آبان, ۱۳۹۶ بدون نظر مقالات موفقیت

مشخص نمودن ارزش ها

یکی از بارزترین و مهم ترین ویژگی های رهبران و موفق ترین مردم در هر زمینه ای از زندگی این است که می دانند چه کسی هستند، چه باوری دارند و برای چه زندگی می کنند. اغلب اشخاص درباره هدف ها و ارزش ها و ایده آل های خود اطلاعی ندارند. به همین دلیل به موفقیت چشم گیری دست پیدا نمی کنند. از سوی دیگر، زنان و مردانی که در شمار رهبران قرار می گیرند ، حتی با توانمندی ها و فرصت های مناسب کمتر، دست به هر کاری می زنند و به موفقیت های شایان توجه دست پیدا می کنند.

زندگی موضوعی مربوط به درون است. جان کلام شخصیت شما را ارزش های شما  مشخص می سازد. ارزش های شما سبب می شوند تا آنچه هستید، باشید. هر کاری که میکنید با توجه به ارزش های درونی شما سازماندهی می شوند. هرچه درباره ارزش های درونی خود اطلاع بیشتری داشته باشید، اقدامات بیرونی تان دقیق تر و موثرتر خواهد بود.

ازاینکه این مطالب را خواندید خوشحال هستید؟

می توانید هم اکنون مشتری مطالب سایت شوید تا جدیدترین مطالب سایت برای شما ایمیل شود. لطفا روی تصویر زیر کلیک کنید.

مشخص نمودن ارزش ها در سطوح پنجگانه شخصیت

شخصیت خود را هدفی با حلقه های هم مرکز در نظر بگیرید. شخصیت شما از پنج حلقه درست میشود. در حلقه اول، ارزشها و در دایره خارجی آن، باور هایتان قراردارد.

برای مشخص نمودن ارزش ها :ارزشهای شما،باور های شما را مشخص میسازند؛ باورهایی که درباره خود و دنیای پیرامون خود دارید. اگر ارزشهای مثبت داشته باشید، چیزهایی مانند عشق، محبت و سخاوت، باور میکنید که اشخاص حاضر در دنیای شما شایسته این ارزشها هستند و بنابراین با انها به همین شکل رفتار میکنید.

باورهای شما هم به سهم خود حلقه دوم را مشخص میسازد که همان انتظارات و توقعات شماست. اگر ارزشهای مثبت داشته باشید، خودتان را آدم خوبی در نظر میگیرید. اگر خودتان را آدم خوبی در نظر بگیرید، انتظار حوادث خوشایند را دارید که برایتان اتفاق بیفتد. اگر انتظار دارید که حوادث خوشایندی برایتان اتفاق بیفتد، مثبت، بشاش، و اینده نگر خواهید بود. در اشخاص و دردنیای پیرامونتان دنبال چیزهای مثبت خواهید گشت.

سطح چهارم شخصیت شما را که از ناحیه انتظارات شما مشخص میشود، نگرش و برداشت شماست. نگرش وطرز تلقی شما بازتاب ارزشها، باورها و انتظارات شماست.

برای مثال، اگر ارزش شما می گوید در دنیای خوبی زندگی میکنید و باورتان این است که در زندگی موفق خواهید شد، انتظار میکشید که هر حادثه برای شما بیفتد به شکلی به شما کمک خواهد کرد.در نتیجه در قبال سایر مردم نگرش ذهنی مثبت خواهید داشت. شاداب تر و خوشبین تر خواهید شد، شما کسی خواهید بود که دیگران بخواهند با او و یا برای او کار کنند، از او بخرند  و به او بفروشند.

ارزش های خود را مشخص سازید

به همین دلیل است که یک نگرش ذهنی ثابت با موفقیت فراوان دست در دست حرکت میکنند. حلقه پنجم، یا سطح زندگی، اعمال شماست. اقدامات بیرونی شما بازتاب ارزشها، باورها و انتظارات شما در بیرون از شماست. به همین دلیل است که انچه را در زندگی و کارتان به دست آورید بیشتر با توجه به آنچه در درون شماست میگذرد مشخص میشود.

مشخص نمودن ارزش ها : درون و بیرون

اغلب اوقات با نگاه کردن به شرایط زندگی بیرونی اشخاص میتوانید به طرز فکر و روحیه آنها پی ببرید. کسی که در درون مثبت و خوشبین است و هدفهایی در زندگی دارد و اینده نگراست، از زندگی شاد وموفق در بیرون برخوردار خواهد بود.

ارسطو معتقد بود که هدف غایی یا مقصود زندگی دستیابی به خوشبختی است. شما زمانی به مرحله رفیع خوشبختی می رسید که انچه در بیرون از شما می گذرد با ارزشهای درونی شما همخوان باشد. وقتی با آنچه خوب و درست می پندارید همخوانی داشته باشید، خود به خود احساس خوشبختی و مثبت در قبال خود و دنیایتان میکنید.

هدفهای شما باید با ارزشها، و ارزشهای شما باید با هدفهایتان همخوان باشند. به همین دلیل است که میگویم مشخص کردن ارزشهای خود اغلب نقطه شروع دستیابی به هدفهای ارزشمند است.

هر اقدامی در بیرون که با ارزشهای شما در تضاد باشد در شما استرس، منفی بینی،ناخوشنودی، بدبینی و حتی خشم و ناراحتی تولید میکند.بنابراین مسئولیت عمده شما در قبال خود در خلق یک زندگی عالی منوط به این است که درباره ارزشهای خود و هرکاری که می کنید شفافیت مطلق داشته باشید.

بدانید که دقیقا چه میخواهید

«وقتی از نردبان ترقی بالا می روید، مراقب باشید که نردبان را به دیواری مناسب تکیه داده باشید.» بسیاری از اشخاص به سختی تلاش می کنند تا به هدفهای خود برسند، اما در پایان روز به این نتیجه میرسند که ازتلاش خود شادمان نیستند و موفقیت قابل توجهی به دست نیاورده اند. میپرسند:«یعنی همه ی تلاشمان همین بود؟» این زمانی اتفاق می افتد که موفقیت بیرونی هماهنگ با ارزشهای درونی شما نیست. اجازه ندهید این اتفاق برای شما بیفتد.

سقراط میگفت:«زندگی امتحان نشده ارزش زیستن را ندارد.» این موضوعی است که در مورد ارزشهای شما صدق میکند. شفاف سازی ارزشها کاری است که ضمن حرکت به جلو انجام میدهید. باید هر از گاهی متوقف شوید و از خود بپرسید:« ارزشهای من در این مورد خاص کدامند؟»

به شم خود اعتماد کنید

اعتماد به خود پایه و اساس رسیدن به بزرگی و عظمت است. اعتماد به خود حاصل گوش دادن به شم خویشتن است. این شم صدای ارام و ملایمی است که در درون شما وجود دارد. مردان و زنان وقتی به ندای درون خود گوش میدهند و باور میکنند از ناحیه قدرتهای بالاتر و متعالی تر راهنمایی میشوند، راه عظمت را می پیمایند.

زندگی همراه با ارزشهای راستین راه اصلی منتهی به اعتماد به نفس، حرمت نفس و غرور و افتخار شخصی است. در واقع، تمام مسائل انسانی اگر به ارزشهای خود برگردیم، حل و فصل می شوند. هرگاه به شکلی احساس استرس کردید، به درون خود نگاه کنید و بپرسید:« در چه موارد و زمینه هایی ارزشهای خود را رعایت نکرده ام؟»

رفتار گذشته خود را وارسی کنید

به روشهایی میتوانید به ارزشهای راستین خود پی ببرید . قبل از هر چیز ، میتوانید به گذشته خود نگاه کنید.در گذشته و در زیر فشار چگونه رفتار کرده اید؟ وقتی مجبور به انتخاب بودید،درباره زمان و پول خود چه انتخابی کردید؟ این جوابها ارزشهای غالب شما را مشخص می سازند.

چه عاملی  است که  به  شما  احساس  مهم  بودن میدهد؟ چه عاملی به شما احساس غرور و افتخار میدهد؟ در گذشته زندگی خود چه موفقیتی به دست آورده اید که به شما بیشترین احساس افتخار و رضایت خاطر را داده است؟ این سوالات راهنمای مفیدی هستند که ارزشهای راستین شما را نشان می دهند.

به ندای دلتان توجه کنید

میل دلی شما کدام است؟ آن چیست در اعماق وجود شما که بیش از هر عامل دیگری میخواهید همان بشوید؟ آن چیست که میخواهید در زندگی به آن برسید؟

 

وقتی حضور نداری ،می خواهید دیگران شما با چه کلماتی توصیف کنند؟ دوست دارید به هنگام مراسم به خاکسپاری شما ،دیگران درباره تان چه بگویند؟ دوست دارید افراد خانواده ،دوستان و بستگان چگونه شما را به خاطر بیاورند؟ دوست دارید مردم درباره شما چه بگویند ؟

امروز از چه شهرتی برخوردارید؟ دوست دارید در آینده از شهرتی برخوردار باشید؟برای به این شهرت امروز چه باید بکنید؟

 

 

شما بعد از خواندن این مقاله ارزشمند مشخص کردن ارزش ها: تجربه های ارزشمند خود را در این زمینه با همه دوستداران ذهن ایده آل درمیان بگذارید.

شما در زمینه مشخص کردن ارزش ها چه تجربیاتی دارید؟

با توجه به علم و اطلاعاتی که از این مقاله مشخص کردن ارزش ها بدست آوردید چه اقداماتی را بلافاصله انجام خواهید داد؟

با ما در قسمت نظرات همراه باشید…

 

برای دیدن دانلودهای رایگان، مقالات و محصولات انگیزشی در زمینه روانشناسی ، موفقیت ، دانلود فایل صوتی ، دانلود کتاب صوتی  ، و همچنین خرید و دانلود کتابهای صوتی به وب سایت ذهن ایده آل مراجعه نمایید.

www.zehneideal.com

مهدی سجودی

مدیر وبسایت ذهن ایده آل

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *