز اهداف مشخص داشته باشید

فهرستی از گام‌های عملی به صورت مکتوب در مقابل تان باشد آنگاه نقشه راه آسانی دارید که با دنبال وقتی کردن آن خیلی راحت تر می توانید به هدفتان دست پیدا کنید.

گام بعدی در فرآیند هدف گذاری، این است که هر روز به هدفتان نگاه کنید. به همین دلیل است که در برنامه ریزی روزانه ام، همیشه اهدافم را مقابل خود می گذارم. هر بار که دفتر برنامه ریزی ام را باز می کنم.

اهدافم درست مقابل چشمانم قرار دارند هر هدف در برگیرنده نشانه ای برای یادآوری، نیروی محرک برای آن و گام هایی است که برای تحقق آن باید دنبال کنم.

وقتی هر روز اهدافتان را بینید، آن هم در قالب جملات مثبتی که گویی همه حقیقت دارند ، ضمیر نیمه خودآگاه تان هدایت شما در مسیر درست را آغاز می کند.

هر آنچه در ضمیر نیمه خودآگاه تا نقش می بندد، بحث هویت شما را خلق می‌کند. هویت شما ساختار باورتان، باورتان را خلق می‌کند و ساختار باور شما نتایج آن را پدید می‌آورد.

بنابراین، هر بار که فهرست اهداف تان را می خوانید ، در واقع آنها را تبدیل به هویت خود می کنید. وقتی اهداف شما تبدیل به هویت تان شوند، ضمیر نیمه خودآگاه تان بی وقفه تلاش می‌کند تا در تبدیل آن هویت به واقعیت به شما کمک کند.

حالا از شما می خواهم خواندن را کنار بگذارید و کار کردن روی اهداف تان را آغاز نمایید. اهداف تان را در چندین بخش از زندگی تعیین کنید و به خاطر بسپارید ، موفقیت فقط به حوزه پول محدود نمی شود .

موفقیت واقعی به معنای ایجاد تعادل در تمام بخش‌های زندگی تان است

شخصاً اهدافی برای بخش های مختلف زندگی ام دارم.

کسب و کار و مسائل مالی .

درستی و تناسب .

خانواده و روابط .

فراگیری و رشد شخصی .

و شادکامی شخصی تفریح .

پس ، اکنون خواندن را متوقف کنید و به نوشتن اهداف تان روی یک کاغذ بپردازید هر بار که هدفی را روی کاغذ می آورید یک قدم به دستیابی آن نزدیک تر می شوید.

اگر شما هم مثل من باشید، تنها با نوشتن اهداف تان، انگیزه لازم برای اقدام عملی در جهت دستیابی به آنها و اشتیاق برای آینده خود را خواهید داشت.

وقتی بتوانید اهداف خود را حقیقی ، باور پذیر و قابل دستیابی می‌بینید آن گاه زندگی شما به سطح کاملاً جدیدی از انرژی و انگیزه می رسد.

این شور و اشتیاق برای زندگی است که به شما کمک خواهد کرد به هر هدفی که می خواهید دست پیدا کنید مهم نیست موانعی که سر راهتان قرار می گیرند چقدر بزرگ باشند و این یعنی خلق اهداف مشخص.

شما بعد از خواندن این مقاله ارزشمند خلق اهداف مشخص: تجربه های ارزشمند خود را در این زمینه با همه دوستداران ذهن ایده آل درمیان بگذارید.

شما در زمینه خلق اهداف مشخص چه تجربیاتی دارید؟

با توجه به علم و اطلاعاتی که از این مقاله خلق اهداف مشخص بدست آوردید چه اقداماتی را بلافاصله انجام خواهید داد؟

با ما در قسمت نظرات همراه باشید…

 

برای دیدن دانلودهای رایگان، مقالات و محصولات انگیزشی در زمینه روانشناسی ، موفقیت ، دانلود فایل صوتی ، دانلود کتاب صوتی  ، و همچنین خرید و دانلود کتابهای صوتی به وب سایت ذهن ایده آل مراجعه نمایید.

www.zehneideal.com

مهدی سجودی

مدیر وبسایت ذهن ایده آل

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *