آبان, ۱۳۹۷ 1 نظر کسب و کار, مقالات موفقیت

شعار کسب و کار

هر کسب و کار موفقی ، نیاز به شعاری انحصاری برای محصول یا خدماتش دارد، به گونه ای که در ذهن مشتریان تصویری انحصاری از خود به جای بگذارد.

چنین شعار منحصر به فردی از اهمیت اساسی برخوردار است، زیرا باید مزیت اصلی محصول یا خدمات شما نسبت به رقیب تان را به گونه ای تبلیغ کند که خود به خود رقیب را از میدان به در کند.

به عنوان مثال، اگر شما در آمریکا باشید و لازم باشد بسته ای را شب هنگام به جای ارسال کنید ، اولین نامی که به ذهنتان می رسید،چیست؟ فدرال اکسپرس اما نه اداره پست ، شرکت خدماتی پستی یونایتد، که هر دوی آنها نیز خدمات تحویل شبانه دارند.

اما شرکت پستی فدرال اکسپرس، تنها با ذکر یک جمله ساده در پیام‌های بازاریابی خود، نحوه منحصر به فرد فروش خدمات خود را بهتر از هر یک از قوای در اذهان مردم جای داده است:« فدرال اکسپرس: مرسولات شما حتما و دقیقا ، حتی شب هنگام ».

در این شعار منحصر به فرد موجب می‌شود مردم به آسانی لوازم خودرا جابجا کنند.

شعار انحصاری معروف دیگری که موجب شد یک پیتزافروشی تبدیل به یکی از بزرگ ترین و موفق ترین موسسات حق امتیازی در تاریخ باشد، متعلق به دومینو پیزا است . با وجود اینکه این پیتزا فروشی در واقع هزاران و رقیب محلی در سراسر کشور دارد، اما دومینو در بازار حرف نخست را میزند.

زیرا یک شعار ساده دارد:« پیتزای داغ و تازه، در عرض ۳۰ دقیقه یا کمتر از آن، تضمینی.»

انتخاب شعار مناسب

رهبران هر کسب و کاری، شعاری دارند که در اغلب موارد در ذهن مردم به مدت بسیارطولانی که مردم نیاز به کالای خدمات خاصی دارند به طور ناخودآگاه به شرکتی خاص می اندیشند. با اینکه بسیاری از شرکت‌های رقیب آنها خدمات یا کالا های مشابهی دارند، اما شعار هر شرکت در واقع ذهن شما را از رقبای آنها دور کرده است و یک راست به سمت آنها می کشاند.این قدرت یک شعار است و به همین دلیل است که شما برای کسب و کار خود نیاز به یک شعار انحصاری دارید.

انتخاب یک شعار عالی و همچنین یک شعار انحصاری عالی تبدیل به یک تبلیغات غیر مستقیمی می شود که تا ابد در اذهان مشتریان نقش می‌بندد .

بارزترین و مثبت ترین ویژگی یا خدماتی که کسب و کار شما می تواند ارائه دهد، اما رقیب شما قادر به انجام آن نیست یا تاکنون انجام نداده است،چیست؟ شعار شما باید به گونه ای باشد که آشکارا علت اصلی تمایل مشتری به خرید از شما را بیان کند و شما را به گونه ای آرمانی از رقیب تان مجزا سازند .

شعار شما حتما باید کوتاه ، ساده و مطمئن باشد.

شعار شما به طور آرمانی نشان دهنده قدرت و اشتیاق تان باشد. شعار شما نشانگر همان چیزی است که انجام آن برای شما آسان است. اما رقبایتان به سختی می‌توانند در این زمینه از شما تقلید کنند. به عنوان مثال، فرض کنید می‌خواهید اتومبیل خود را به تعمیرگاه ببرید و دو گزینه دارید.

شما کدام را انتخاب می کنید

اولین گزینه، یک تعمیرگاه معمولی بدون شعار است.

حالا تعمیرگاه دوم را در نظر بگیرید . این تعمیرگاه قول تضمین کیفیت ۹۰ روزه را می‌دهد و در غیر اینصورت پولتان را پس می دهد. با فرض بر اینکه قیمت هر دو تعمیرگاه تقریبا یکسان است ، آیاتعمیرگاه معمولی را انتخاب می کنید یا تعمیرگاهی تضمین خدمات دارد؟

از اینکه مطالب شعار کسب و کار را خواندید خوشحال هستید؟ می توانید هم اکنون مشتری مطالب سایت شوید تا جدیدترین مطالب سایت برای شما ایمیل شود. لطفا روی تصویر زیر کلیک کنید.

 

همانطور که می توانید ببینید؟ ابداع شعار منحصر به فردی که موجب می شود کار کردن با شما برای مردم جذاب تر از کار کردن با رقبای تان باشد کار دشواری نیست. و از شانس خوب شما اغلب شرکت‌ها این استراتژی را به کار نمی گیرند و این موضوعی است که شما کار شما را آسان تر هم می‌کند .

سه نوع اصلی شعارها شامل این موارد هستند:

• سرعت

• کیفیت

• قیمت

شرکت فدرال اکسپرس ، دومینو پیزا فجیفی لاب و سایر شرکت‌ها، همه سرعت را به عنوان شعار خود مطرح می‌کنند. باید شرکت‌هایی همچون اپل ، نورداستورم ، لگزوس، بی ام دبلیو ، بنز ، همگی روی کیفیت تاکید دارد، و شرکت های وال مارت ، کاستکو و مک دولاند قیمت پایین را شعار خود قرار داده اند.

فهرستی از شعارهایتان را انتخاب کنید

از خودتان بپرسید کسب و کارتان در چه بخشی می تواند رشد کند. از میان فهرست کوتاه شعارهای احتمالی که برای خودتان تهیه کرده اید، ببینید، حفظ کدام شعار می‌تواند بدون تردید برایتان از همه آسان‌تر باشد و همان شعار اصلی شما خواهد بود.

هشدار! مدت ها قبل در کسب و کار متوجه شدم که نمی‌توان روی همه جنبه اصلی تاکید کرد.

وقتی تلاش کنیم برای همه مردم، همه چیز باشید، در آخر شعارتان تو خالی از آب در می آید، بنابراین تنها روی یکی از آن به عنوان شعار اصلی خود تاکید کنید.

شما نیاز به شعاری دارید که انجام آن آسان باشد، قابل دسترسی و باورکردنی باشد. وقتی شعار خود را کشف کنید ؛ قدم نهایی این است که حتما شعار خود را به طور مداوم تبلیغ و ترویج کنید تا وقتی که در اذهان مردم جای بگیرد. حالا وقتی مشتریان به کالا یا خدماتی در صنعت شما می اندیشند، در وهله نخست، نام شما به ذهنشان خطور می‌کند و این امر شما را کیلومتر ها از رقبای تان جلو می اندازد و دیگر مهم نیست اقدام بعدی آنها چه باشد.

فرمول ساده شعار کسب و کار

این فرمول ساده ای است که به شما کمک می کند برای شروع، شعار اصلی خود را بشناسید. ابتدا فقط باید چهار جای خالی را پر کنید تا کانون توجه کسب و کارتان مشخص شود .

(نام کسب و کار) ، (نوع یا طبقه بندی کسب و کار) که کمک می کند ( مخاطب اصلی)به ( منابع کلیدی )دست پیدا کند.

و در انتها چند مثال برای روشن تر شدن مطلب:

فدرال اکسپرس، یک شرکت خدمات ارسال کالا است که کمک می‌کند مردم و شرکتهای بسته های خود را شبانه ارسال کنند.

وال مارت یک فروشگاه بزرگ که کمک می کند مردم در خرید هر نوع کالا، پول کمتری بدهند.

کرفتسمن یک شرکت تولید کننده ابزار است که کمک می کند مردم ابزاری با کیفیت بالا با گارانتی مادام العمر بخرند.

نام و طبقه‌بندی کسب و کار خود را در جاهای خالی قرار دهید و سپس ببینید چه نوع شعاری می توانید برای کسب و کار خود ابداع کنید.

 

یک پیشنهاد مخصوص به شما ذهن ایده آلی عزیز:

گفتگو با خدا و پيام در خانه بودن با خدا مي تواند يكي از مفيدترين و اميدواركننده ترين پيام هايي باشد كه بشريت تا بحال دريافت كرده است.اگر شما در برابر اين كتاب ـ و، در هر حال، در زندگي تان، حوصله بخرج بدهيد، پاداشي عالي دريافت خواهيد كرد 

کاری است برخاسته از عشق برای عشق .

هم اکنون روی تصویر زیر کلیک نمایید.

 

 

شما بعد از خواندن این مقاله ارزشمند شعار کسب و کار : تجربه های ارزشمند خود را در این زمینه با همه دوستداران ذهن ایده آل درمیان بگذارید.

شما در زمینه شعار کسب و کار چه تجربیاتی دارید؟

با توجه به علم و اطلاعاتی که از این مقاله شعار کسب و کار بدست آوردید چه اقداماتی را بلافاصله انجام خواهید داد؟

با ما در قسمت نظرات همراه باشید…

 

برای دیدن دانلودهای رایگان، مقالات و محصولات انگیزشی در زمینه روانشناسی ، موفقیت ، دانلود فایل صوتی ، دانلود کتاب صوتی  ، و همچنین خرید و دانلود کتابهای صوتی به وب سایت ذهن ایده آل مراجعه نمایید.

www.zehneideal.com

مهدی سجودی

مدیر وبسایت ذهن ایده آل

برچسب ها
1 نظر
  1. هانیه

    خیلی خوب بود اصلا به نظر من خود شعار تکرار شدنش میتونه شدید انگیزه بده

    Reply

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *