آذر, ۱۳۹۵ بدون نظر مقالات موفقیت

پرسش و پاسخ های خواستگاری در خصوص روانشناسی ازدواج

گاهی دختر و پسر با اجازه والدینشان می توانند برای مدتی محدود در یک اتاق بنشینند و آخرین حرف هایی ک می بایست قبل از مراسم عقد زده شود، بیان کند به این اتاق، «اتاق گفتگو» می گویند.

خیلی از دخترها و پسرها زمانی که وارد اتاق گفتگو می شوند، نمی داند که اصلا راجع به چه موضوعی باهم حرف بزنند، چقد زمان دارند، چند جلسه می توانند باهم حرف بزنند و اگر باهم تفاهم نداشتند و به این ازدواج راضی نبودند چه اقدامی باید انجام دهند؟ در ادامه به برخی از اشتباهاتی که ممکن است در اتاق گفتگو روی دهد اشاره می شود:

برخی اشتباهای رایج در اتاق گفتگو در روانشناسی ازدواج

زمانی که دختر و پسری تحت نظارت خانواده ها برای گفتگو با یکدیگر قرار می گذارند و در صدد هستند تا یکدیگر را بهتر بشناسند، ممکن است برای به دست آردن این شناسایی، به اشتباهایی دچار شوند. برخی از این اشتباها به شرح آتی می باشد:

۱-نپرسیدن سوالات کافی

گاهی برای خرید یک وسیله منزل به چندین مغازه سر میزنیم یا از کسانی که آن جنس را خریده اند، حتی از خود فروشنده در مورد گارانتی و خدمات پس از فروش آن سوال میکنیم، و برای ازدواج گاهی ممکن است برخی از سوالات مهم را نپرسیم، اما دلایل نپرسیدن سوالات کافی چیست؟ در ادامه به برخی از این دلایل اشاره می شود:

الف) ترس از رفتن خواستگار

گاهی دختر به دلیل اینکه اگر سوال خاصی بپرسد، جوابی که انتظارش را ندارد، می گیرد، در نتبجه از خواستگارش سوال نمی پرسد و معتقد است بعد از ازدواج در صدد تغییر همسر بر می آیم که این طرز فکر صحیح نمی باشد.

ب) ترس از گرفتن جواب

گاهی دخری قبل از ازدواج، مصمم است چنانچه خواستگارش سیگاری باشد به او جواب رد بدهد. خواستگار فعلی تمام شرایطش مناسب است، ولی دختر می ترسد که سوال خودش را بپرسد؟ چنانچه دختر احتتمال بدهد که خواستگارش سیگاری است یا باید از همان اول بپذیرد، یا جواب رد بدهد. اگر شما از فروشنده ای سوال کردید که کالای شما گارانتی دارد گفت « نه » . شما چه می کنید؟ یا کالای بدون گارانتی را می خرید و یا اینکه آنرا نخریده و دنبال کالایی می روید که شرایط مورد نظر شما را داشه باشد. حال این مساله در مورد زندگیست!!!. ( چنانچه در صدد هستید بعد از ازدواج در همسرتان تغییری ایجاد کرده و شخصیت او را عوض کنید، بسیار در اشتباهید. زیرا کار سختی است و برخی از صفات قابل تغییر نیستند ).

ج) اضطراب و نداشتن مهارت

گاهی دختر و پسر به دلیل شرایط اضطراب زا و ارتباط با فرد نامحرم، آن هم  در مجاورت والدین ( به خصوص برای دختر ) توانایی یا فرصت پرسیدن سوال را ندارند که مراجعه به مشاوره و کمک گرفتن از مشاورین خانوداه در این زمینه می تواند به انها کمک بیشتری نماید.

د) اصلا نمی دانند چه چیزی باید بپرسند

در این مورد، اکثر دختران و پسرانی که به مراکز مشاوره مراجعه می کنند، خواهان راهنمایی هستند که در ادامه به طور مفصل به آن پرداخته خواهد شد.

۲-جدی نگرفتن برخی مشکلات

عدم توجه طرفین به برخی موضوعات یا مسائلی از قبیل خشم، خشونت، اعتیاد همسر یا وابستگی همسر به خانواده و بی وجهی نسبت به مسائل مطرح شده، می تواند در زندگی مشکل ساز باشد. چنانچه در این زمینه تحقیقات بیشتری از سوی خانواده ها صورت گیرد می تواند به دختر و پسر کمک بسزایی نماید.

۳-سازش عجولانه را با تفاهم اشتباه نگیرید

گاهی مواقع دختر و پسر برای اینکه زودتر به هم برسند از خیلی چیزا صرف نظر کرده و می گویند تفاهم داریم در حالی که این تفاهم نیست، سازش عجولانه است. سازش عجولانه به معنی تفاهم نیست.

تفاهم: درک متقابل و رسیدن به فهم مشترک است. دو نفر ممکن است در ابتدای امر دو نوع تفکر متفاوت داشته باشند اما پس از شنیدن دلایل یکدیگر، به وجه اشتراک برسند. این مشکلی ندارد. تفاهم بعد از شناخت شباهت ها، تفاوت ها و روحیات طرفین صورت می گیرد. سازش عجولانه سرپوش گذاشتن بر روی واقعیت هایی است که ممکن است در آینده ای نه چندان دور آشکار شود.

۴-نیاز شدید به مسائل جنسی در ازدواج

گاهی یکی از طرفین بخاطر فشار غریزه جنسی قصد ازدواج دارد. چنانچه در سنین زیر بیست سال باشد ممکن است انتخاب فرد یک انتخاب صرفا شهوانی باشد. این گونه ازدواج ها ممکن است بعد از فرو نشستن غریزه جنسی با مشکل شود.

۵-شیفته موقعیت اقتصادی- اجتماعی طرف مقابل شدن

گاهی ممکن است فردی ( بیشتر دختر ) صرفا به دلیل جایگاه شغلی و موقعیتی طرف مقابل بخواهد با ازدواج کند که این نیز اشتباه است. مثلا دختر خانمی بگوید از قیافه اش خوشم نمی آید، ولی چون فلان سمت یا درآمد آن چنانی دارد پس دیگر خانواده و قیافه اش برایم مهم نیست.

۶-فرد احساس می کند دوست داشتن و علاقه بعدا بوجود می آید

از جمله بزرگ ترین اشتباه در امر انتخاب همسر این است، فردی که برایش خواستگار آمده یا به خواستگاری رفته است، فکر کند اگر الان دوستش نداشتم مهم نیست بعدا عشق و علاقه ایجاد می شود. در حالی که به کرات در مشاوره ها می بینیم که در چنین حالتی یکی از طرفین از وضیعت پیش آمده ناراحت است.

خانواده ها باید بیشتر به نظر فرزندشان( به خصوص

دختر) توجه کنند. چه بسا زمانی که دخترشان می گوید

علاقه ای به طرف مقابل ندارم، خانواده و خویشاوندان

دختر، با حرف های مثبت و تعریف و تمجید از پسر، او را در

یک موقعیت انجام شده قرار می دهند که این کار عواقب

بسیار بدی دارد.

۷-ارتباط دادن ازدواج به شانس و قسمت

مساله شانس و قسمت یکی از موضوعاتی است که برخی از خانواده ها در امر ازدواج به آن اعتقاد دارند و می گویند اگر شانس داشته باشی ازدواج تو خوب می شود. تاثیر شانس و قسمت در ازدواج، در مباحث روان شناسی و مذهب ما جایگاهی ندارد. شانس توسط خود ما و افکار ما ساخته می شود. مادری که در جلسه مشاوره می گوید: « شوهر دخترم معتاد است چه کار می شود کرد. خدا می خواسته وقسمتش ( شانسش ) بوده ». در جواب این مادر می شود گفت که این مساله به شانس و قسمت ربطی ندارد. اگر از همان روز اول بیشتر تحقیق می کردند و یا دختر را در سنین پایین شوهر نمی دادند شاید چنین وضعی پیش نمی آمد.

بسیاری از ما فرد نامناسب را بر می گزینیم و سپسمی گوییم شانس و قسمت ما این بود!!

سن ازدواج

برای ازدواج، سن خاصی را نمی توان ذکر کرد، زیرا شرایط و موقعیت افراد متفاوت است. در مناطق گرمسیر و روستایی ازدواج در سنین پایین تر اتفاق می افتد، ولی در مناطق شهری، سن ازدواج بالاتر می رود. از لازمه های ازدواج صحیح، برخورداری طرفین از بلوغ کامل (اشد) می باشد.

ازاینکه این مطالب روانشناسی ازدواج را خواندید خوشحال هستید؟

می توانید هم اکنون مشتری مطالب سایت شوید تا جدیدترین مطالب سایت برای شما ایمیل شود. لطفا روی تصویر زیر کلیک کنید.

در روانشناسی ازدواج انواع بلوغ شامل موارد ذیل می باشد:

الف) بلوغ فکری و عقلی: پسریکه موقع نوشتن مهریه می گوید: «هرچه خواستی بنویس». نشان دهنده این است که از لحاظ فکری و عقلی به پختگی لازم نرسیده است یا زنی که به همسرش می گوید: «باید بین من و مادرت یکی را انتخاب کنی». نشانه نرسیدن به بلوغ عقلی است.

ب) بلوغ اجتماعی: فردی که قادر نیست در یک جمع کوچک احوالپرسی کند یا نحوه برخورد با دیگران را نمی داند، از بلوغ اجتماعی برخوردار نیست. خانواده ها باید از همان دوران کورکی، آداب معاشرت سالم و اسلامی را به فرزندانشان بیاموزند. مهارتهایی مثل نه گفتن، ابراز وجود و اعتماد به نفس از لوازم بلوغ اجتماعی است.

ج) بلوغ عاطفی: فردی که با کوچکترین مشکلی به هم می ریزد و یا توانایی ابراز محبت به همسر را ندارد (یا اصلا یاد نگرفته است) ممکن است بلوغ عاطفی کاملی نداشته باشد. خانواده ها باید سعی کنند به فرزندانشان شیوه های صحیح ابزار عواطف و احساسات را بیاموزند. قهر کردن های طولانی در دوران کودکی یا نوجوانی، پیش آگهی بدی برای زندگی متاهلی است.

د) بلوغ اقتصادی: پسر یا دختر که می گوید هر چه دلم بخواهد می خرم، مهریه هر چه گفتند اشکال ندارد و … نشانه های نداشتن بلوغ اقتصادی است.

چنانچه همه بلوغ های ذکر شده در فرد به مرحله ظهور برسند، نشانه پختگی فرد است که از آن به عنوان اشد، یعنی کامل یاد می کنند.

بنابراین بهتر است در ازدواج دو ملاک زیر را چاشنی «سن» قرار دهیم.

۱-    داشتن درک، فهم و برداشت صحیح از زندگی مشترک

۲-    توانایی انجام کار

برای ازدواج نمی توان سن دقیقی تعیین کرد زیرا یک

اتفاق خوشایندی است که بهتر است به وقتش رخ دهد

یعنی نه زودهنگام و نه دیرهنگام.

 

ازدواج زودهنگام

ازدواج زودهنگام، به دلیل بی تجربه بودن فرد، عاملی است که باعث ضعف تدبیر و مانع از مدیریت در زندگی می شود. چنین افرادی غالبا ثبات عاطفی ندارند. در مورد دختران کم سن و سال، مسئله بارداری می تواند زندگی مشترکشان را تحت الشعاع قرار دهد. ازدواج زودهنگام، مثل چیدن میوه کال و نارسی است که وقت آن نرسیده است.

ازدواج دیرهنگام (درسنین بالا):

ازدواج دیرهنگام محاسن و معایب خاص خود را دارد. شاید مهم ترین حسن آن بتواند بلوغ کامل و تجربه بالا باشد، ولی معایب آن عبارتند از:

۱-    از بین رفتن طراوت و شادابی. همان طور که جهان طبیعت چهار فصل دارد، طبیعت زندگی هر انسانی هم چهار فصل دارد و بهترین فصل برای ازدواج، انتدای جوانی یا بهار زندگی است.

۲-    از دست رفتن فرصت های ازدواج به ویژه برای دختران

۳-    فاصله سنی زیاد با فرزندان

۴-    مشکلات مربوط به بارداری

پیامبر (ص) می فرماید: «دوشیزگان همچون میوه های روی درختند، هنگامی که برسند و چیده نشوند نور خورشید آنها را از بین می برد و بادها آنها را به این وآن سو می برند».

ویل دورانت در ارتباط با روانشناسی ازدواج میگوید:«اگر ازدواج درسال های طبیعی انجام شود بیماری های روانی و انحرافات جنسی که زندگی معاصر را لکه دار کرده است به نصف کاهش خواهد یافت».

امروزه، با توجه به اینکه اکثر پسرها و دخترها مشغول تحصیل می باشند. ممکن است از اصل زندگی یعنی ازدواج غافل شوند. فراهم کردن فرصت هایی جهت ادامه تحصیل همراه با ازدواج می تواند معقول باشد.

سازمان بهداشت جهانی (WHO)  سن ازدواج برای دختران را ۲۵ – ۲۰ سال و پسران ۲۷ – ۲۴ می داند.

منبع: وصله چی، تهمینه، روانشناسی بالینی کارشناسی ارشد

 

یک پیشنهاد مخصوص به شما ذهن ایده آلی عزیز:

کتاب صوتی قانون توانگری یک محصول فوق العاده که تاثیرگذاری آن بیش از کارگاه های آموزشی و سمینارهای موفقیت می باشد. یک محصول ارزشمند درباره کسب موفقیت و ثروت و زندگی شرافتمندانه. 
در راه موفقیت قدم بردارید و هم اکنون روی تصویر زیر کلیک نمایید.

 

شما بعد از خواندن این مقاله روانشناسی ازدواج: تجربه های ارزشمند خود را در این زمینه با همه دوستداران ذهن ایده آل درمیان بگذارید.
شما در این زمینه روانشناسی ازدواج چه تجربیاتی دارید؟
با توجه به علم و اطلاعاتی که از این مقاله روانشناسی ازدواج بدست آوردید چه اقداماتی را بلافاصله انجام خواهید داد؟

با ما در قسمت نظرات همراه باشید…

 

برای دیدن دانلودهای رایگان، مقالات و محصولات انگیزشی در زمینه روانشناسی ، موفقیت ، دانلود فایل صوتی ، دانلود کتاب صوتی  ، و همچنین خرید و دانلود کتابهای صوتی به وب سایت ذهن ایده آل مراجعه نمایید.

www.zehneideal.com

مهدی سجودی

مدیر وبسایت ذهن ایده آل

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *