خرداد, ۱۳۹۶ 1 نظر مقالات

توانمندی های خود را به حداکثر برسانید و نقاط ضعف خود را به حداقل 

اغلب اشخاص در چند نوع اندیشه مهارت دارند و در بقیه ضعیف هستند، درست همانطور که دونده در بعضی از مواد رشته های دهگانه قویتر و در بعضی دیگر ضعیف تر است.

به ندرت میتوان متفکری را پیدا کرد که در همه ی انواع فکر کردن عالی باشد. با این حساب وقتی به این نتیجه رسیدید که فکر کردن انواع مختلف دارد، چه باید بکنید؟ میتوانید بر همه آنها احاطه پیدا کنید؟ نه، فکر میکنم این کار اشتباه است.
برای مثال فرض کنیم شما اندیشمندی خلاق هستید و در این زمینه از تبحر کافی برخوردارید، اما در اندیشیدن به نتایج ضعیف هستید. با این حال میخواهید در هر دو طرز اندیشیدن در سطح بالا قرار بگیرید.
چگونه شروع میکنید؟ به کجا توجه میکنید؟ احتمالا روی اندیشیدن به نتایج کار میکنید تا آنرا به سطح متوسط برسانید.

اما این کار به زمان، انرژی، و منابع فراوان احتیاج دارد. برای رسیدن به سطح خوب چه باید بکنید؟ این کار تلاش بیشتری میطلبد هر چه سعی کنید به سطح رفیع تری برسید، به انرژی بیشتری احتیاج دارید.
و هر اندازه هم که تلاش کنید، ممکن است هرگز در زمینه اندیشیدن به نتایج سطح عالی نرسید.

فکر خود را مدیریت کنید

اما اگر این فرصت را صرف اندیشیدن خلاق بکنید چه اتفاقی می افتد؟ از آنجایی که پیشاپیش در این زمینه خوب هستید، صرف کمی زمان و انرژی میتواند شمارا به سطح عالی برساند. اگر با تمام وجود برایش صرف وقت کنید، شاید بتوانید متفکری خلاق در سطح جهانی بشوید. اینگونه میتوانید کار هایی بکنید که تنها معدودی از عهده آنها بر می آیند. اینگونه در کار و زندگیتان از مزایای خاص برخوردار میگردید.
اما برای نقاط ضعف خود چه میکنید؟میتوانید اشخاصی را که در این زمینه ها قوی هستند دور خود جمع کنید.

به سادگی میتوانید اجازه دهید موقعیت ها و اشخاص روی اندیشه شما تاثیر مثبت و نیز منفی بگذارند.یکی از نکات مهم درباره گرفتن فکر و دیدگاه های دیگران این است که ممکن است دیگران به جای کمک به شما، برای خود دستورالعمل هایی داشته باشند به همین دلیل است که میگویم باید در قبال اندیشیدن خود مسئولیت برعهده بگیرید.مثلا همه روزه فرصتی را به فکر کردن اختصاص دهید و مصمم که همیشه روی موضوعات مناسب کار کنید.اگر شما هم میخواهید همین کار را بکنید، به طریق زیر اقدام نمایید:

مکانی را برای فکر کردن پیدا کنید

اگر بخواهم معیین کنم که این مکان چه مشخصاتی باید داشته باشد،باید بگویم خواسته های هرکس در این خصوص با دیگری فرق دارد.بعضی ها دوست دارند با طبیعت در ارتباط باشند.بعضی میخواهند وسط کارشان به این امر بپردازند.مهم نیست به کجا میروید،مهم این است که آن مکان اندیشیدن شما را تحریک کند.
همه روزه زمانی را به فکر کردن اختصاص دهید
پیدا کردن زمان مناسبی برای فکر کردن، به اندازه در نظر گرفتن مکانی برای انجام دادن این کار اهمیت دارد. توصیه ام این است که زمانی را به فکر کردن اختصاص بدهید که ذهنتان آمادگی پذیرش بیشتری داشته باشد.

فرایندی را انتخاب کنید که به شما کمک کند
هرکس با فرایند فکر کردن،به روش خودش برخورد می کند.
اندیشه های خود را ضبط کنید
اگر نقطه نظرهایتان را یادداشت نکنید،این خطر بزرگ وجود دارد که آن ها را فراموش کنید.

اندیشه های خود را به سرعت به عمل تبدیل کنید

وقتی فکر بزرگی دارید و کاری درباره اش انجام نمی دهید،نمیتوانید از امتیازاتی که نصیب شما می کند استفاده نمایید.
هرچه از دریافت فکر و نقطه نظر زمان طولانی تری بگذرد،اثربخشی آن کمتر می شود.بخشی از آن را فراموش می کنید و فکر عظمتش را از دست می دهد.افکار و نقطه نظر ها عمری کوتاه دارند.

تاکنون اتفاق افتاده درباره ی محصول یا خدمتی فکری به ذهنتان خطور کند و بعد چند ماه یا چند سال بعد ببینید که همان فکر را کسی به عمل تبدیل کرده و بازار را به تصرف خود در آورده است؟ طرح هایی که به عمل در می آیند مفید واقع می شوند.

“هرگاه کسی طرحی را ارائه می کند،می بیند
که ده نفر قبل از او به این طرح فکر کرده اند
-اما فقط به آن فکر کرده اند.”
-آلفرد مونتاپرت

ازاینکه این مطالب را خواندید خوشحال هستید؟

می توانید هم اکنون مشتری مطالب سایت شوید تا جدیدترین مطالب سایت برای شما ایمیل شود. لطفا روی تصویر زیر کلیک کنید.

با تفکر مثبت به امور مثبت توجه کنید:

سعی کنید همه روزه فکر کردن خود را بهتر کنید.واقعیتی است که هر چه بیشتر فکر کنید،در این کار ماهر تر می شوید.اما با اقدامات روزانه ی زیر می توانید بر سرعت بهبود خود بیفزایید:

فکر کردن به تنهایی ضامن موفقیت نیست،باید درست اندیشی داشته باشید. اندیشه ی منفی و نگرانی به فرایند فکر کردن لطمه می زند،نه اینکه آنرا بهبود ببخشد. آنچه حقیقت دارد،آنچه محترمانه است ، آنچه عادلانه است ، آنچه ناب است ، آنچه خوشایند است ، اگر قابل احترام است، به آن بیندیشید. به جنبه های مثبت فکر کنید تا اندیشه تان در جهت مثبت به حرکت در آید.

من همیشه جمع آوری کننده ی افکار بوده ام.زیاد مطلب می خوانم، و همیشه نقل و قول هارا یادداشت می کنم.به این نتیجه رسیده ام که هرچه با افکار بهتری مواجه شوم،فکر کردنم بهبود بیشتری پیدا می کند.

برای تفکر مثبت ،اطلاعات مفید جمع آوری کنید:

با خوب اندیشان صرف وقت کنید: با مدیران برجسته ی هر حرفه ای صحبت کنید،متوجه میشوید که بیش از نیمی از آن ها زمانی مرشدی خوب داشته اند.کسی بوده که آنها را در کارشان راهنمایی کرده است.به نظر من مهمترین نکته ی داشتن مرشد این است که از طرز فکر کردن او آگاه می شوید . اگر با خوب اندیشان مجالست کنید،از طرز فکر نها بهره می گیرید.

من معتقدم که خیلی ها به درست اندیشی بهای لازم را نمی دهند.این را کارکرد طبیعی زندگی ارزیابی می کنند.مهم است که همه روزه چه اندیشه هایی به ذهن شما خطور می کند.اندیشه ها می توانند اسباب موفقیت یا شکست شوند.

 

 

شما بعد از خواندن این مقاله ارزشمند اهمیت فکر کردن : تجربه های ارزشمند خود را در این زمینه با همه دوستداران ذهن ایده آل درمیان بگذارید.

شما در زمینه اهمیت فکر کردن چه تجربیاتی دارید؟

با توجه به علم و اطلاعاتی که از این مقاله اهمیت فکر کردن بدست آوردید چه اقداماتی را بلافاصله انجام خواهید داد؟

با ما در قسمت نظرات همراه باشید…

 

برای دیدن دانلودهای رایگان، مقالات و محصولات انگیزشی در زمینه روانشناسی ، موفقیت ، دانلود فایل صوتی ، دانلود کتاب صوتی  ، و همچنین خرید و دانلود کتابهای صوتی به وب سایت ذهن ایده آل مراجعه نمایید.

www.zehneideal.com

مهدی سجودی

مدیر وبسایت ذهن ایده آل

برچسب ها
1 نظر
  1. مارال

    مرسی از سایت خوبتون. لطفا بیشتر دانلود رایگان بذارید تا ما انرژی بگیریم

    Reply

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *